úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Uto, 19. Mar 2024, 08:17

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Pia, 02. Máj 2014, 15:37 
Ďakujem. Obidvaja ste mi veľmi pomohli.

Pán Vricman obdivujem, ako viete duchovné javy vhodnými slovami pomenovať. Na odporúčanie Tynky mi veľmi pomohol aj Váš iný príspevok v Téme Vo Svetle Pravdy: z dňa Štv, 30. Jan 2014, 13:10.

:sunny:


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Pia, 02. Máj 2014, 15:48 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Ďakujem. To ma teší. Rozdávam len to čo som sám smel prijať z prineseného Slova Božieho. :sunny:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 09:30 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Anonys píše:
Ale čo mám konkrétne robiť, aby má rozum neničil? Alebo inak povedané ako mám dosiahnuť – naučiť sa, aby aj v mojom prípade bol cit nadradený nad rozumom?


Opakoval bych se, odpověděl vám již p.Vricman :
V zásade platí, že každý cit v človeku bezprostredne vyvoláva duchovný obraz. Až potom preberá tento obraz predný mozog a vznikajú k tomuto obrazu myšlienky.
Pri fantázii, domnienok a pocite je priebeh opačný. Najprv máte myšlienky a až potom máte v sebe duchovný obraz ktorý vznikol takto umelo.
Chce to trochu námahy aby to človek dokázal rozlíšiť.
Odpověděla vám i Tynka, kyž vám v posledním příspěvku napsala odkaz, kde se o tomto tématu psalo.

Já jen dodám, že z mozku do srdce je to jen 40cm, pro někoho to může být ohromná vzdálenost, vy ale máte již první krok za sebou, ten krok je hodně důležitý. Mně hodně pomohly 4 rady z knihy Čtyři dohody. Možná někde na těchto stránkách je to již napsané. Krátce to zopakuji.
1. Nehřešit slovem.
Říkat pravdu. Nelhat sobě ani druhým.

2. Nebrat si nic osobně.
Nikdo nedělá nic kvůli druhým lidem. Vše co kdo dělá, dělá kvůli sobě.
( Platí i zde to, co jsem psal o dávání daru.)

3. Nevytvářet žádné domněnky.
Myšlením si vytváříme iluze, které bývají opačné skutečnostem. Nevíme, co si druzí myslí, je
potřeba se ptát a druhým lidem jasně říkat, co chceme, dokud nám to není jasné.

4. Dělat vše tak, jak nejlépe dovedeme.
Mnohdy bychom si později počínali jinak a lépe, ale je důležité, abychom si v dané situaci a
v daném okamžiku počínali vždy tak, jak nejlépe umíme podle našich možností a schopností.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 11:23 
Zdeněk píše:
1. Nehřešit slovem.
Říkat pravdu. Nelhat sobě ani druhým.


Anonys:

Len nedávno sa jedná celosvetová televízna spoločnosť pýtala náhodných ľudí či chcú vedieť o politike, udalostiach, osobnostiach... skutočnú pravdu a nie takú ako im väčšina médií predkladá . Až 60% ľudí odpovedalo NIE. Odborníci to vysvetľujú tým, že ľudia sa boja prísť o svoje ilúzie o prospešnom fungovaní tohto sveta pre všetkých ľudí.
Koľko krát sme už od iných počuli, že sme im mali radšej klamať ako im povedať pravdu?

Myslím si, že až 30% prípadov je lepšie povedať inému milosrdnú lož ako skutočnú Pravdu.


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 12:30 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
I ,,milosrdná,, lež je stále lež. Žádná lež nikdy nikomu nepomůže. Já nikoho nelituji, protože každý si může za vše sám. Osud si každý vytváří sám svým chtěním. Je vhodné neříkat vše, když o to nikdo nestojí. Pokud se nás někdo ptá a chce znát naši odpověď, protože pravda někdy zabolí, ale pomůže, je dobré se dotyčného člověka zeptat, zda chce opravdu slyšet pravdu.
Když někomu říkáme pravdu, dáváme mu současně i lásku.
Anonys, co je to milosrdná lež?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 12:43 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Zdeněk píše:
I ,,milosrdná,, lež je stále lež. Žádná lež nikdy nikomu nepomůže. Já nikoho nelituji, protože každý si může za vše sám. Osud si každý vytváří sám svým chtěním. Je vhodné neříkat vše, když o to nikdo nestojí. Pokud se nás někdo ptá a chce znát naši odpověď, protože pravda někdy zabolí, ale pomůže, je dobré se dotyčného člověka zeptat, zda chce opravdu slyšet pravdu.
Když někomu říkáme pravdu, dáváme mu současně i lásku.
Anonys, co je to milosrdná lež?
Presne tak, pán Zdenek. Ak niekto robí niečo špatné, a sa mňa pýta nato, aký mám na to názor, a ja mu poviem, že jeho konanie je dobré z "milosrdnej lži", tak je to len podporovanie zla z mojej strany. Ako príklad uvediem Československú Superstar. Niekto spieva katastrofálne, pýta sa rodiča: "Ako spievam?". Rodič z milosrdnej lži povie: "Perfektne." Ten "perfektný" spevák sa prihlási do Superstar, zaspieva tam, čí skôr zakvičí. Pán Habera povie: "Prírodná katastrofa na n-tu. Ten dotyčný sa rozplače, že mu rodičia povedali, že spieva perfektne. Ten "perfektný" spevák akurát tak vyhrá súťaž "Hviezdnu rotu" a sa zosmiešni pred celým národom. I to je následok milosrdnej lži.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 15:34 
Myslím si, že milosrdnú lož používame pomerne často. Používame ju tak automaticky, že si ani neuvedomujeme, že je to milosrdná lož. Uvediem niekoľko príkladov z bežného života

Čo odpoviete blízkemu, keď sa Vás 23.12. spýta : Čo ste mu kúpili pod stromček?.
Pravdu, aby bolo po prekvapení alebo použijete milosrdnú lož?

Niektorých oblasti sú ľudia dokonca nútení denne praktizovať milosrdnú lož.

Lekár nesmie povedať svojmu pacientovi pravdu o jeho nevyliečiteľnej chorobe, kým na to nedostane súhlas od jeho príbuzných.

Obchodník musí skoro vždy hovoriť o výrobku milosrdnú lož, aby ho predal a mal z čoho žiť.

Študenti , keď si nesplnia svoje povinnosti a vedia, že učiteľ nechce ani počuť o dôvodoch prečo si ich nesplnili, nie to aby to pochopil.
Môj názor je na to je ten, že nie len klamár je ten čo používame milosrdnú lož ale aj ten komu je klamané. Lebo svojím správaním toho človeka donútil, aby mu nepovedal pravdu, ktorú on aj tak nechce počuť


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 18:11 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Anonys píše:
Myslím si, že milosrdnú lož používame pomerne často. Používame ju tak automaticky, že si ani neuvedomujeme, že je to milosrdná lož. Uvediem niekoľko príkladov z bežného života

Čo odpoviete blízkemu, keď sa Vás 23.12. spýta : Čo ste mu kúpili pod stromček?.
Pravdu, aby bolo po prekvapení alebo použijete milosrdnú lož?

Niektorých oblasti sú ľudia dokonca nútení denne praktizovať milosrdnú lož.

Lekár nesmie povedať svojmu pacientovi pravdu o jeho nevyliečiteľnej chorobe, kým na to nedostane súhlas od jeho príbuzných.

Obchodník musí skoro vždy hovoriť o výrobku milosrdnú lož, aby ho predal a mal z čoho žiť.

Študenti , keď si nesplnia svoje povinnosti a vedia, že učiteľ nechce ani počuť o dôvodoch prečo si ich nesplnili, nie to aby to pochopil.
Môj názor je na to je ten, že nie len klamár je ten čo používame milosrdnú lož ale aj ten komu je klamané. Lebo svojím správaním toho človeka donútil, aby mu nepovedal pravdu, ktorú on aj tak nechce počuť
To je tiež pravda. Každý z nás už použil "milosrdnú lož".


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 18:48 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Ono v mnohém může být daleko víc, než si člověk myslí...

Řeč a slova jsou určitým způsobem mocná, proto by měl člověk na to dávat pozor. Něco je naštěstí pouze povrchní a brzy se to "rozplyne", něco ale může i dlouho působit a přetrvávat.

Jsem za mlčení, pokud vycítím, že je na místě. Ale pokud již promluvím, mělo by to korespondovat s mou vnitřní skutečností.
Souvisí s tím i rada "vaše řeč buď Ano - Ne", v tom je hodně a vždy je dobrá jednoduchost a mluvit jen, když mám skutečně co říci.
Člověk by se měl snažit být opravdový dokonce i v "detailech" podle mě. Např. když se s někým už nechci shledat, pak říkat "na shledanou" je přísně vzato neopravdové. Patří to sice možná k těm povrchnějším a rychle mizícím věcem, ale nezaškodí se nad tím alespoň zamyslet. Horší je to už např. s používáním výrazu "děkuji" jen konvenčně a naučeně, jak o tom pojednává i přednáška z Doznívání. Je to strhávání slova, které opravdově použité a prodchnuté odpovídajícím citem tvoří a zprostředkovává něco mocného a krásného.
Nepoužívejme slova bezmyšlenkovitě nebo dokonce v opaku, než co cítíme. To raději mlčme. Zdá se to dnes nemožné a možná, že některé pozemské problémy to i člověku dokonce může opravdu způsobit, ale bude opravdový, a tedy bude mít tak poklad v duchu, na kterém jedině záleží...
Samozřejmě to zase neznamená krutost, tedy někoho úplně zdecimovat a říci pravdu tak, aby jej to úplně zničilo ...
Je třeba se učit i umění řeči, aby byla opravdová a přitom i taková, aby to mohlo druhému pomoci, pokud to dokáže přijmout atd.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Sob, 03. Máj 2014, 19:41 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Ptal jsem se, co je to milosrdná lež. Souhlasím s Filipem i s Tynkou co napsali. Trochu jsem to popletl, protože jsem se chtěl zeptat, komu tato ,,milosrdná,, lež pomůže. Anonys napsal(a)
Čo odpoviete blízkemu, keď sa Vás 23.12. spýta : Čo ste mu kúpili pod stromček?.
Pravdu, aby bolo po prekvapení alebo použijete milosrdnú lož?

Já bych odpověděl, že to neřeknu, že je to překvapení. I na další příklady této lži, které jsou v textu uvedeny dodávám, že každý člověk má svobodnou vůli a možnost volby. Nikdy nezůstane nic bez odplaty, každá lež musí být odčiněna. Kdo použije lež, vždy uvnitř hrudi musí cítit, jak ublížil druhému a současně i sobě. Pokud má světýlko v srdci, s kterým se každý narodil, tak to cítí. Kdo nechal světýlko v srdci zhasnout, necítí nic.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.