úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 11:12

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Štv, 08. Dec 2011, 14:51 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Ivana píše:
ego je to, co máme v srdci. Ego je náš Duch.


Pokiaľ by bolo EGO=DUCH, potom to, čo píšete, by mohlo byť možno pravdivé. Slovo DUCH sa však používa na označenie niečoho diametrálne iného a slovo EGO=FALOŠNÁ PREDSTAVA O SEBE (ale zahŕňa i iné).

Určite nechcete tvrdiť, že falošné predstava o sebe je dôležitou, a že je dokonca podstatou človeka. Pokiaľ bude človek považovať svoje EGO za svoje pravé JA, nikdy nespozná Pravdu a neprecitne z duchovného spánku. S tým, čo nazývate citom a srdcom je to zrejme podobne
a má to pramálo spoločné s duchovným citom.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Štv, 08. Dec 2011, 21:15 
Offline

Registrovaný: Štv, 09. Dec 2010, 21:38
Príspevky: 26
Ivana píše:
Že ego je to, co máme v srdci. Ego je náš Duch.


Dobrý deň.

Hľadal som v slovníku významy slov duch a ego.Môže si to každý nájsť netrvá to dlho.

Význam slova duch-nehmotná podstata bytia (v metafyzickom, náboženskom chápaní)

Význam slova ego-ja; centrum osobnosti.

Na prvý pohľad sa zdá že to je to isté.
Zoberme si ale ďalšie slová odvodené od ego.
egocentrický - zdôrazňujúci vlastné ja, sebecký, zameraný na seba
egocentrizmus - postoj, pri ktorom sa jedinec pokladá za stred všetkého diania okolo, sebeckosť, zameranie na seba samého
egoista - sebec, človek konajúci predovšetkým v záujme svojho prospechu
egoizmus -zdôrazňovanie samého seba, stavanie sa do popredia, sebectvo

Ešte stále si myslíte pani Ivana že duch a ego je to isté?
Myslíte si že so sebectvom spojené vlastnosti ako je pýcha,lakomosť,závisť,nenávisť atď sú duchovné vlastnosti a Bohu milé?

Počuli ste niekedy o siedmych smrteľných hriechoch?
Sú to pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, obžerstvo a lenivosť.
Otázka je prečo smrteľných,keď umrieť raz musíme?
Ak niekto verí aj v posmrtný život tak musí po tom čo odumrie naše hmotné telo byť niečo čo žije,existuje ďalej.A to je DUCH-nehmotná podstata bytia.
Takže tých 7 smrteľných hriechov patrí nášmu duchu(nehmotnej podstata bytia) a nie nášmu telu
ktoré máme v tomto hmotnom svete aby sme tu mohli pôsobiť.
Svojho DUCHA,,vraždíme" svojím egom-sebectvom a vlastnosťami spojenými s ním.

K tomu príbehu čo napísal Správca.Je to písané obrazne.
Samozrejme že slúžiť Bohu máme už tu na zemi veď preto sme tu.Ale slúžiť mu môžeme len duchom.
To ,,JA" v tom príbehu je JA odvodené svojím mozgom - ego.
To ,,TY" je DUCH ktorý je našou podstatou a znamená to že sme našli sami seba a tak sme našli aj bránu od nebeského kráľovstva,lebo ,,vojsť" tam môže len náš DUCH.

Martin


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Sob, 10. Dec 2011, 21:25 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
chceme poznať egoizmus?
Pravý egoizmus?

Ľutujem, ja Vám to nespácham. To si môže len každý sám...ja za Teba ani dýchať nemôžem....

dakto raz povedal: vzdelávať ľudí neznamená plniť nádobu, ale zapaľovať oheň.

Teda mi prosím niekto povedzte, prečo sú pre takmer každého človeka
(aj tu) dôležité nejaké poznatky?
Nejaké konkrétne poznatky....
Prečo sú ľudia ochotný svoje "poznatky" obhajovať?
Fakt sú pre nás rozhodujúce poznatky?
Z hľadiska evolučného úspechu, asi sú naozaj dôležíté....ale sú pre nás (tie konkrétne poznatky) dôležité aj podstatne?
Naozaj?
Naozaj si to myslíte?
Dobre , myslite si to , ak to považujete za zmysluplné.

Ale potom mi niekto povedzte, čo je podstatnejšie pre myseľ človeka?
1. mať dobrý nápad?
2. dobré nápady nepretržite rodiť svojou mysliacou schopnosťou?
No?
Ako?

.... a odpovie mi vôbec niekto?
:)

pre istotu
bracok@vspace.sk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Štv, 29. Dec 2011, 22:10 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Dec 2011, 20:49
Príspevky: 11
Pane správče,
zůstanu u toho, čím jste začal. Ano. Duch = Ego a tak to je.
Co diametrálně jiného označuje slovo Duch? A proč myslíte, že Ego je falešná představa?
Když něco tvrdíte, musíte vědět, proč tomu věříte.
Čím a kým jste delegován tvrdit, že vše je jinak?
Napište mi raději z čeho čerpáte. Proč tomuto věříte. Co Vás přesvědčilo o tom, že zrovna tohle je pravda. To může být prospěšné. Nemusíte opakovat to, co lze přečíst v každé knize.
Proč přijímáte to, co si přečtete?
Pak můžete pokračovat: Co je falošná predstava o sebe? Co je duchcovný spánok? Co je duchovný cit?
Ivana

Pro Mar-tina.
Víte, pane Martine, pokaždé, když něco nevím, mohu si vzít slovník a nebo si to, co neznám, mohu
takzvaně „vygúglovat“. Vždycky ale musíme číst srdcem. Všechno. Proč? Abychom nenaletěli.
Je doba Božího soudu - kdy už není možnost na opravu. Když neudržíme v srdcích Boha na prvním místě, přijdeme o světlo a věčný život. Nemůžeme si už hrát, protože za toto hraní se platí moc vysoká cena.
Kolik -izmů si lidé vymysleli, aby něco vysvětlili a mohli to studovat a těžit z toho? Moc!
Přitom všechno je tak jednoduché. Prosme Boha z celého srdce o sílu poznat pravdu a věřme tomu, co cítíme. I kdyby to mělo jít proti všem. Světlo nás povede, jen se nesmíme bát a musíme jít za ním dál.
Pýcha, lakomství, závist, nenávist a dokonce i takové věci jako lítost, soucit a strach ( ty vlastně ani nepovažujeme za špatné, dokonce jsou považovány za cit) jsou produktem – tedy vycházejí z našich hlav – tedy myslí. Ne ze srdce. Z ega. Vždycky však musíme vnímat srdcem – proč? No zase proto abychom nenaletěli. Vy zřejmě víte, co je Bohu milé. Jste tedy Vy sám Bohu milý? Víte, co po nás lidech Bůh chce?
Jak můžete napsat, že hříchy patří našemu Duchu? Hříchy mohou zahubit našeho Ducha, ale to my lidi víme už od dob Mojžíše. Tehdy dostal od Boha – tedy od Abd-ru-shina – Mojžíš desatero. Nebyly to kamenné desky, co spadly z nebe Mojžíšovi do klína. Jak jednoduché by to bylo, kdyby je lidé srdíčkem zkoumali a s láskou k Bohu, který nám je jako návod k správnému životu zde na zemi dal, se jimi řídili. Byl tu ráj na zemi. Viděli bychom, kde je Království nebeské, protože bychom je začali konečně poznávat. A s ním i Boha. Konečně bychom byli skutečně lidmi.
Martine, tělo máme proto, abychom zde na zemi mohli poznávat Boha a plnit svůj úkol. Potřebujeme tělo i mozek, aby se náš Duch zde na zemi mohl učit, moudřet a nakonec se vrátit díky
této moudrosti tam, kam náš Duch patří – domů.
Všechno ostatní nás svádí z cesty – z jedině cesty, po které máme jít.
Ivana.

Pro Bracoki
Já nechci, abyste za mě poznal egoizmus. Já v tom mám naprosto jasno.
Poznávat a přijímat bychom měli všechno, abychom poznávali celek a ne jen to, co chceme. Jinak se pravdy nedobereme. K tomu mi dopomáhejte Bože, prosím.
„vzdelávať ľudí neznamená plniť nádobu, ale zapaľovať oheň“
Když toto čtu srdcem, cítím, že to napsal člověk, co si cenil chytrosti nastudované z knih. Lidé se rádi učí, co již bylo objeveno. Mozek má rád tuto potravu. Je rád takto naplňován. Mozek zde na zemi nakonec však shnije s naším tělem. Važme si moudrosti, tu si odnáší náš Duch s sebou.
To moudrost můžeme říct, že zapaluje oheň.
K Vaší otázce.
Podstatné pro mysl je síla našeho srdce. Aby bylo jasné – srdce musí být silnější než mysl – hlava.
Sama za sebe – proto aby pak mysl a tělo dělalo to, co cítí srdce a ne, co si umane můj rozum.
Pro poznávání duchovního musíme žít nohama pevně na zemi a ne se vznášet na křídlech emocí.
Ivana.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Štv, 29. Dec 2011, 23:25 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
ahojček
:)

„vzdelávať ľudí neznamená plniť nádobu, ale zapaľovať oheň“
Když toto čtu srdcem, cítím, že to napsal člověk, co si cenil chytrosti nastudované z knih. Lidé se rádi učí, co již bylo objeveno. Mozek má rád tuto potravu. Je rád takto naplňován. Mozek zde na zemi nakonec však shnije s naším tělem. Važme si moudrosti, tu si odnáší náš Duch s sebou.
To moudrost můžeme říct, že zapaluje oheň.

K Vaší otázce.
Podstatné pro mysl je síla našeho srdce.
Aby bylo jasné – srdce musí být silnější než mysl – hlava.
Sama za sebe – proto aby pak mysl a tělo dělalo to, co cítí srdce a ne, co si umane můj rozum.
Pro poznávání duchovního musíme žít nohama pevně na zemi a ne se vznášet na křídlech emocí.





Na rovinu hovorím, nie som si istý tým, či moje riadky môžu mať pre niekoho nejaký zmysel. Ale risknem to...

Ak si dobre spomínam istého času sa táto téma točila okolo otázky:
Prečo sú ľudia ochotný svoje "poznatky" obhajovať?
Fakt sú pre nás rozhodujúce poznatky?
píšeš:....Aby bylo jasné – srdce musí být silnější než mysl – hlava...

Ak si za srdce (z dovolením) dosadím láska a za myseľ našu mysliacu schopnosť, potom mi vychádza toto:
...Aby bylo jasné – láska musí být silnější než mysliaca schopnosť...

Ja som z toho "pako"
:)
Môže byť láska silnější než mysliaca schopnosť?

Takto.
Kamene (asi) nevedia ľúbiť...
Teda ak hovoríme o láske, tak potom asi hovoríme o láske človeka, o láske toho, kto existuje ako určitá intenzita prejavu mysliacej schopnosti Boha.
Ako môže byť láska v súperiacom postavení s myslením?
Bojím - bojím, že ti asi nerozumiem dobre...
Ja si myslím (ale neočakávam, že si to budeš myslieť aj Ty) že skutočná láska má prameň v skutočnom myslení, zo skutočného myslenia pramení.
Nie z nejakých predstáv, pocitov, očakávaní, túžob. To nie je skutočné myslenie! To nie je myslenie samo. To je pohyb myslenia veľmi silne deformovaný ľudskou zaťaženosťou, nedostatočnosťou. asi...

Je len jeden skutočný "subjekt" myslenia. asi...
Pánbožkári :) mu hovoria Duch svätý.
Môže teda láska odporovať Mysleniu (s veľkým písmenom em) ako súper?
či?
:)


„vzdelávať ľudí neznamená plniť nádobu, ale zapaľovať oheň“
Básnik tým len "kcel" povedať, že sa rozhodol, že nebude nikoho o ničom presvedčovať.
Načo?
Básnik tým len kcel povedať, že zmysluplnejšie sa mu v tomto prostredí zdá to, aby kládol otázky. Nech nikto nečaká odo mňa nejaký "rýchlovýkrm geniality". Dobre?
či?
:)

-------------------------------------------------
...K Vaší otázce.
Podstatné pro mysl je síla našeho srdce.
Aby bylo jasné – srdce musí být silnější než mysl – hlava.
Sama za sebe – proto aby pak mysl a tělo dělalo to, co cítí srdce a ne, co si umane můj rozum.
Pro poznávání duchovního musíme žít nohama pevně na zemi a ne se vznášet na křídlech emocí.

Ale potom mi niekto povedzte, čo je podstatnejšie pre myseľ človeka?
1. mať dobrý nápad?
2. dobré nápady nepretržite rodiť svojou mysliacou schopnosťou?
----------------------------------------------------
Prosím o kritiku mojich záverov, nerád sa vystavujem omylom, prosím zrušte mi priestor pre moje domýšľanie.

Mimochodom možno myseľ stotožňovoť z mozgom?
asi hej, kto "kce" ten stotožní aj somára s komárom :)
ale ja myslím na úprimné postoje.
čo ak mozog je len "fungujúci, naštarovaný rádiopríjmač", schopný zachytávať dianie v myslení a transformovať toto dianie do určitých foriem, ľudských ideí ?

Možno lásku považovať za dobrý nápad?
Nie je to náhodou nejaké veľmi konkrétne hnutie v mysli?

čo je podstatnejšie pre myseľ človeka?

podľa toho čo čítam, zdá sa mi že hovoríš:
Podstatné pro mysl je síla našeho srdce. Ak láska teda nie je iba nejaký dobrý nápad, potom sa tvoje stanovisko viac prikláňa ku možnosti 2.?
tj podstatné pro mysl je síla našeho srdce, tj schopnosť dobré nápady nepretržite rodiť svojou mysliacou schopnosťou?
alebo je to podľa teba úplne inak?
ako?

ahoj
ib
:sunny:

pre istotu
bracok@vspace.sk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Pia, 30. Dec 2011, 14:33 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Pro bracoki. Na příspěvek Ivany jste odpověděl ,,výborně,,. Stačil vám k tomu jen rozum. Připomínáte mi Ivánka z pohádky Mrazík. Když měl Ivan medvědí hlavu, odpověděl dědečkovi Hříbečkovi: ,,dobře tedy, půjdu a budu dělat dobré skutky...,, Dědeček Hříbeček smutně dodal:,, nic jsi nepochopil, vůbec nic.,, A s vámi bracoki je to stejné, to co Ivana psala, se rozumem pochopit nedá.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Pia, 30. Dec 2011, 16:34 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
:)

Myslím, že som na rovinu povedal svoj názor:
Na rovinu hovorím, nie som si istý tým, či moje riadky môžu mať pre niekoho nejaký zmysel. Ale risknem to...

Riskol som ...a už viac riskovať nemusím.
...ja vôbec niektoré veci nemusím.

s pozdravom

ivo


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Pia, 30. Dec 2011, 18:37 
Milá Ivana
sledujem túto tému už dlhšie a zdá sa mi, že si akosi pletiete pojmy.
Zrejme Vám nestačili precítené odpovede správcu, a taktiež Martina, ktorí úplne jasne ukázali, že slovo duch a ego, nemajú nič spoločné. Nuž, zrejme už táto téma nemá žiadny význam, lebo čokoľvek by Vám kto napísal, tvrdili by Ste si svoje. Píšete, že čítate srdcom. Hmmmm, potom by Ste nikdy nemohli tvrdiť, že ego a duch majú niečo spoločné. Taktiež je otázne, odkiaľ máte také teórie. To už môžete kľudne tvrdiť, že duch=lietadlo. Je to takisto rovnaký nezmysel.
Duchom môžeme taktiež nazvať vôľu Božiu a nás ľudí ako len nepatrnými čiastočkami, teda nositeľmi tohto ducha. Duch všetko vo stvorení oživuje, povznáša...a to má pramálo spoločné s egom, alebo egocentrickým, egoistickým...tieto pojmy sú úplne zrozumiteľné. Aspoň u nás na Slovensku ich tak chápeme. Možno máte pre slovo Duch, naozaj iný význam. Kto vie.
Občas treba mať vo významoch určitých slov jasný obraz, čo znamenajú, inak bude dochádzať iba k nedorozumeniam. Možno hovoríme nakoniec všetci o tom istom, len máme pre ten daný výraz iný názov, alebo predstavu o tom, ako by mali byť veci pomenované. Veď ak mi niekto povie, prines mi prosím tanier, a ja si myslím, že tanier je hrniec, ako to asi dopadne? Netvárme sa, ako ľudia usilujúci ku Svetlu, ale nimi naozaj buďme.


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Pia, 30. Dec 2011, 20:22 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
Dakujem Ti za príspevok.
Konečne sa ozval niekto , kto má sám seba v úcte.

V týchto prostrediach sa dosť často stretávam s postojmi ľudí, ktorým ani tak nejde o nich samých, skôr im ide o to, aby im niekto potvrdil nejaký názor. Čo považujem za škodu.

Myslím že na emócie...
(možno práve o pozitívnu energiu z týchto emócii ide)
je neporovnateľne lepším prostredím spoločenstvo, v ktorom sa nielenže toleruje, ale je dokonca žiadúce ničím neviazaný tok myšlienok pocitov účastníkov. Nevravím sloboda, vravím ničím neviazaný tok myšlienok pocitov účastníkov.

Možno práve o to ide, totiž o zážitky bezprostrednej ľudskej prítomnosti. O samo dianie v duši , nie o výsledky - hoci môžu byť inšpirujúce, tj zdrojom mnoha smerovaní pre pohyby myslenia.
A čím už sa bezprostredná ľudská prítomnosť lepšie prejavuje ako myslením?
Teda osobne uprednostňujem zážitky bezprostrednej ľudskej prítomnosti pred obhajobou, či popieraním nejakých názorov.
A Ty?
Možno že je z povedaného jasné, že neočakávam aby si s povedaným súhlasila.
:)
Pekný deń.
ivo
:vanish:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Egoizmus v nás
PoslaťNapísal: Sob, 31. Dec 2011, 21:44 
Offline

Registrovaný: Štv, 09. Dec 2010, 21:38
Príspevky: 26
Ivana píše:
Je doba Božího soudu - kdy už není možnost na opravu.


Pani Ivana prepáčte s týmto Vašim názorom nemôžem súhlasiť.Áno je doba Božieho súdu,ale že nie je čas na opravu to by som netvrdil.Nechal by som to na každom človeku ako sa rozhodne.Aj teraz v tejto sekunde sa môže človek rozhodnúť žiť podľa Božej vôle. Či to bude neskoro na opravu to by som nechal na Bohu.

Ivana píše:
Pýcha, lakomství, závist, nenávist a dokonce i takové věci jako lítost, soucit a strach ( ty vlastně ani nepovažujeme za špatné, dokonce jsou považovány za cit) jsou produktem – tedy vycházejí z našich hlav – tedy myslí. Ne ze srdce. Z ega.


Slovo soucit má vo svojom názve cit takže ja to slovo považujem za cit a teda „produkt“ srdca –ducha.
Ak si myslíte že ego=duch tak ja Vám to nebudem brať. Ako napísala pani Alchemilka „Duch všetko vo stvorení oživuje, povznáša...a to má pramálo spoločné s egom, alebo egocentrickým, egoistickým...tieto pojmy sú úplne zrozumiteľné. Aspoň u nás na Slovensku ich tak chápeme.
Ivana píše:
Jak můžete napsat, že hříchy patří našemu Duchu?

Napísal som to tak aby si ľudia uvedomili že majú okrem tela aj ducha a tieto hriechy mu škodia.
Duch má iba dobré vlastnosti, ale hriech sa môže naňho nalepiť a tieto dobré vlastnosti prerásť a zadusiť ich. Počul som už slová „Ja ho z celého srdca milujem“ ale aj „Ja ho z celého srdca nenávidím“
Ivana píše:
„Martine, tělo máme proto, abychom zde na zemi mohli poznávat Boha a plnit svůj úkol. Potřebujeme tělo i mozek, aby se náš Duch zde na zemi mohl učit, moudřet a nakonec se vrátit díky
této moudrosti tam, kam náš Duch patří – domů. “

Áno potrebujeme telo aj mozog aby náš duch mohol na zemi pôsobiť ,prežívať všetko čo robí a vyvíjať sa ,až sa môže ako sebavedomý vrátiť tam odkiaľ vyšiel ako nevedomý.
Otázka je čo sa považuje za múdrosť. Znamená to že sa človek s vysokou školou dostane „domov“
a človek bez vzdelania sa tam nedostane?

Nikoho tu nechcem urážať alebo presviedčať .Píšem čo som už počas môjho života prežil a čo si myslím.Ak si niekto myslí niečo iné tak ja mu to neberiem. Každý sme dostali svoje srdce a rozum
až môžeme vyciťovať a rozmýšľať čo je správne a dobré.Cestu „domov“ si musí prejsť každý sám.
Prajem každému až ju nájde včas.

Martin


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 39 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.