úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Pia, 29. Mar 2024, 01:50

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 3 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Str, 01. Júl 2009, 15:16 
Offline

Registrovaný: Ned, 21. Jún 2009, 15:09
Príspevky: 16
Každý z nás má zaiste mnohé sklony, či stereotypy či závislosti, ktorými je ovládaný. Myslím to tak dajme tomu príklad: Sklon k pohodlnosti a lenivosti-kedy človek, ak aj ide spať dajme tomu o jedenástej večer, ráno spí dlhšie než je potrebné, totiž nevstane z postele, lebo je mu tak dobre a pohodlne, hoci si dajme tomu mohol dať závezok predtým, že ráno vstane skůr a tak...
Otázka je ako pracovať s našimi pripútanosťami, sklonmi a závislosťami?Uvažujem nad tým preto, lebo mám skúsenosti s tým, že boj s nimi v tom zmysle, potlačovať nechcené aj keď je to dajme tomu temné a neprospešné nášmu duchu, a jednak nám to i znižuje životnú energiu...to spůsobilo opačný efekt a totiž, že som to tým posilňoval. V zachovaní súkromia teraz nechcem povedať, aký konkrétny druh závislostí mám, nejde však o drogy a pod., ale můžem podotknúť, že ide o niečo, čomu som už veľa rokov podliehal a bral ako samozrejmé a OK, až kým sa to nezvrtlo tak, že to začalo často na mňa tlačiť tak, že stačila chvíla nepozornosti a už som to urobil, napriek tomu, že som to nechcel. Ide o jedny zásadné okamihy.. zameriavam sa na iné veci v živote, nesústredím sa na toto aby som tomu nedával silu a podobne, nesnažím sa to potláčať ale čo robiť, ak sa napriek tomu i pri čítaní knihy či iných činností v hlave vynoria nutkavé nepríjemné predstavy v tom zmysle,priamo také, ktoré človeka nabádajú k tomu, aby to, čomu sa vyhýba, urobil, teda že ho pokúšajú vlastne? Sú tieto akoby vnucujúce sa predstavy důkazom toho, že sklon sa stal niečím automatickým sťaby živým, čo má akoby vlastnú vůlu a snaží sa živit našou energiou? Ďakujem za vaše postrehy a názory, ktoré mi prinesiete, najlepšie hlavne, ak ste si prežili podobné a teda ak vaše postrehy sú založené na skúsenostiach a vlastných prežitkoch...


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Štv, 02. Júl 2009, 14:08 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 21. Dec 2007, 13:13
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice
Salamien píše:
...důkazom toho, že sklon sa stal niečím automatickým sťaby živým, čo má akoby vlastnú vůlu a snaží sa živit našou energiou? ...


Z časti áno. Negatívne vlastnosti, tak isto ako pripútanosti sa posiľňujú našou pozornosťou a po určitej fáze sa správajú ako špecifické bytosti. Samozrejme určitou troškou pridávajú do mlyna aj duše mŕtvych, ktorí majú v sebe podobnú závislosť. Mne veľmi pomohla svetelná očista, každodenná, naplnenie sa svetlom a zmena pozornosti na opačnú stranu ako je závislosť. Samozrejme, tak isto aj postavenie sa zoči voči závislosti a strachu z neho a pochopenie, uchopenie spojovacieho mosta, lana, ktoré ma púta k tej danej závislosti. Postupnou prácou na odolávaní proti závislosti a pochopení podstaty závislosti a odhalení toho, čo pozitívne potláča a súčasne ukrýva daná závislosť, postupne narastá sila človeka v odolávaní voči tej závislosti a nakoniec až k uvoľneniu väzby, lana, mostu, ktorý nás pripája k tej závislosti.
Prečo sú závislosti? Odpoveď je možná z mnohých strán, jedna je tá, že všetko negatívne sa deje človeku preto, lebo je v tom danom smere, ale na pozitívnej stránke slabý... Zbavením sa závislosti človek získava späť svoju silu, stáva sa silnejším odolnejším...
Potom už neexistuje také niečo, ako je to napríklad u liečených alkoholikov, že pri najbližšej možnej príležitosti človek opäť upadá do starej závislosti... Súčasne to isté opísané z iného pohľadu, každá závislosť je súčasne aj tlakom... Niečo človeka ako keby tlačí do vykonávania tej danej závislosti... Úlohou človeka je odolávať tomuto tlaku, ale nie tak, že ho potlačuje úplne, pretože to sa nedá bez toho, aby to človeku neuškodilo, ale tak, že závislosti venuje patričnú pozornosť a snaží sa pochopiť, čo je ten strach, alebo to, čo dlhší šas nebolo riešené a čo sa človek snaží závislosťou potlačiť...
Platí tu tiež pravidlo, že v našom najväčšom strachu je ukrytá naša najväčšia sila a to isté, v určitých obmenách, platí aj pre negatívne vlastnosti a závislosti...
Je to práca náročná a dlhodobá, ale nevyhnutá a v konečnom dôsledku, veľmi prospešná (po úspešnom vyriešení) človeku...


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Štv, 02. Júl 2009, 17:08 
Offline

Registrovaný: Ned, 21. Jún 2009, 15:09
Príspevky: 16
Áno, s tým súhlasím, že aj keď je to dlhodobá práca na sebe, avšak v konečnom důsledku prospešná. Myslím si, že sloboda nie je ani tak o tom robiť si čo chceme bez ohľadu na následky či už voči nám samým ako i k druhým, ale v tom, že nepochybne slobodná vůla, ktorou dokážeme povedať nie niečomu a rozhodovať sa múdro,zodpovedne...že to poskytuje aj samo osebe i radosť zo života, než keď človek je ako bója, čo sa necháva unášať rozbúrenými vlnami sem a tam....


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 3 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.