úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 09. Júl 2020, 17:30

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Reinkarnácia
PoslaťNapísal: Ned, 02. Dec 2007, 19:46 
Offline

Registrovaný: Ned, 02. Dec 2007, 19:35
Príspevky: 1
Reinkarnácia, osud človeka a ľalia

Predstavme si voňavú, nádherne kvitnúcu ľaliu, ktorej biele lupene nás nadchýnajú prenikavým dojmom krásy. Napriek nášmu prianiu, aby tento povznášajúci okamih nikdy nepominul, však prirodzený sled zákonitostí prírody prinesie s istotou zmenu ročného obdobia na jeseň, čas odkvitania, a tým nadíde chvíľa, keď nakoniec aj nami obdivovaná ľalia odovzdá svoju krásu zemi.

A toto obdobie vždy znovu a znovu nadchádza. Jeseň na svoj príchod nenechá dlho čakať a svojou vládou nad prírodou premení krásne kvitnúcu ľaliu na opustenú stonku bez lupeňov kvetov. A keď nastane zima a pod nánosmi snehu ukryjú sa všetky viditeľné prejavy predchádzajúceho plodného života prírody a jej oslňujúcej krásy, potom bude dielo nepochopiteľnej krásy zdanlivo úplne ukončené.

Čo sa nám bude asi ukazovať, keď prídeme v tom čase na miesto, kde kvitla naša ľalia? Nielenže ju nebudeme môcť uzrieť, ale pri pohľade na mrazivú snehovú prikrývku nebudeme dokonca nachádzať ani stopy po tom, kde predtým rástla a že vôbec existovala.

Proces neustálych vývinových premien sa však ani v tomto období vonkajšieho kľudu a spánku nezastaví a ak budeme trpezliví, potom zákonite budúca jar nám opäť pripraví nové prekvapenie. Po vyvrcholení zimy príde nový viditeľný život na povrch a spolu s teplými slnečnými lúčmi, ktoré so sebou jarné mesiace prinesú, začne sa hrubá vrstva snehu a námrazy topiť, aby sme pod jej poslednými zvyškami smeli nájsť nový malý zázrak prírody – mladé výhonky, medzi ktorými neskôr objavíme pučať novú nadzemnú časť ľalie, rastúcu z tej istej cibuľky ako predtým.

Položme si teraz dôležitú otázku: Nebude to predsa len tá istá ľalia, ktorú sme smeli s úžasom pozorovať pred rokom, len v novom viditeľnom prejave? Odpoveď zdá sa človeku detsky jednoduchá...

Avšak poďme teraz v úvahách ďalej.

Pokiaľ za obdobu tohto života ľalie si dosadíme životnú cestu človeka, to pretože i o tomto obraze platí, že najväčšie životné deje sa odzrkadľujú i v tom najmenšom (to ostatne mohli vypozorovať už dávno pred nami naši predkovia), potom odrazu nájdeme veľké poznanie i svojej vlastnej životnej cesty. Áno, aj my, ľudia, prichádzame na tento svet a rodíme sa obrazne ako kvety na lúke pozemského života, prežívame obdobie svojho rastu a zrelosti a keď nastane obdobie jesene nášho života, navrátime po naplnení svojich pozemských rokov vlastné telo zemi, z ktorej kedysi z Milosti Stvoriteľa povstalo.

Telo je teda určené k zotleniu, a v tomto medzičase z nášho tela tiež na Zemi nič viditeľne neostáva. Môže sa často zdať, že keď sa postupne vytratíme zo spomienok našich blízkych, akoby sme na Zemi ani nikdy nežili. No keď nastane nová jar nášho života a na naše vrúcne prianie sa vyvinú podmienky pre náš ďalší pozemský príchod, zahalí sa naše vnútro - ľudsky duchovná podstata nášho ja do nového telesného záhalu podobne ako výhonky ľalie, začínajúc nový cyklus nám viditeľného obdobia rastu a kvetu.

Na príklade cibuľky ľalie, z ktorej vždy vyrastie opäť nová ľalia rovnakého druhu, a nikdy ľalia inej farby, ba dokonca už vôbec nikdy to nebude ruža alebo bodliak či akákoľvek iná kvetina, možno ľahko pochopiť, že každé nové zrodenie – inkarnovanie ľudsky duchovnej podstaty do nového pozemského tela - bude vždy zaručovať vývin ľudského tela i to, že človek ostane vždy len človekom. Názory orientálnych učení, pripúšťajúce možnosť prerodu človeka na zviera či rastlinu, sú nesprávne a zavádzajúce, pretože neberú do úvahy zákonitú nevyhnutnosť zachovania druhovej podstaty, ktorej hranice ani pri najvyššom možnom zdokonalení či úpadku nemožno prekročiť. Kto to dokáže správne pochopiť, ten sa nakoniec sám presvedčí o tom, že reinkarnácii patrí v mozaike poznávania pravého zmyslu života dôležité miesto a jej význam nemožno bagatelizovať, alebo sa dokonca jej podstate vysmievať. Kto by tak činil, zreteľne by tým preukazoval nezanedbateľnú mieru svojej neschopnosti vnímať život v hlbších a logických súvislostiach.

Prečo chceme byť aj v tejto otázke stále múdrejší ako príroda, v ktorej sa už od prapočiatku zrkadlí len obraz dokonalého diania, ktoré vzišlo z Vôle Stvoriteľa? Prečo sa pred poznaním tohto múdreho „zrkadlenia v prírode“ nepokoríme a nenecháme sa ním poučiť, keď nám ten správny smer životnej cesty tak zreteľne a jasne ukazuje každým výhonkom nového kvetu?

Posuňme sa ale teraz ďalej a odkryme si, že ani talent (vrodený predpoklad) nemôže byť vo svetle pravého poznania o existencii reinkarnácie len následkom náhodných genetických kombinácií, ale že ide vždy o „ovocie“ predchádzajúceho úsilia dotyčného človeka v smere jeho špecifického nadania podobne, ako môže byť za určitých predpokladov aj narodenie dieťaťa v postihnutom tele následok predchádzajúceho súvisiaceho diania.

Prežívaním utrpenia nemá byť však trpiaci človek v Božej múdrosti nikdy nezmyselne trestaný, ale má na sebe spoznať následky svojho predchádzajúceho previnenia, aby plnohodnotne duchovne precitol k premene, ak tak nedokázal urobiť dobrovoľne, bez vonkajšieho popudu predtým, v čase, ktorý mu bol spravodlivo darovaný. Jeho ťažké prežívanie bude potom preňho, na jeho stupni zrelosti, z dlhodobého hľadiska, aj napriek dočasnej bolesti, v každom ohľade omnoho prínosnejšie ako by bol život v zdravom tele. V pochopení tak bude nakoniec za taký život ako vediaci človek nesmierne vďačný.

Nikto z nás by nikdy nemal trpiacimi ľuďmi pohŕdať v domnienke, že keď oni trpia pre svoju vlastnú vinu, tak si pomoc od nás ani nezaslúžia. Pri poskytovaní pravej pomoci sa rozvíjajú všetky ctnosti rýdzeho ľudského života, a preto práve utrpenie človeka, ktorý sa v ťažkostiach namáha o vlastné pozdvihnutie, má byť pre nás výzvou k obhájeniu hodnôt pravej ľudskosti, ktorej súčasťou je nielen spravodlivosť, ale aj obetavá a milosrdná láska.

Reinkarnácia je v súčasnosti obzvlášť v radoch kresťanských cirkví horlivo zaznávaná s odvolávaním sa na to, že v súčasnej podobe Biblie sa o reinkarnácii nikde priamo nehovorí. Ľudia, ktorí uznávajú logické opodstatnenie reinkarnácie v premenách bytia človeka, sú tak cirkvami považovaní za zblúdilých. Ale položme si otázku: Kde berú títo veriaci svoju istotu? Veď predsa v tej istej Biblii sa pritom nič nehovorí ani o tom, čo by existenciu reinkarnácie jednoznačne vylučovalo.

Na doplnenie je ešte dôležité uvedomiť si to, že aj sám Ježiš svojho času ľuďom oznámil, že by im mal ešte mnoho čo povedať, ale neboli by ho pochopili. Nebol by nám chcel povedať práve aj o reinkarnácii či dokonca nenaznačoval nám niečo o tom používajúc jednoduché príklady, do logiky ktorých by musela zákonite zapadnúť aj nutnosť existencie reinkarnácie, vykreslenej napríklad obrazom opakovaného zrodu ľalie? Či Ježiš nehovoril kupríkladu o nutnosti splatenia svojich činov do „posledného haliera“? Či by sa učinilo jeho slovám zadosť tým, ak by sa človek jednoducho vyspovedal z hriechov a zomrel, bez toho, aby čokoľvek urobil k poctivému odčineniu životom navŕšených neprávostí?

Hlbšie vniknutie do Ježišovho posolstva dáva každému človeku, hľadajúcemu Pravdu, zreteľne najavo, že reinkarnácia bola už od nepamäti, a to dokonca i Ježišom samým považovaná za samozrejmú súčasť poznania pravého zmyslu života človeka na Zemi. Je ale na každom z nás, ako hlboko si dokážeme poctivým skúmaním uvedomiť a priznať, že naša mnohá doterajšia stavba dogmatických názorových foriem v skutočnosti nestála na správnych základoch.

T. Lajmon


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevok: 1 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.