úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 19:57

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Str, 17. Júl 2013, 14:27 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Tu chcem postupne zdeľovať niečo zo života týchto pripravovateľov cesty k Slovu pre slovanský rod.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Str, 17. Júl 2013, 17:10 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Pri písaní životopisu Cyrila a Metóda budem vychádzať z knihy Prvý učiteľ slovienskeho národa od Jozefa Kútnika Šmálova. Rok vydania 1999.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Štv, 18. Júl 2013, 09:35 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Kniha Prvý učiteľ slovienskeho národa je rozdelená do týchto kapitol:
    Úvod,
    Konštantin Filozof, prvý vychovávateľ a apoštol slovienskeho národa,
    V Carihrade na vysokej dvorskej škole,
    Konštantín kňazom, tajomníkom patriarchu, učiteľom,
    Konštantínova prvá verejná rozprava,
    Konštantín Filozof,
    Členom byzantského vyslanectva k Arabom,
    V tichej samote a v kláštore na Olympe,
    V posolstve ku Kozárom,
    Nájdenie ostatkov sv. Klimenta, pápeža- mučeníka,
    Skúmateľ jazykov a prekladov z Písma,
    Nitra a Morava,
    Rastislavovo posolstvo v Carihrade,
    Pôvodca hlaholiky, prekladateľ evanjeliára,
    Cesta na Moravu,
    Medzi moravskými Slovienmi,
    Slovesná činnosť,
    Cez Panóniu a Benátky do Ríma,
    V Ríme,
    Smrť a pochovanie,
    Pamäť a pochvala Cyrila Filozofa, učiteľa slovienskeho národa a
    O smere cesty sv. Konštantína a sv. Metoda z Carihradu na Moravu.



Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Sob, 20. Júl 2013, 09:18 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Ako úvod k rozprave k životopisu Cyrila a Metoda som založil tému, v ktorej sa hovorí o živote Slovanov pred príchodom Cyrila a Metoda: viewtopic.php?f=4&t=582 :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Pia, 26. Júl 2013, 09:38 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Narodenie Konštantína
Konštantin sa narodil okolo roku 826-827 ako najmladšie dieťa Leva a Márie v gréckom Solúne. Lev bol šľachtic s hodnosťou Drungara. Mal sedem deti. Hoc bol Grék, mal slovanské služobníctvo. Svoje deti učil okrem rodnej gréckej reči i slovanskú reč, aby rozumeli reči svojho služobníctva.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Str, 11. Jún 2014, 20:25 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Potom, čo sa narodil Konštantin, tak jeho rodičia Lev a Mária žili so vzájomným súhlasom štrnásť rokov v Pánovi ako brat a sestra.

Keď v roku 840 alebo 841 nášho letopočtu Lev umieral, Mária plakala a hovorila:
    "O nič iné sa nestarám, okrem toho chlapca, jediného, ako sa vychová."
Lev odpovedal Márii:
    "Ver mi žena, úfam v Boha, že mu dá otca a správcu takého, čo spravuje všetkých kresťanov."

S dôverou v cisára, otca sirôt vysokých vládnych úradníkov, skonal v pokoji, hoci Lev svojmu synovi Konštantínovi nezanechával mimoriadne zemské bohatstvá.
Z toho napísaného vyplýva, že o siroty vysokých úradníkov sa postaral cisársky dvor, respektíve štát.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Str, 11. Jún 2014, 20:52 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Mesto Solún bolo hlavné mesto provincie Solún vrámci Byzantskej ríše.
Politickú moc v provincii Solún vykonával byzantský miestodržiteľ - strategos (vojvodca). Zriadenie provincie malo vojenský ráz. Provincia sa po grécky nazývala thema, číže divízia vojska.
Zástupcom stratéga bol drunarios.
Drungarios - vyšší veliteľ vojska nad tisíc až dvetisíc vojakmi.
Aj strategos aj drungarios museli mať dôveru ústrednej vlády a mať úzky styk s ústrednou vládou. Grécki vojensko-politickí úradníci ovládali slovanský jazyk. Slovansky sa hovorilo i v čisto gréckych rodinách a domoch. Jednak preto, lebo Gréci mali slovanské služobníctvo, jednak chceli, aby sa ich deti naučili slovanskú reč, žeby mohli neskôr zastávať vysoké vládne úrady v okolitých krajoch s prevážne slovanským obyvateľstvom.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Štv, 12. Jún 2014, 17:51 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Prvé svoje deti dávala Mária kojiť dojkám. Aj benjamínka Konštantína chcela pani Mária tak oddojčiť, no dieťa Konštantín chcelo len materské mliečko od svojej mamky a žiadne iné. I napriek tomu, že bol Konštantín dojčený svojou mamkou, mal svoju pestúnku slovanského pôvodu a tá naučila Konštantína po slovansky, presnejšie slovanské nárečie Solúna, tak akoby to bývala Konštantínova rodná reč. Stálo sa to tak s Božím riadením, aby neskôr mohol Konštantín ako dospelý kňaz znalý slovanskej reči pôsobiť ako Pripravovateľ cesty k Pravde pre SLOVANOV.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Štv, 12. Jún 2014, 18:07 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Konštantín sa ako sedemročný vo sne rozhodol pre čnosť Múdrosť

Niekedy v roku 833 alebo 834, keď mal Konštantín 7 rokov, tak sa Konštantínovi sníval sen podobný zásnubám následníka trónu.
Konštantín vyrozprával svoj sen otcovi Levovi a matke Márii takto:
    "Stratég zhromaždil všetky devy nášho mesta a povedal mi: Vyber si z nich, ktorú chceš za ženu a pomocnicu sebe rovnú. Ja, keď som si všetky pozeral a obhliadol, videl som jednu zo všetkých najkrajšiu, so žiarivou tvárou, veľmi okrášlenú zlatými retiazkami a perlami a všetkou krasotou. Nazývala sa Sofia, to jest Múdrosť. Tú som si vybral."


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Cyril a Metod
PoslaťNapísal: Štv, 12. Jún 2014, 20:01 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Keď Lev - otec Konštantína - v roku 840 respektíve 841 umrel, tak sa tútorom Konštantína stal Teoktist, dôverník cisárovnej vdovy a najvyšší úradník cisárskeho dvora, priateľ Leva.

Keď sa Teoktist v roku 843 dopočul o kráse, múdrosti i usilovnom učení Konštantína, tak poslal po Konštantína, aby prešiel na dvorskú školu a stál sa spoločníkom mladučkého cisára Michala, ktorý sa narodil v roku 839. Konštantín dostal štátnu podporu a na štátne trovy mal v sídelnom meste navštevovať vysokú školu.

V knihe PRVÝ UČITEĽ slovienskeho národa čítame:
    Chlapec Konštantín, vtedy pätnásťročný, celý rozpálený túžbou po pravej múdrosti, vydal sa s radosťou na cestu sprevádzanú matkou - vdovou. Tak opúšťal navždy rodné mesto a otcovský dom, len pred rokom navštívený smrťou rodiča.
    Na kraji chotára Solúna nábožne pokľakol a takto sa modlil:
      "Bože otcov našich a Pane milosrdenstva, ktorý si slovom a múdrosťou učinil všetko, človeka si stvoril, aby vládol nad stvorenstvom, tebou povolaným k jestvovaniu, daj mi múdrosť z blízkosti tvojich prestolov, aby som porozumel, aká je tvoja vôľa, a dosiahol spasenia. Lebo ja som služobník tvoj a syn služobnice tvojej."
    A k tomu pripojil ostatnú modlitbu Šalamúnovu, vstal a povedal Amen. Amen tomu, čo bolo za ním. Príď tomu, čo bolo pred ním, k čomu kráčal plný očakávania.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 50 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 31 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.