úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 16:43

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Uto, 29. Apr 2008, 21:16 
Offline

Registrovaný: Uto, 29. Apr 2008, 21:09
Príspevky: 2
STOP ŤAŽBE URÁNU NA SLOVENSKU!!!
Je to rizikový projekt!
UKÁŽME, ŽE SI TU NEŽELÁME ŤAŽBU!!!
NECH SI NEZVYKAJÚ, ŽE SLOVENSKO JE ICH KLONDAJKOM!

Nenechajme do Slovenska vŕtať, ťažiť urán, nenechajme rozhodovať o našom území banské úrady a poslancov, ktorí si nevážia pravé hodnoty života! Žijeme tu predsa my, ľudia; my musíme rozhodovať o Slovensku z ohľadom na budúcnosť, nie naši poslanci a politici, ktorí sa od spolupráce s nami dištancujú a tvária sa, že naše názory, argumenty a prosby sú neobjektívne, nemajú žiadnu váhu a význam!!!

Všade inde vo svete zostala po ťažbe spúšť, nevyčísliteľné škody, zničené ekosystémy, zamorené vodné zdroje, ľudia tam rýchlo hynú na rôzne typy rakoviny, odchádzajú z miest... Pôvodné obyvateľstvo nemá žiadne práva a musí trpieť následky! O haváriách nik nechce hovoriť podrobne, hovorí sa len o samých pozitívach! Vždy zaručujú, že práve tam budú dodržiavať bezpečnosť, spoľahlivosť a čistotu, ktoré sú vonkoncom vylúčené, čo sa samotnej ťažby a technológie spracovania uránu týka. Na Slovensku je to o to krutejšie, (v zahraničí sú obrovské katastrofy sprevádzajúce ťažbu v odľahlých končinách, nie tak blízko obývaných aglomerácií) že ťažba má prebiehať cca 8km od veľkomesta, v blízkosti prírodných parkov, vodných zdrojov a území, kde je rozvinuté hospodárstvo a turistický ruch.

Pri Košiciach by bola baňa najbližšie situovanou uránovou baňou na svete (6-8km) k tak veľkej obývanej aglomerácii (štvrť milióna obyvateľov).

Toto je len jedno miesto zatiaľ aktuálne postihnuté hrozbou ťažby, to nehovorím o ostatných územiach na Slovensku, ktoré majú byť podrobené novému zisťovaniu výskytu tejto rudy! Oni sú si vedomí, kde robia geologicko-mineralogický prieskum. Robia ho na miestach, ktoré sú známe bohatstvom tohto prvku, nerobia ho zo zábavy, ale SO ZÁMEROM ZISTIŤ MINERALIZÁCIU A ŤAŽIŤ! Urán je výhodný artikel a dostať sa k nemu znamená neustúpiť, robiť sugestívnu a psychologickú politiku a dobiedzať, obchádzať zákony dovtedy, kým sa mnohé opakované nepravdy nestanú skutočnosťou!

Urán je ruda, z ktorej môže byť použitá len malá časť (1kg uránu v 1000 kg rudy, z ktorého len polovica sa dá vyťažiť, t.j. 500 gramov uránu v 1000 kilogramoch rudy).

Ťažba uránu nevyváži nutnú devastáciu okolia – prírody, ktorá bude znamenať nevyčísliteľné škody to o asanácií odkalísk a hlušiny nehovorím!! Bude ohrozené zdravie, zvýši sa hluk, smrad, prašnosť. Hlušina, odkaliská, neporiadok a iné s tým súvisiace problémy, ako dlhodobé rádioaktívne zamorenie, zostanú na starosť nám a budúcim generáciám!! Uvedomí si to niekto? Prizná to niekto z vlády? To zatiaľ nebadať!

Preto vyvíjajme aktivity, informujme svojich kamarátov, známych, podpisujme petície, kopírujme, pomáhajme čo i len v malej miere Slovensku odolať uránovému ťaženiu – opradenému samými sľubmi, zárukami a omaľovanými frázami typu: energetické zvýhodnenie, ekonomické zisky, protislužby za umožnenie ťažby, zveľadenie obcí...
Veď sme ešte vnímaví natoľko, aby sme odhalili jednoduché a účelné - krátkozraké ambície mnohých politikov a podnikavcov. Nechcem nikoho uraziť, no kto ešte stále vyciťuje srdcom a nenechá sa za každú cenu opantať lákavými túžbami svojho rozumu, môže byť rád, že vníma a rozlišuje polarity v tomto svete a podľa toho myslí a aj koná.

ROZHODNIME HNEĎ A TERAZ, MINULOSŤ POTOM UŽ NEVRÁTIME.

Čechy odmietli ťažbu už na ministerstve!
Íri jednoducho ťažiť nechcú a ani nemôžu!


Aspoň PETÍCIE vyplňujme a dosiahnime spoločne tých 100 000 podpisov!
MÁME NA TO!

Podrobné informácie o prieskumoch, ložiskách, zámeroch, technológiách ťažby uránu sa dozviete na: http://www.greenpeace.sk/campaigns/story/story_190.html

ŽELÁM NÁM VŠETKÝM VEĽA ŠTASTIA, RADOSTI A TRPEZLIVOSTI! :sunny:


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Štv, 08. Máj 2008, 01:32 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 07. Máj 2008, 16:16
Príspevky: 4
Bydlisko: Kosice
Keby si tých hlasov mal aj 200 tisíc veľa by ti to nepomohlo, možno by ten proces trochu spomalilo, ale malá je pravdepodobnosť, že by to zastavilo.
Skor by trebalo najsť riešenie, ako nedolovať na takýchto miestach, myslim tým spomenuté Košice, ale na miestach, kde by dolovaný urán nevyvolal taký veľký nesúhlas. Alternatívne zdroje ťažko nám pomôžu pokriť naše budúce požiadavky na energiu.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Štv, 08. Máj 2008, 02:00 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
ALTERNATÍVNE ZDROJE ENERGIE
– JE ICH VIAC AKO POTREBUJEME

Podľa súčasných poznatkov sa v obnoviteľných zdrojoch energie zo slnka skrýva mnohonásobne viac energie, ako celé ľudstvo v súčasnosti potrebuje. Počas jedného dňa Slnko vyprodukuje také množstvo energie, ktoré by stačilo pokryť celosvetovú spotrebu energie na 8 rokov. Technicky je možné využiť iba 1% tejto energie. Podľa vedcov a výrobcov solárnych zariadení, ak vezmeme do úvahy súčasnú úroveň technológií, toto jedno percento ešte stále dokáže zabezpečiť takmer 6-krát viac energie, ako v súčasnosti potrebujeme. Okrem slnka sú ešte ďalšie zdroje obnoviteľnej energie, napríklad geotermálne zdroje, veterná energia, vodná energia, energia z biomasy...

ŤAŽBA URÁNU - PREČO NIE

1. Urán sa ťaží v baniach v Kanade, Austrálii, Rusku a v Nigérii a baníci vdychujú rádioaktívny prach ktorý ich ohrozuje rakovinou pľúc.
2.Samotný urán sa z rudy vyplachuje kyselinou. Pri ťažbe uránu dochádza k veľkej kontaminácii okolia.
3. Neuveriteľných 80 % z celkového množstva uránu končí ako odpad. Proces obohacovania vytvára obrovské množstvá tzv. ochudobneného uránu, ktorý končí ako rádioaktívny odpad s dlhým polčasom rozpadu.
4. Zdroje uránu sú limitované a Agentúra pre atómovú energiu konštatuje, že všetky existujúce jadrové elektrárne spotrebujú technicky dostupné jadrové palivo v priebehu nasledujúcich päťdesiatich rokov.
5. Nebezpečenstvo pri výrobe paliva
6. Nebezpečenstvo pri prevádzke atómových elektrární a produkcia viac ako stovky rôznych rádioaktívnych produktov. Medzi nimi je aj vysoko toxické plutónium s polčasom rozpadu 24 tisíc rokov.
7. Nebezpečenstvo pri prevoze paliva a rádioaktívneho odpadu
8. Na celom svete dodnes neexistuje žiadne trvalé úložisko rádioaktívneho odpadu. Doba rozpadu vyhoreného paliva je 90 tisíc rokov.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Ned, 02. Nov 2008, 23:21 
Offline

Registrovaný: Ned, 02. Nov 2008, 20:57
Príspevky: 29
len čistou láskou byť.všetky miesta ňou hladiť.až sa nebude nikde nič ťažiť
a každý bude chcieť tú lásku zažiť. :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny: :sunny:


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 37 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.