úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Uto, 19. Mar 2024, 09:45

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 20:04 
Offline

Registrovaný: Str, 30. Okt 2013, 13:55
Príspevky: 72
Podľa môjho názoru používanie milosrdnej lži využívajú takí , ktorí síce hovoria, že "preto som oklamal/a, aby som neublížial/a druhej strane, avšak v skutočnosti sa vyhýbajú zodpovednosti, alebo si zjednodušujú situáciu.

Jednoduchý, úplne banálny príklad: " Prečo si neprišiel/a, keď si sľúbil/a?" Namiesto: "Úprimne, nechcelo sa mi, ak môžeš, prepáč mi to, bol som lenivý/á...." bude v prípade milosrdnej lži možno znieť odpoveď asi ako... "Ach, vieš, taký/á som bol zaneprázdnený/á, nemhol/a som, ešte ma aj hlava rozbolela a ten stres v práci... no fakt, nemohol/a som"...

Táto neškodná, alebo ako tomu hovoríme "milosrdná lož" nepomohla nikomu, iba sa klamajúci zaťažil. A prečo? Padlo mu zaťažko statočne priznať svoju lenivosť a pokorne a úprimne požiadať o prepáčnie. To chce úprimné chcenie žiť spomínané " áno nech je áno a nie nech je nie", jednoducho sa ľudia milosrdnou lžou vyhýbajú zodpovednosti a zjednodušujú si situácie, kedy by mali zájsť vo vzťahoch k blížnemu viac do hĺbky.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 20:19 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Zaújmal by ma názor tých čo tvrdia, že treba vždy hovoriť pravdu či by sa v životných situáciach ako napríklad pri zajatí pred výsluchom u zločinného nepriateľa alebo kriminálnika povedali pravdu a zradili by svojich blízkych svoju pravdivou výpoveďou čo by im privodilo trest. Alebo kedy dieta neprizná rodičom kde v skutočnosti bolo lebo vie že príde za to trest. Teda by ma zaujmalo či by ste aj vy hovorili pravdu keby Vás alebo Vašich blizkych za to čakal postih hoci viete, že ste sa ničoho zlého ani vaši blízky nedopustili.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 20:33 
Offline

Registrovaný: Str, 30. Okt 2013, 13:55
Príspevky: 72
... nikto z nás, kto to neprežil nevie, ako by reagoval v tak vyhrotených situáciách...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 21:20 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Rosa píše:
... nikto z nás, kto to neprežil nevie, ako by reagoval v tak vyhrotených situáciách...

Pri vyhrotených situáciach sa láme chlieb a ukazuje pravda ... :-)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 21:30 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
vricman píše:
Zaújmal by ma názor tých čo tvrdia, že treba vždy hovoriť pravdu či by sa v životných situáciach ako napríklad pri zajatí pred výsluchom u zločinného nepriateľa alebo kriminálnika povedali pravdu a zradili by svojich blízkych svoju pravdivou výpoveďou čo by im privodilo trest. Alebo kedy dieta neprizná rodičom kde v skutočnosti bolo lebo vie že príde za to trest. Teda by ma zaujmalo či by ste aj vy hovorili pravdu keby Vás alebo Vašich blizkych za to čakal postih hoci viete, že ste sa ničoho zlého ani vaši blízky nedopustili.


Ještě existuje možnost mlčet.

Ale máte pravdu, že existovaly i takové ukrutnosti nejnižšího druhu konané úplně pomýlenými lidmi, kdy vyhrožovali, že když někdo neudá nebo bude mlčet, udělají něco jeho blízkým.
Avšak jsou některé věci, které stojí i za obětování pozemského života, i za to, nenechat se zlomit vůbec ničím.
Ale platí, že vyhodnotit se to musí až přímo v dané situaci. A musí se to navíc vyhodnocovat spravedlivě. Např. kdybych musela udat někoho, kdo by třeba hlásal veřejnosti nepohodlnou pravdu, aby neublížili nikomu mně milému, čímž by mi vyhrožovali, tak to bych nikdy neudělala. Protože tím bych byla spoluvina na vraždě někoho, kdo třeba žil pravdou a hlásal ji, aby sice neublížili mně milému (a to ještě, kdo ví jestli), ale ublížili by jinému, opravdovému a dobrému člověku. A lidi musím posuzovat podle toho, jací jsou, a ne zachránit třeba mně blízkého, ale obětovat jiného dobrého člověka - to by bylo sobecké dokonce.
Jsou věci, ve kterých člověk nesmí "ustoupit", i kdyby byl vydírán tím nejstrašlivějším způsobem. Samozřejmě je pochopitelné, že v takových případech mnozí podlehnou - např. při "čarodějnických procesech", kdy byli lidé mučeni nejšílenějšími způsoby ... I tak se našly ale osobnosti, které dokázaly mlčet nebo to udělat tak, aby to dopadlo na ně a jiné ochránily.
Tohle je samozřejmě obrovsky obtížné téma, ale vždy platí - na prvním místě je Bůh, potom bližní a pak teprve já sám. Tedy nejvíc vždy a za jakýchkoli okolností myslet na to, aby nebylo ublíženo Pravdě, potom bližním a potom teprve mně samotnému. Když to nejde jinak, tak obětovat i pozemský život a vše kromě Pravdy. Pravdu neobětovat nikdy.
To je samozřejmě ideální stav a vysoká, ne-li nejvyšší zralost a vnitřní síla snést i strašlivou bolest (samozřejmě nejen fyzickou) pro to nejcennější ...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Ned, 04. Máj 2014, 07:10 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Souhlasím co v posledních příspěvcích napsala Tynka, Rosa a Vricman. Pro mne jsou velkými vzory Jan Hus a Johanka z Arku, nevím ale, zda bych se zachoval jako oni.
Při ,,čarodějnických procesech,, byli umučeni a upáleni statisíce lidí, neznám minulost těchto lidí, ale dovedu se představit budoucnost lidí, kteří tyto činy spáchali a mají za ně odpovědnost.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Ned, 04. Máj 2014, 09:20 
Zdeněk píše:
Souhlasím co v posledních příspěvcích napsala Tynka, Rosa a Vricman.




Aj ja súhlasím s týmito príspevkami :sunny:


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Ned, 04. Máj 2014, 10:43 
Offline

Registrovaný: Str, 30. Okt 2013, 13:55
Príspevky: 72
vricman píše:
Rosa píše:
... nikto z nás, kto to neprežil nevie, ako by reagoval v tak vyhrotených situáciách...

Pri vyhrotených situáciach sa láme chlieb a ukazuje pravda ... :-)



Áno. Tá veta má hĺbku, tá veta je krásna, tá veta je pravda. A tak práve preto som napísala to, čo som napísala. Kto z nás vie z istotou povedať o sebe, že v ňom prevláda Len chlieb a pravda? Nuž preto máme byť na stráži. Máme bdieť a modliť sa. Sme len ľudia, preto sme boli privedení k studnici živej vody, aby sme z nej pili. Len tak nám studnica dá silu a mudrosť práve vtedy, keď ju budeme potrebovať.

Ďakujem Vám za túto tému. :book:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Ned, 04. Máj 2014, 22:47 
Rosa, napísali ste to tak nádherne a výstižne, že k tejto téme nemám viac čo dodať. :sunny:


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Pon, 05. Máj 2014, 17:48 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Rosa napsala:
Máme bdieť a modliť sa. Sme len ľudia, preto sme boli privedení k studnici živej vody, aby sme z nej pili. Len tak nám studnica dá silu a mudrosť práve vtedy, keď ju budeme potrebovať.
Dodávám, že být bdělý a modlit se, abychom mohli pít ze studně živé vody nejde jinak, než-li mít otevřené srdce a dělat to co cítíme srdcem, to je ta cesta ke Světlu - k Bohu.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.