úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Uto, 19. Mar 2024, 04:33

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Uto, 29. Apr 2014, 17:51 
Toto je moja definícia svedomia:

Človek svojimi zmyslami zachytáva rôzne podnety z okolia. Aby si podnet mohol uvedomiť musí sa v ňom vytvoriť aj myšlienka, ktorá mu umožní podnet hodnotiť. Hodnotenie podnetu spôsobuje prebúdzanie emócii. Neudržanie emócii pod kontrolou má za následok ,,pretrhnutie hrádze“, ktorá ho oddeľuje od myšlienok ľudí, ktorých nosí vo svojom srdci, ale zároveň tí ľudia už zomreli na tejto Zemi.

Ak má niekto iný názor na svedomie, prosím napíšte mi ho.


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 08:30 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Svedomie je odpoveď Božích zákonov na naše konanie alebo myslenie.

Táto odpoveď môže byť sprostredkovaná naším cítením alebo vnuknutiami vyšších duchov, ktorí sú našimi sprievodcami a pomáhajú nám z duchovných úrovní.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 09:28 
Ďakujem Vám za názor. Skúsim Vám dať jeden príklad z môjho života. Na narodeniny mi dala vzdialená príbuzná (dedkovej sesternica) peniaze. Keď mi dávala peniaze aj keď z lásky, ten hrozný pocit a výčitky boli pre mňa neznesiteľne. Tie peniaze mi dala nečakane tri mesiace po mojich narodeninách. Ja od nikoho peniaze nepotrebujem a ani nechcem, lebo zarábam... Okrem toho príbuzná je dôchodkyňa s malý príjmom a už nemá ani manžela. Preto musí zvažovať každé euro kde minie. Ja si veľmi cením, keď má pozve raz za čas na návštevu, lebo bývame od seba ďaleko a vie, že málokedy si môžem dovoliť urobiť si celý deň voľno... U nej sa cítim veľmi dobre, lebo si vzájomne veľmi dobre rozumieme...
Pán Vricman, zobrali by ste si na mojom mieste od nej peniaze? Aj keď by ste vedeli, že sama je veľmi chudobná na druhej strane báli by ste sa, že keď si jej peňažní dar nezoberiete mohla by to chápať že ňou pohŕdate.


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 11:08 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Keď je dar dávaný z lásky a nieje to z vypočitavosť alebo niečo podobné a je dávaný od osoby s ktorou si rozumiem a ktorú to poteší, a tá osoba má iste dôvody prečo chce dať dar, tak by som dar prijal aby som jej urobil radosť a ju nezranil, pretože mi nič nebráni pri inej príležitosti jej podobne ak to tak cítim z láskou ju spätne obdarovať hoci aj iným spôsobom. Ak je Vaša príbuzná aj chudobná a dala dar z lásky tak to môže len znamenať, že ona už nič na tomto svete nepotrebuje len z lásky chce urobiť radosť. Sám musíte vycítiť ako to s darom je, keď sa však cítite nie dobre tak preskúmajte okolnosti dávania daru aj Váš vzťah a cítenie k nej a úprimnosť Vášho vzťahu, predsa chudobní nie sú vylúčení z radosti dávania. Možno, že máte len výčitky svedomia, že si dar nezaslúžite lebo Váše city k nej niesu dostatočne vrúcne.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 18:19 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Nechtěl jsem již sem na fórum psát, protože administrátor těchto stránek smazává příspěvky s kterými nesouhlasí. Přesto napíši pro Anonys a Vricmana krátkou odpověď.
Svědomí není odpověď Božích zákonů na naše jednání a myšlení.
Svědomí je rozpor mezi rozumem a citem, tedy rozpor mezi mozkem a naším duchem. Že by se měl člověk vždy řídit citem, tedy tím, co mu radí jeho duch je samozřejmé.
Člověk může dáti dar z několika důvodů. Tím prvým důvodem může býti dáti dar z lásky. Člověk který takto dává, má radost a prožívá štěstí, že může někoho obdarovat. Darem se můžeme snažit někoho si zavázat, nebo darem smazat pocit dluhu. Anonyso nemějte nikdy pocit dluhu, když dostanete jakýkoliv dar! Mít výčitky a pocit dluhu, že si dar nezasloužíte znamená, že pochybujete o dárci!
Přeji hezký den
Zdeněk


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 20:35 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Chtěl bych upravit poslední větu v mém minulém příspěvku.
Mít výčitky a pocit dluhu, že si dar nezasloužíte znamená, že pochybujete o štědrosti dárce.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 22:06 
Ďakujem Vám obidvom za odpovede.

U mňa to nie je o citoch napríklad: ku známej alebo o tom, že pochybujem o štedrosti darcu. Skôr viem, že musím robiť pre ňu robiť viac, aj keď jej ponúkam všetko čo môžem stále mám pocit, že môžem pre ňu urobiť viac. Aj keď neviem čo je to ,,viac“.


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 22:20 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Anonys píše:
Ďakujem Vám obidvom za odpovede.

U mňa to nie je o citoch napríklad: ku známej alebo o tom, že pochybujem o štedrosti darcu. Skôr viem, že musím robiť pre ňu robiť viac, aj keď jej ponúkam všetko čo môžem stále mám pocit, že môžem pre ňu urobiť viac. Aj keď neviem čo je to ,,viac“.
Moja mamka, keď jej niekto núka peniaze, tak najprv sa tvári, že ich nechce, a potom, keď ten druhý silne dolieha, tak až vtedy vezme peniaze...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 22:52 
,,Druhé ˝Ja“

Keď sa človek narodí neuvedomí si kde sa narodí. Všetko čo na jeho pôsobí sa mu vzdá priaznivé a na zmenu nechce ani pomyslieť. Tento stav trvá do chvíle, kým si neuvedomí, že to čo hodnotil niekoľko rokov, že mu je len na osoh mu aj škodí. Ak nechce sám seba za krátky čas zabiť musí nájsť v sebe odvahu robiť v živote postupne malé zmeny.
Hneď po narodení je dieťa ponorené do oceánu slov a skutkov ľudí, ktorí ho začnú obklopovať. Väčšina ľudí si myslí, že všetky slová a skutky, ktoré dieťa od nich vníma a opakuje mu priamo neubližujú zákonite mu prospievajú.
Aj keď voda je čistá môže byť v nej človek ponorený celý svoj život bez toho, aby mu koža nezvráskavela a oči nestrácali zrak? Je človek prispôsobený na to, aby pil len stále čistú vodu? Ak by stále pil len vodu jeho telo by sa veľmi rýchlo tou vodou otrávilo.
Kvapky vody môžeme prirovnať k myšlienkam. Človek svojimi zmyslami zachytáva rôzne podnety z okolia. Aby si podnet mohol uvedomiť musí sa v ňom vytvoriť aj myšlienka, ktorá mu umožní podnet hodnotiť. Hodnotenie podnetu spôsobuje prebúdzanie emócii čím si človek zároveň vytvára sám pre seba riziko. Neudržanie emócii pod kontrolou má za následok rozpor medzi tým čo spoločnosť kladie človeku od narodenia, že je správne a tým čo človek na základe vlastných skúsenosti sám uváži, že je správne. Ak podnetov z okolia s ktorými človek nesúhlasí alebo nemá schopnosti aby ich zhodnotil, tak ako od neho spoločnosť očakáva, za krátky čas vstúpi do neho ,,druhé ˝ja“. Aj keď neviem kto alebo čo to je s človekom to ,,jeho druhé ˝ja“ začne viesť nekončiaci dialóg. Postupne človeka presvedčí o správnosti jeho hodnotenia podnetov čím ho ovládne. Nekončiaci dialóg spôsobí, že bude stále dookola hodnotiť staré podnety, pretvárať si reálne vonkajšie podnetov na nereálne čo mu spôsobí, že si prestane uvedomovať nové podnety. Z človeka sa stane robot, ktorý len automaticky vykonáva len tie činnosti, ktoré sú pre neho nevyhnutné a zároveň si pri nich nemusí, aj keby chcel nemôže si uvedomovať, že ich vykonáva. Ak človek nájde v sebe silu na prehodnotenie vykonanej činnosti tak je to zvyčajne len reakcia na to, že ,,jeho druhé ˝ ja“ sa ho spýta: Či vykonal činnosť ktorú od neho spoločnosť požadovala, lebo vie, že človek si neuvedomil, teda si nezapamätal či činnosť vykonal. Človeku nič iné nezostáva len buď sa presvedčiť či danú činnosť vykonal alebo tu činnosť urobiť znova a keď momentálne nemá možnosť presvedčiť sa o (ne)vykonanej činnosti ostáva v neistote a ešte k tomu ,,jeho druhé ˝ja“ ho presviedča, že činnosť neurobil alebo ju urobil ale v rozpore s tým ako si to predstavuje väčšinová spoločnosť. Takéto ,,druhé ˝ja“ aj do mňa vstúpilo aj keď je mi cudzie je mojou súčasťou. Neviem čo sa vo mne zaslúžilo, že hlboko v srdci chápem, že moja súčasť v podobe ,,druhého ja“ má len ničí aj keď mi nahovára niečo iné. Viem, že ho musím donútiť aby moje vnútro opustilo, lebo inač ja prestanem existovať vo svojom vnútri. Ale ako mám donútiť ,,cudzie druhé ja“ aby moje vnútro opustilo, keď každá vznikajúca myšlienka pri uvedomovaní podnetov z okolia alebo vytvorená v mojom vnútri ,,druhým ja“ mňa oslabuje ale druhé ja posilňuje.


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Svedomie - Vnútorný hlas
PoslaťNapísal: Str, 30. Apr 2014, 22:57 
Takto nejako by sa dalo opísať fungovanie Vnútorného hlasu v človeku. Či už je to odpoveď Božích zákonov na naše konanie či myslenie alebo rozpor medzi rozumom a citom


Hore
  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 51 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.