úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Uto, 19. Mar 2024, 12:38

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Štv, 01. Máj 2014, 12:44 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Pro Anonys.
Když dostanete dar a máte pocit, že máte pro ni dělat více i když jí nabízíte vše co můžete atd., je to pocit dluhu, který je z vašeho rozumu a to je špatné. V období puberty se v člověku začna projevovat jeho duch, člověk má možnost plně vnímat citem ne pocitem, který je z rozumu. Proč se chcete zbavovat svého druhého já? Važte si svého druhého já a vnímejte jím více, třeba poznáte, že vaše příbuzná nic od vás více nechce, že jí stačí vaše přítomnost.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Štv, 01. Máj 2014, 14:05 
Ďakujem, Vám pán Zdenek za reakciu . Mám pocit, že ,,Druhé ja“ má ničí. Keď sa niečo nepriaznivé stane tak mi ,,moje druhé ˝ ja“ nie len, stále dookola pripomína nepriaznivú udalosť, ale vytvára vo mne k nej aj fantazmagorické predstavy čím sa nepriaznivá udalosť ešte zhoršuje, hlavne večer . Keď sa ,,Druhé ja“ vo mne ozve tak prestávam vnímať prítomnosť, nedokážem sa na nič sústrediť...

Ak sa svojho "Druhého "ja,, nezbavím stále častejšie budem fungovať len ako robot, bez uvedomovania si podnetov či už z vonku alebo z môjho vnútra


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Štv, 01. Máj 2014, 17:18 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Svědomí je pro mě něco jako fotocitlivá deska, na které se zaznamenává nebo odráží citové prožívání Srdce.
Částečně jej tvoří právě také i činnost duchovních pomocníků.

Cit vždy jasně vnímá, co je v souladu a co naopak v nesouladu s Boží Vůlí.

Ve svědomí se to zachycuje a poté může vystávat znovu v člověku, připomínat se ...

Dnes je ale problém - za prvé nepřehlušovat cit a svědomí, za druhé právě vůbec dokázat rozpoznat cit, a pak naopak pouze pocit, fantazii, vlastní přání nebo domněnku ...

Co se týče správného/nesprávného, je třeba vždy citem zhodnotit přesně danou konkrétní situaci.
Tedy u takovéhoto podobného případu např., proč je dar dáván, z jakých pohnutek, poté se dle toho odvíjí přijetí a další ... může tam vždy figurovat ohromné množství věcí - v zásadě hlavně to, jaký kdo skutečně je ... Dále může mít člověk toho mnoho naučeného třeba společenskými konvencemi, výchovou ... Také může mít v sobě vypěstované různé sklony. To vše vlastně v kterémkoli jeho jednání hraje nebo může hrát roli ...

Je třeba snažit se vnímat Srdcem a tímto citem a hlasem svědomí se pak řídit a vše ostatní postupně odkládat stranou - ono to i potom samo odpadá ...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Štv, 01. Máj 2014, 20:42 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Tynka píše:
Svědomí je pro mě něco jako fotocitlivá deska, na které se zaznamenává nebo odráží citové prožívání Srdce.


oprava: světlocitlivá (foto)deska, abych to napsala přesně :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Štv, 01. Máj 2014, 20:46 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Anonyns
To co vás ničí, není druhé já, ale rozum. Kdo se řídí citem, vždy ví, co má dělat, nebo co má říci. To co cítí, mu vychází z duchovního srdce, které má uprostřed hrudi, ne z hlavy. Cit má být nadřazen nad rozumem. Kdo se řídí citem, nikdy nemá litovat, proč tak jednal, i kdyby se to zdálo být hloupostí. Později pozná, že to bylo správné rozhodnutí. Ty fantasmagorické představy vytváří váš mozek. Mozek je nejhloupější orgán v těle a když jej necháte aby vám vládnul, bude vám v hlavě šrotovat a vytvářet množství nejrůznějších možností, které mohou nastat ve vašem životě. Pamatujte si, že vše je jinak, než-li si člověk myslí. A mysl, tedy rozum je z mozku!


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Pia, 02. Máj 2014, 08:59 
Ďakujem Vám Tynka za odpoveď.


Tynka píše:

Dnes je ale problém - za prvé nepřehlušovat cit a svědomí, za druhé právě vůbec dokázat rozpoznat cit, a pak naopak pouze pocit, fantazii, vlastní přání nebo domněnku ...


Ďakujem Vám Tynka za odpoveď.

Ako v živote sa dá rozpoznať cit od pocitu, fantázii, vlastného priania a domienky.. ?

Keď všetko zachytáva náš mozog.


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Pia, 02. Máj 2014, 09:32 
Ďakujem Pán Zdenek. Ale čo mám konkrétne robiť, aby má rozum neničil? Alebo inak povedané ako mám dosiahnuť – naučiť sa, aby aj v mojom prípade bol cit nadradený nad rozumom?


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Pia, 02. Máj 2014, 12:41 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Anonys píše:
Ale čo mám konkrétne robiť, aby má rozum neničil? Alebo inak povedané ako mám dosiahnuť – naučiť sa, aby aj v mojom prípade bol cit nadradený nad rozumom?

Čím je človek duchovnejši tým viac vystupuje v ňom cit do popredia až nakoniec je cit nadriadený rozumu a rozum ostáva len výkonným nástrojom citu.

Duchovnejšim sa stáva človek ktorý usiluje o duchovnú očistu tj. oslobodenie sa od žiadosti, sklonov, záľub, nemravnosti, nizkosti atď. a naopak rozvíja cnosti a ušľachtilosť, ďalej keď človek rozvíja svoje duchovné vedomie poznaním duchovných Božich zákonov ktoré riadia Stvorenie a osud človeka teda sa usiluje poznať Pravdu a Božiu Vôľu ktorú mu v najväčšej čistote ponúka Božie Slovo napríklad v biblii alebo v knihe Vo Svetle Pravdy - Posolstvo Grálu. Svojim vnútorným životom priťahuje toľko Svetla koľko sa Svetlu otvorí a koľko úsilia do svojho vzostupu vloží. Tým sa človek oslobodí od všetkých prekážok ktoré mu bránia v spojení a uvedomení si svojho citu.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Pia, 02. Máj 2014, 14:35 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Anonys píše:
Ako v živote sa dá rozpoznať cit od pocitu, fantázii, vlastného priania a domienky.. ?



Toto je ta důležitá otázka, kterou druhému nikdo nedokáže zodpovědět ani jej to naučit.
Schopnost k tomu má každý v sobě a tohle musí člověk zvládnout sám, nechat opět vystoupit své Srdce do popředí ... skutečně to chtít ve svém nitru a nechat to postupně "vykvést" ... :) Jak je to například také popsáno v tomto příspěvku http://www.duchovno.poznanie.sk/viewtopic.php?p=3365#p3365 a tématu ...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Pia, 02. Máj 2014, 14:49 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Anonys píše:
Ako v živote sa dá rozpoznať cit od pocitu, fantázii, vlastného priania a domienky.. ?

Rozlíšiť sa to dá.

V zásade platí, že každý cit v človeku bezprostredne vyvoláva duchovný obraz. Až potom preberá tento obraz predný mozog a vznikajú k tomuto obrazu myšlienky.

Pri fantázii, domnienok a pocite je priebeh opačný. Najprv máte myšlienky a až potom máte v sebe duchovný obraz ktorý vznikol takto umelo.

Chce to trochu námahy aby to človek dokázal rozlíšiť.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.