úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Pia, 29. Mar 2024, 09:04

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Uto, 31. Dec 2013, 21:39 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Matej.Vrabec píše:
dominika píše:
Pán Filip, cítiť z Vás nadradenosť a povýšenosť.


Vôbec to tak nemusí byť! Ja keď som kedysi "vyciťoval" z druhých nadradenosť a povýšenosť, tak som vždy zistil, že to som v sebe prežíval svoj vlastný pocit nadradenosti a povýšenosti!


Pán Vrabec, zase Vy nemožete dominike brať jej prežitie, skúsenosť, vyciťovanie a vlastné poznanie, ktoré môže byť v zhode s pravdou. To by bolo v rozpore s Bohom darovanými schopnosťami ľudského ducha spoznávať pravdu a svet.

Oba názory aj Váš aj dominikin majú svoje opodstatnenie a svoje právo na pravdivosť.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Uto, 31. Dec 2013, 22:15 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Všetci čo sme sa narodili tu na Zemi sme ešte nezrelí a máme spustu chýb. Niektorí si ich uvedomujeme sami niektorým nám na ich uvedomenie pomahajú druhí. V tom by som problém nevidel. Problém je len to či to dokážeme prijať a zmeniť sa. A to by malo byť pre nás samozrejmé. Inak nieje náš vzostup možný.

Ja som sa tiež zamýšlal nad niečim podobným ako pán Filip. Pán Ježiš aj Abdrushin nám odkázali, že máme milovať celé ľudstvo.

Ako mohol Pán Ježiš milovať celé ľudstvo keď sa mu pred Pilátom celé zhnusilo a to isté sa stalo Abdrushinovi ako píše v prednáške Cudzinec.

Premýšlam ako možeme milovať niekoho kto sa nám hnusí.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Str, 01. Jan 2014, 17:01 
Offline

Registrovaný: Str, 30. Okt 2013, 13:55
Príspevky: 72
[quote

Ja som sa tiež zamýšlal nad niečim podobným ako pán Filip. Pán Ježiš aj Abdrushin nám odkázali, že máme milovať celé ľudstvo.

Ako mohol Pán Ježiš milovať celé ľudstvo keď sa mu pred Pilátom celé zhnusilo a to isté sa stalo Abdrushinovi ako píše v prednáške Cudzinec.

Premýšlam ako možeme milovať niekoho kto sa nám hnusí.[/quote]



Pán Filip veľmi otvorene a úprimne reagoval na jednu vec, s ktorou sa človek môže stretnúť. A to – cítiť sa zneužitý, okradnutý. Prečo? Lebo človek si niekedy myslí, že je jeho povinnosťou odpovedať a odpovedať a odpovedať ... nakoniec však zistí, že je iba „použitý“ . Dotyčná osoba totiž neskrývane môže zdieľať názor, že je ľahšie opýtať sa, ako sa namáhať. Preto rozumiem obsahu príspevku pána Filipa. Neberiem jeho postoj ako nadradený. On získal skúsenosť a dal nám ju.
Vďaka za ňu, buďme múdri, poučme sa. :)
Sú ľudia, ktorí Posolstvo Grálu začnú čítať a hľa, dostanú sa ku stati – nechápu. Miesto, aby sa zastavili, začali premýšľať, opätovne nechávať povstať v sebe obrazy v snahe dopracovať sa k pochopeniu vlastnými silami! Až potom znova pokračovať ďalej v zodpovednom štúdiu, teda - idú títo ľudia radšej za niekým, u koho predpokladajú priame odpovede. A ten niekto im nedá odpovede! Ale oni si to predsa želali! A to ich priam pobúri. Odsúdia ho. Útočia na jeho ignorovanie lásky k blížnemu! Na jeho povinnosť voči blížnemu dávať, lebo on to chce... a ozaj... kto je zodpovedný za môj duchovný vývoj? Hádam len nie môj blížny! Ten opýtaný človek síce nedal priamu odpoveď, no on ukázal smer, čo si druhá strana vo svojej detinskosti či nadutosti nevšimla. A dorážajú otázkami ďalej, priateľ sa ich snaží viesť... no toto všetko je pre nich málo. A vždy im to bude nič, pokiaľ sa nevschopia sami v sebe. Kým si neuvedomia, čo je láska k blížnemu a iné dôležité veci. Okrem toho, žiaden človek nemôže predať inému zo svojho ducha ani to najmenšie, hovorí nám i toto Abdrushin. A preto podľa mňa často dôjde človek k poznaniu, o ktorom píše náš kolega pán Filip.

Ako mám milovať niekoho, kto sa mi hnusí? Zaujala ma táto otázka. Myslím si, že ak sa mi človek hnusí, je to moja vina, ktorá sa na mňa zavesila. On s tým nič nemá. Je to môj problém. Ale tú vinu musím striasť, podľa možnosti čo najskôr. Vidím pomoc v tom, že sa snažím udržovať krb svojich myšlienok čistý. Snažím sa nerobiť druhému to, čo nechcem, aby robili iní mne. To všetko sa snažím robiť aj preto, aby nebolo nutné z mojej stravy toto riešiť. Ak ide niekto inou cestou ako ja, neznamená, že ho treba snáď nenávidieť. Alebo že je jeho cesta zlá. Jeho cesta je iná. A ak sa predsa len javí nesprávna... ktože z nás ľudí, pri všetkej skromnosti a pokore, má právo toto posúdiť?! Je to prosto jeho cesta. V Posolstve Grálu i v Biblii je napísané, necitujem, hovorím svojimi slovami, že milovať svojich nepriateľov znamená hovoriť im pravdu, nesúdiť, upozorniť na chyby, nemáme nenávidieť, krivo svedčiť... Láska k blížnemu je robiť človeku to, čo mu prospieva. Nemusí to byť vždy zrovna to, čo sa mu páči. Základom lásky je prísnosť. Ak sa hovorí - Milujte svojich nepriateľov, potom to znamená, aby sme im činili, čo im prospieva. I pokarhať. Pokarhať ich znamená urobiť im službu, keď už inak nevedia dôjsť k poznaniu. Ale pri všetkom tomto musí vládnuť spravodlivosť. Láska a spravodlivosť sú jedno. To nás učí Abdrushin. Učil nás to i Ježiš. A ešte k učeniu - ktosi múdry napísal, že s láskou učiť blížneho je nedávať mu na tanier upečené ryby, ale naučiť ho chytať ich.

A naučiť sa milovať celé ľudstvo, to je pre pozemského človeka základná úloha. A nie len ľudstvo, ale milovať máme stvorenie. Ak ho máme milovať, musíme ho spoznať. Veď to dokáže len skutočný Človek, ktorý si uvedomuje, kto je, čoho je súčasťou, na čo je tu a kam kráča. A na tom predsa pracujeme. Čulosť v duchu a v živote je základná podmienka. Byť k sebe prísny a poctivý k svojmu duchu má byť Človek, hovorí nám Pán. My sa chceme stať takýmito vedomými Ľuďmi. Preto nás, okrem iného uchvátilo Posolstvo Grálu. Preto sa snažíme neustále čerpať z tejto zázračnej čistej studnice živej vody – Živého Slova Božieho. Dodám také zhrnutie - pracujme a pokúsme sa navzájom viesť jeden druhého, ak vidíme, že to treba. Nehľadajme hotové odpovede, ale cestu. A buďme k sebe spravodliví a úprimní.
Prajem všetkým pekný 1. január a veľa duchovných prežití v roku 2014.
:sunny:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Str, 01. Jan 2014, 18:35 
Offline

Registrovaný: Ned, 03. Nov 2013, 18:32
Príspevky: 63
Rosa píše:
... buďme k sebe spravodliví a úprimní.


Také jsem to kdysi zažil - cítit se použitý, zneužitý ohledně vlastních aktivit vůči druhým. Dokonce to bylo také ve vztahu k určité skupince lidí zabývajících se PG.

Velmi rychle jsem však přišel na to, že je důležité plně si uvědomit, komu, čemu dáváme ze svého potenciálu, ne každý jedinec nebo skupinka je z principu schopna to ocenit. Mě to vedlo k velkému poučení - za spojení se s někým či něčím, co není to pravé, za to se platí. V důsledku je ale to poučení přínosem - poznáním více vážit, komu a čemu do služeb se člověk dává ...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Str, 01. Jan 2014, 18:47 
Offline

Registrovaný: Štv, 27. Jún 2013, 21:32
Príspevky: 69
dominika píše:
Pán Filip, cítiť z Vás nadradenosť a povýšenosť.
Abdrushinove slová predkladáte ako svoje vlastné.


Jak jste na toto přišla? Já jsem četla velice mnoho příspěvků pana Filipa. A nikdy jsem z jeho příspěvků necítila nadřazenost a již vůbec ne, to, že by Abdrushinova slova vydával za svá vlastní. Naopak z mnoha příspěvků pana Filipa je cítit upřímná touha po co nejlepším vysvětlení Pánových slov.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Štv, 02. Jan 2014, 05:16 
majka 123 píše:
dominika píše:
Pán Filip, cítiť z Vás nadradenosť a povýšenosť.
Abdrushinove slová predkladáte ako svoje vlastné.


Jak jste na toto přišla? Já jsem četla velice mnoho příspěvků pana Filipa. A nikdy jsem z jeho příspěvků necítila nadřazenost a již vůbec ne, to, že by Abdrushinova slova vydával za svá vlastní. Naopak z mnoha příspěvků pana Filipa je cítit upřímná touha po co nejlepším vysvětlení Pánových slov.

Myslela som napríklad toto:
Filip Jendrichovsky píše:
Preto k Vám volám: Nedávajte mne súhlas rozumu s tým, čo ja píšem, ale vecne skúmajte vo svojom vnútri to, čo Vám tu dávam!

alebo:
Filip Jendrichovsky píše:
... volám: Namáhaj sa človeče! Hýb sa sam, nič tebe nemá byť už uľahčované

Tieto slová pán Jendrichovský adresuje iným užívateľom za seba, ako svoje vlastné. Tieto slová však napísal Abdrushin. Vidíte už o čom rozprávam, prosím? Nie je to neúctivé, ak nie dokonca povýšenecké?
Ja to tak vidím, keďže sú mi tieto slová z Posolstva Grálu známe. To, ako to vníma niekto iný, je znovu jeho osobný názor.
Osobne vôbec nemám pocit z diskusií tu na fóre, že by boli Filipove slová inými užívateľmi nepochopené, keďže sa tak zrejme cíti. Koniec koncov, preto „nechce“ prispievať. Ako vidím, takmer denne tu komunikuje hŕstka ľudí, čitateľov Posolstva Grálu, zdáte sa mi byť všetci na podobnej úrovni (nie rovnakej – podobnej) a osobne nevnímam nijaké „extrémne“ nepochopenia niekoho z fóra voči slovám pána Filipa. Preto sa mi zdal byť jeho príspevok dosť prehnaný. Veď píše: „Preto odteraz sa hýb, ani ja ti to nebudem uľahčovať svojimi príspevkami, mnohé si nechám pre seba v sebe oživiť, niečo zo svojich skúsenosti dám priateľom, no už málo do fóra.“


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Štv, 02. Jan 2014, 07:23 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Môj príspevok nebol určený ľuďom, ktorí prispievajú na tomto fóre, ale všetkým, ktorí na toto fórum prídu, teda i Zdenkovi Vojtiškovi. Tiež boli určené pre všetkych čítateľov Posolstva Grálu, ktorí prispievajú i na iných fórach a ľudstvu všeobecne. Za ďalšie, tieto slová vyšli z môjho srdca, tak ako som cítil. Všimli ste si predtým moje vlastné slová a navyše som vôbec nevedel, že citujem nejaké slová z Pánovej prednášky. Ináč by som to uviedol. Môžete si pozrieť všetky moje príspevky, kde jasne uvádzam, z ktorej prednášky čo citujem.
Citácia:
Nie je podstatná osoba, ale obsah!
(slová z jednej Pánovej prednášky, len musím sa pozrieť do ktorej.
Vy namiesto toho, aby ste Nový rok očakávali v láske a v túžbe po Svetle, ste zaútočili na svojho brata. Hanbite sa! Z prednášky Nový rok 1935 to nám odporúča Pán, očakávať Nový rok v túžbe po Svetle, v úsilí o Svetlo, aby sme v novom roku mohli o to intenzívnejšie realizovať to duchovné z nás i navonok.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Štv, 02. Jan 2014, 07:35 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Niekedy prerozprávam Pánové slová na základe vlastnej skúsenosti, čo je na tom zlé? Ja radšej mám svoju vlastnú skúsenosť. Tiež som tu na tomto fóre uviedol, že niektorí citujú Pánove slová ako najatí a neuvedomujú si, že na ne sa sťahuje to isté, čo na Kristove slová (myslí sa to všeobecne). Kto cituje Pánove slová bez toho, aby ich skutočný obsah pochopil, ten sa previňuje! Rovnako sa previňujú tí, ktorí hovoria podľa Posolstva, v zmysle Posolstva, ak to, čo uvedú za tým nežije v skutočnom zmysle Posolstva. Koľkokrát sme sa v tom previnili my samotní.
Viť: viewtopic.php?f=4&t=597 :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Štv, 02. Jan 2014, 08:24 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Filip Jendrichovsky píše:
Vy namiesto toho, aby ste Nový rok očakávali v láske a v túžbe po Svetle, ste zaútočili na svojho brata. Hanbite sa!


Dominika sa vôbec nemá za čo hanbiť, vôbec na Vás nezautočila. Dominika len v láske a v dobrej vôli Vás pokárala a upozornila ako povedal Abdrushin, že máme robiť v láske. Vo svojich príspevkoch je vecná. Nesmiete sa na ňu hnevať ale sám sa nad sebou v pravde zamyslieť či má alebo nemá pravdu. To, že Vás doteraz nikto na formu Vašich príspevkov neupozornil, neznamená že Vás ľudia takto nevnímajú aj keď o tom nehovoria.

Môžete vysvetlovať ako ste prispevky mysleli Vy pán Filip ale podstatné je tiež ako ich vnímajú ostatní ak Vám na tom záleží.

Druhou vecou je, že v niektorých nezaradených prednáškach Abdrushin k povolaným hovoril, že sa povolaní nemajú kritizovať navzájom a vyčítať si chyby ale každý sa ma starať o svoje chyby sám.

Ja zatiaľ vnímam dominikin príspevok ako pokarhanie a upozornenie v láske a v dobrej vôli čo Vám môže v každom pripade pomôcť ak to zoberiete za spravny koniec a uvedomite si ako Vás vnímajú druhí.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dávanie Slova
PoslaťNapísal: Štv, 02. Jan 2014, 10:09 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Vďaka Dominika, že teraz to hovoríte otvorene.
Slová: Nedávajte súhlas rozumu s učením s tým, čo ja píšem, ale vecne skúmajte vo svojom vnútri, čo Vám tu dávam, je moja výzva k tomu, aby človek slepo neveril. To je moja výzva, aby si ty človeče neprepadal do slepej viery, aby si mne slepo neveril. Lebo, ak by som ja napísal niečo nesprávne a to by teba ovplyvnilo, tak i ja som za teba zodpovedný, za to, že som teba zviedol na nesprávnu cestu! Práve vy ste živý príklad človeka, ktorý nedáva súhlas rozumu s tým, čo píšem, ale vecne skúma, čo píšem. Ďakujem Vám zato. Len v tom prvom príspevku ste, ako to správne moja kamarátka Majka napísala, mali ste to i konkretizovať. Beriem späť, nemáte sa začo hanbiť. Pripúšťam, že to povedať v prvej osobe môže u niekoho budiť dojem, že sa cítim nadradene, no nie je to tak. Môj výber v prvej osobe má hlbší zmysel, než sa to na prvý pohľad môže niekomu zdať. Je to za prve rečnícka výzva toho, kto prispieva tomu, kto číta jeho príspevok, aby sa hlbšie nad jeho príspevkom zamyslel, aby ho slepo neprijímal. Za druhe som to myslel i všeobecne. Nedávajte súhlas rozumu Plamenovi s tým, čo prispieva, ale skúmajte, čo prinášajú jeho príspevky. Nedávajte súhlas rozumu s tým, čo tu píše Vricman, ale skúmajte vecne, čo prinášajú jeho príspevky. S výberom prvej osoby sa ja len vnútorne personifikujem s každým, kto vôbec všade prispieva, píše, káže hovorí, aby sa slepo neprijímali jeho názory, ktoré môžu byť nesprávne.
Teda to myslím tiež: Nedávajte súhlas rozumu s učením, ktoré tu ktokoľvek predkladá, ale ho i vecne vnútorne v cite skúmajte, čí je alebo nie je z Pravdy. To tu myslím všade na svete. Ja rád používam i personifikácie. Proste berte to tiež i ako personifikáciu. Personifikácie, metafóry patria k obraznej rečí, ktorú mám najradšej, pretože tá núti človeka premýšľať a viac ponamáhať svoje cítenie.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 52 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.