úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 11:39

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Uto, 15. Nov 2011, 21:37 
Offline

Registrovaný: Pia, 28. Okt 2011, 17:52
Príspevky: 3
V živote sa nemáme čoho báť, stačí len keď ho pochopíme (Mária Curie Sklodowska)

Ale veď ako pochopíme život, keď seba samého nevieme pochopiť? Odpoveď znie: Najskôr je potrebné pochopiť (spoznať,rozumieť) seba samého a až potom budeš chápať všetko ostatné. Poznanie seba samého na prvý pohľad sa zdá to najťažšie, aspoň mne to tak pripadalo. Ale nie je to tak. Keď si svoje pocity (lásku, náklonnosť, spriaznenosť, pokoj, smútok, zlosť, napätie, strach, nepokoj, zmätenosť, neistotu a podobne) začneš všímať v určitých situáciach, tak si ich budeš môcť aj v duchu (mysli) definovať a analyzovať (prečo som tak reagoval?). Tým si objasňujete svoje pocity a začnete sa sebauvedomovať (rozumieť svojim pocitom). Je potrebné to robiť pomaly (až spomalene), po krokoch, nenáhliť sa, a len vtedy keď budete mať na to chuť! S týmto spoznávaním seba samého budete môcť pracovať napríklad: Zistíte, že keď ste sám so sebou na mieste (príroda, izba a podobne) kde je ticho, cítite sa výborne.

Ticho totiž LIEĆI Vašu dušu (a tým aj telo-súvislosť). Keď k tomu pridáte čistú hlavu (bezmyšlienkov. stav), budete sa cítiť ešte lepšie, a môžete si to zopakovať a vracať sa k tomu (lebo Vás to ukľudňuje). Tento spôsob (čistá hlava) sa dá používať aj pri niektorých nenáročných manuálnych prácach, pri ktorých netreba rozmýšľať (umývanie riadu, podlahy, utieranie prachu a podobne). Ste sústredená len na to, aby bol riad čistý, podlaha umytá a podobne. Nezaťažovať si hlavu ničím iným! Poznanie týchto uvedomujúcich pocitov sa Vám uloží kdesi v podvedomí a vyplaví sa Vám (samo od seba), keď to bude Vaša životná situácia vyžadovať a potrebovať.

Život a veci začnete vidieť jasnejšie a chápať ich hlboký zmysel a súvislosti. Naučíte sa najsť si čas na usporiadanie myšlienok (intuitívna pohnútka). Napríklad: Premietnete si prežitý predchádzajúci deň - zhodnotíte ho hravo a bez výčitiek. To je začiatok SEBADISCIPLÍNY.

Váš vnútorný hlas bude silnieť - riaďte sa ním - buďte prirodzená. Neštylizujte sa, všetko by ste pokazili. Ste na super dobrej ceste svojho duchovného dozrievania – ROZVOJA svojej OSOBNOSTI.

Držím palce M.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Pon, 26. Dec 2011, 13:34 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
dobrý deň.

ako hovorí opitý klasik "se žiliny"...proti buste žiaden dišputát.

Ja by som len rád vedel, ako je touto ...hypotézou..ošetrený fakt, že my nie sme dopredu odsúdení na nič, ani na úspech a ani na neúspech. Rovnako tak ako môžeme "rásť", práve tak isto to so mnou môže ísť dolu vodou.
Ja sa pýtam: - ako mi stav "bezmyšlienkovitého šťastia" zabráni ísť "dolu vodou" a pomôže v raste?
A zabráni (pomôže...) tomu vôbec , pani "Mária Curie"?

ahojček
:)

ivulíček
:daisy-red:

PS:
bracok@vspace.sk


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Str, 28. Dec 2011, 22:31 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Když známe smysl života a nebudeme si plést city a pocity, potom nebudeme žít v nejistotě, zda to co děláme, je pro nás přínosem nebo zátěží.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Pia, 30. Dec 2011, 16:01 
Offline

Registrovaný: Pia, 28. Okt 2011, 17:52
Príspevky: 3
bracoki píše:
Predmet príspevku: Re: Moja vlastná skúsenosť - možno pomôže aj iným
Napísal: Pon, 26. Dec 2011, 13:34

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 3
dobrý deň.

ako hovorí opitý klasik "se žiliny"...proti buste žiaden dišputát.

Ja by som len rád vedel, ako je touto ...hypotézou..ošetrený fakt, že my nie sme dopredu odsúdení na nič, ani na úspech a ani na neúspech. Rovnako tak ako môžeme "rásť", práve tak isto to so mnou môže ísť dolu vodou.
Ja sa pýtam: - ako mi stav "bezmyšlienkovitého šťastia" zabráni ísť "dolu vodou" a pomôže v raste?
A zabráni (pomôže...) tomu vôbec , pani "Mária Curie"?
Dobrý deň Bracoki
Namiesto určenia diagnózy a pokynov ako s ňou žiť, mi jeden lekár povedal“ Nečakajte odo mňa, že vás chytim za ručičku a budem vám pomáhať. Nie som váš opatrovník.
Nechcem byť ako ten lekár. Odvtedy a ešte od iných negatívnych skúseností mám k ním
istú nedôveru.

Neštylizujem sa, ani nepredvádzam sa svojimi skúsenosťami, ani nemám z toho žiadny zisk, len sa chcem podeliť so svojími pozitívnymi skúsenosťami s tými čo to potrebujú. Ja nič nesľubujem ani nezavádzam – len informujem. Nerobím zo svojich informácií biznis.

Kiež by pochybovači a ignoranti (emocionálne nevyzretí ľudia) našli tú správnu cestu života, aby sa im otvorili oči, uši a hlave srdce a myseľ. Ale to treba nielen chcieť, ale preto aj niečo urobiť – nečakať že to za vás urobí niekto iný. Avšak až chcete pri hľadaní tejto cesty prísť k cieľu, bolo by potrebné vážiť si morálne hodnoty a spoznávať múdrosť života.

Aj v tomto prípade platí porekadlo “Nik múdry z neba nespadol”. Takže všetci dozrievame postupne, niekto skôr, iní neskôr. Je to cesta – cesta poznávania (seba a života v ktorom žijeme). Nik vám nezaručí, že to bude ľahká cesta – práve naopak. Bude to cesta plná prekážok (bolestí, zklamaní, podrazov a pod.) - cesta plná otázok a odpovedí. Ale keby ste toto nespoznal, nevedel by ste skutočne prežiť (srdcom) ani opak toho zlého – dobré a krásne (láska, obetavosť, šlachetnosť a pod.).

Všetko dobré Vám a všetkým ľuďom praje Maira


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Štv, 05. Jan 2012, 20:57 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
Zdeněk

Když známe smysl života a nebudeme si plést city a pocity, potom nebudeme žít v nejistotě, zda to co děláme, je pro nás přínosem nebo zátěží.

....................................................
Dobrý deň.
Milý Zdeňku, o tom čo hovoríš mám akési vedomie. Chce sa nám porovnávať?
Porovnávať nie s úmyslom "zvíťaziť", ale porovnávať, aby som dostal šasncu v tebe objavovať to, čo mi moje súčasné schopnosti ukrývajú.
Teda?
...
....................................................


miara
Kiež by pochybovači a ignoranti (emocionálne nevyzretí ľudia) našli tú správnu cestu života, aby sa im otvorili oči, uši a hlave srdce a myseľ. Ale to treba nielen chcieť, ale preto aj niečo urobiť – nečakať že to za vás urobí niekto iný. Avšak až chcete pri hľadaní tejto cesty prísť k cieľu, bolo by potrebné vážiť si morálne hodnoty a spoznávať múdrosť života.

....................................................
Ahoj Miara.
Vieš čo je na tom hľadaní zaujímavé - z môjho hľadiska?
To že "správnu cestu životom" nie je možné nájsť, pokým ju hľadám!
Pretože keď niečo nájdem, vtedy to, čo je tým niečím vylúčené (možno neuvedomene) - zanedbávam.
Nejde tu asi o poznanie, ako nejaké "zmúdrenie či osvietenie"...
"Cesta" si musí nájsť mňa!

Čo ja môžem urobiť, aby som ceste pomáhal v jej hľadaní mňa?
Čo myslíš?
Možno usilovať sa o poznanie
- povahy toho, čo by malo nájsť mňa.
- mojej vlastnej prirodzenosti, ktorá by sa mala ponúkať zmyslu na "objavenie".

Myslím že cieľ ("správna cestu životom" tj nejaké pravidlá, či čo), ako miesto víťazného spočinutia , je síce možno pekná a lákavá, ale len ilúzia.

Je to napohľad ťažké a zložité.
Možno sa na začiatku treba vzdať svojich túžob niečo dosiahnuť a dať svojmu mysleniu príležitosť na "neblúdivé blúdenie".
V jadre veci predsa o nič nejde!
Trénovať sa v ľahostajnosti k vlastným zámerom a plánom, a sledovať na najrôznejších dejoch onen "akt ľahostajnosti", v ktorom skutočnosť plodí existujúce veci.
Ono nejde o ľahostajnosť v zmysle nejakého nedostatku. Ide o ľahostajnosť v zmysle - nehrozí že by čkoľvek mohlo dopadnúť zle...
Ťažko sa to popisuje slovami...som zúfalo nedostatočný.
Možno stačí hľadať povahu toho, čo zakladá spoločenstvo existujúcich vecí. Mnoho to človeku odokryje.
Hlavne si netreba dávať nijaké plány. To zabíja slobodu.
Môžeš sledovať vlastné podvedomie, ako si ono fuguje nezávisle na Tvojej každodennosti. Garantujem ti neopakovateľné zážitky.

ale sa mi to rozpísalo...
či?
ivo


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 22 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.