úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 16:33

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 38 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Pia, 15. Nov 2013, 19:32 
Offline
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 23. Apr 2008, 18:20
Príspevky: 604
Zdeněk píše:
Mám otázku pro paní Rosu a pana Plamena. Kdyby přímo před vámi zemřelo vaše dítě, zda byste napsali stejný příspěvek, jaký jste napsali. Prosím odpověď ano, nebo ne.
Děkuji Zdeněk
Zatím nemám takovou zkušenost (s vlastním dítětem), takže nemohu odpovědět ani ano, ani ne.

Nicméně odchod blízkého člověka ve smyslu mého posledního příspěvku jsem již prožil a tedy vím, co je v tomto případě věcný přístup. Skutečná věcnost však neznamená, že člověk nic necítí. Naopak. Věcnost v pravém slova smyslu je citovost, ale citovost vycházející z ducha, ne z emocí.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Pia, 15. Nov 2013, 20:20 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Zdeněk píše:
Kdyby přímo před vámi zemřelo vaše dítě, zda byste napsali stejný příspěvek, jaký jste napsali.


U dětí nebo mladých lidí je to také dost specifické. Tam to může být často následkem úrazu a v takovém případě je asi docela pochopitelné, že bude snaha o oživování. Pokud je to přece jen vlivem např. nějaké nemoci, tak chápu, že to musí být velice těžké, přesto si alespoň myslím (osobní zkušenost samozřejmě také nemám), že pokud člověk ví o dějích, které skutečně probíhají, tak v sobě dokáže najít sílu, nějak důstojně jej nechat odejít a jít dál. Opravdová láska zůstane a může tam být navždy.

Jinak toto téma považuji za dost důležité hlavně kvůli starým lidem. Jelikož ti jsou dnes udržováni při "životě", který už mnohdy životem ani není. A nemusí to být jen "ti vlivní". S tímto případem mám vlastní zkušenost. Člověk, který je již ve vysokém věku a má mnoha a mnohaleté zdravotní problémy a zjevně to už jeho tělo nezvládá, je "donekonečna" držen při životě, oživován z defacto komatických stavů a držen v nějakých zařízeních, kde vlastně jen leží a je již částečně nebo téměř úplně "mimo", aby nakonec samozřejmě stejně zemřel. S tímto mám zkušenost a nepřijde mi to správné. Sice do jisté míry tam vidím určitou možnost, která tím byla dána jeho blízkým, co se týče toho, že se o něj měli starat, což jim mohlo něco dát, ale ty poslední 1 - 2 roky byly už opravdu zbytečné pro všechny zúčastněné.
Sice také chápu, že pro zdravotníky to je taktéž těžké rozhodnutí, ale "nekonečné" udržování "při životě" v některých případech je skutečně nesprávné dle mě. V tomhle to bylo snad dokonce dříve lepší - staří lidé umírali "v klidu" doma, rodiny na to byly často i připravené a bylo to daleko přirozenější, alespoň se mi zdá...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Pia, 15. Nov 2013, 20:37 
Offline

Registrovaný: Str, 30. Okt 2013, 13:55
Príspevky: 72
Zdeněk píše:
Mám otázku pro paní Rosu a pana Plamena. Kdyby přímo před vámi zemřelo vaše dítě, zda byste napsali stejný příspěvek, jaký jste napsali. Prosím odpověď ano, nebo ne.
Děkuji Zdeněk


Skúsenosť s úmrtím vlastného dieťaťa nemám. Mám skúsenosť s úmrtím blízkej osoby, skúsenosť so sprevádzaním. V zmysle, v akom je môj príspevok, som tieto chvíle prežívala a v tom zmysle som konala. Stojím za tým, čo som napísala. To, že človek v takýchto chvíľach reaguje vecne a podľa možnosti triezvo, skutočne neznamená, že je necitlivý a že sú mu veci jedno. Naopak, o to viac cíti, že mu záleží na tom, aby mohol aspoň v duchu a v tichosti odprevadiť dušu odchádzajúceho. Je to jediné, čo môžeme v danej chvíli urobiť. Netvrdím tiež, že je to jednoduché.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Pia, 15. Nov 2013, 23:15 
Offline
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 23. Apr 2008, 18:20
Príspevky: 604
Mám otázku pro pana Zdeňka:
Co je příčinou duševní bolesti při odchodu blízkého člověka. Je to láska nebo sebeláska?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Pia, 15. Nov 2013, 23:29 
Offline

Registrovaný: Štv, 27. Jún 2013, 21:32
Príspevky: 69
Tynka píše:
Zdeněk píše:
Kdyby přímo před vámi zemřelo vaše dítě, zda byste napsali stejný příspěvek, jaký jste napsali.


U dětí nebo mladých lidí je to také dost specifické. Tam to může být často následkem úrazu a v takovém případě je asi docela pochopitelné, že bude snaha o oživování. Pokud je to přece jen vlivem např. nějaké nemoci, tak chápu, že to musí být velice těžké, přesto si alespoň myslím (osobní zkušenost samozřejmě také nemám), že pokud člověk ví o dějích, které skutečně probíhají, tak v sobě dokáže najít sílu, nějak důstojně jej nechat odejít a jít dál. Opravdová láska zůstane a může tam být navždy.

Jinak toto téma považuji za dost důležité hlavně kvůli starým lidem. Jelikož ti jsou dnes udržováni při "životě", který už mnohdy životem ani není. A nemusí to být jen "ti vlivní". S tímto případem mám vlastní zkušenost. Člověk, který je již ve vysokém věku a má mnoha a mnohaleté zdravotní problémy a zjevně to už jeho tělo nezvládá, je "donekonečna" držen při životě, oživován z defacto komatických stavů a držen v nějakých zařízeních, kde vlastně jen leží a je již částečně nebo téměř úplně "mimo", aby nakonec samozřejmě stejně zemřel. S tímto mám zkušenost a nepřijde mi to správné. Sice do jisté míry tam vidím určitou možnost, která tím byla dána jeho blízkým, co se týče toho, že se o něj měli starat, což jim mohlo něco dát, ale ty poslední 1 - 2 roky byly už opravdu zbytečné pro všechny zúčastněné.
Sice také chápu, že pro zdravotníky to je taktéž těžké rozhodnutí, ale "nekonečné" udržování "při životě" v některých případech je skutečně nesprávné dle mě. V tomhle to bylo snad dokonce dříve lepší - staří lidé umírali "v klidu" doma, rodiny na to byly často i připravené a bylo to daleko přirozenější, alespoň se mi zdá...


To se Vám jen nezdá, ale je tomu opravdu tak. Jako zdravotní sestra toto mohu jen potvrdit. Z tohoto důvodu jsem si svoji vlastní babičku dochovala doma a bylo to přesně tak, jak píšete. Na druhou stranu mnoho lidí právě toto po zdravotním personálu požaduje a velice rádi takto přesouvají zodpovědnost na zdravotníky a tím sami sebe o toto prožití okrádají. Toto je druhá strana mince, kterou považuji za špatnou.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Sob, 16. Nov 2013, 01:18 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Jsem proti dlouhodobému používání přístrojů, které udržují tělo člověka při životě, když některé tělesné orgány již nefungují. Stejně tak lítost a stesk pozůstalých po zesnulém, brání odchodu ducha. Na tom se shodneme.
Zemřel mi otec i sestra, v duchu jsem se s nimi rozloučil.
Dal jsem paní Rose a panu Plamenovi otázku začínající slovem Kdyby...
Neodpověděl nikdo z nich. Mně takto zemřel syn, proto jsem napsal v prvém příspěvku, že odchod blízkého člověka z tohoto světa je bolestné téma. Citovat text z Poselství Grálu o smrti dokáže i počítač.
plamen píše:
Mám otázku pro pana Zdeňka:
Co je příčinou duševní bolesti při odchodu blízkého člověka. Je to láska nebo sebeláska?

Odpovídám, že se sebeláskou to nemůže mít nic společného, s láskou ano. Dokážete se vcítit do otce, nebo matky, která nese na rukou zakrvácené tělo dítěte, které se stalo obětí válečného konfliktu, nebo atentátu? Mohl jste to již vidět mnohokrát v televizi, nebo se řídíte jen tím, co je psáno v PG?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Sob, 16. Nov 2013, 06:45 
Offline
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 23. Apr 2008, 18:20
Príspevky: 604
Odpověď jste dostal pane Zdeňku. I "nevím" je odpověď. Pouze není vtěsnána do dvou škatulek, které jste stanovil. Věřím však, že bych příspěvek napsal stejně nebo podobně, protože jsem to již prožil ...

Pokud je člověk vystaven nějakému těžkému utrpení, tak to není bez příčiny. Mnohdy jiná pomoc, než násilné odejmutí toho, na koho nebo na co se člověk připoutal není možná ...

Čím širší souvislosti je člověk schopen vnímat, tím méně ho pak tyto věci zasahují, protože v nich vnímá hlubší smysl, než jen ztrátu blízkého člověka... naopak, čím zúženěji člověk vnímá tyto souvislosti, tím bolestněji to prožívá.
Citácia:
Odpovídám, že se sebeláskou to nemůže mít nic společného, s láskou ano. Dokážete se vcítit do otce, nebo matky, která nese na rukou zakrvácené tělo dítěte, které se stalo obětí válečného konfliktu, nebo atentátu? Mohl jste to již vidět mnohokrát v televizi, nebo se řídíte jen tím, co je psáno v PG?
Ano dokážu. Jakou rovinu pro vcítění však máte na mysli? Rovinu bolestných emocí, kdy člověk vnímá ztrátu a vlastně lituje sám sebe, že o něco přišel a nebo rovinu ducha, který dostal příležitost se tím osvobodit?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Sob, 16. Nov 2013, 09:03 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
plamen píše:
Jakou rovinu pro vcítění však máte na mysli? Rovinu bolestných emocí, kdy člověk vnímá ztrátu a vlastně lituje sám sebe, že o něco přišel a nebo rovinu ducha, který dostal příležitost se tím osvobodit?


O oslobodení by mohla byť reč len v tom prípade keby vzťah medzi pozostalým a zomretým bol záťažou. Skutočne láskyplný vzťah je vždy slobodný a odchod jednej strany vzťahu je vždy stratou aj bez sebaľutosti. Keby nám bola odňatá Božia láska tak by sme to všetci pociťovali ako stratu a nemuseli by sme pritom seba ľutovať.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Sob, 16. Nov 2013, 09:16 
Offline
Moderátor
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 23. Apr 2008, 18:20
Príspevky: 604
vricman píše:
O oslobodení by mohla byť reč len v tom prípade keby vzťah medzi pozostalým a zomretým bol záťažou. Skutočne láskyplný vzťah je vždy slobodný a odchod jednej strany vzťahu je vždy stratou aj bez sebaľutosti. Keby nám bola odňatá Božia láska tak by sme to všetci pociťovali ako stratu a nemuseli by sme pritom seba ľutovať.
Dnešní mezilidské vztahy jsou z největší části pouze břemenem s výjimkou těch, kdy dva lidi vzájemně spojuje Světlo. Pouze takové pouto je v naprostém souladu s vůlí Boží, jiné ne.

Pokud tedy připustíme, že takové pouto mezi dvěma lidmi může v dnešním světě existovat, tak při odchodu jednoho z nich je tomu druhému dána příležitost, aby právě v sebezapření a pouze s ohledem na druhého mu umožnil hladké odpoutání se a vykročení do nového bytí, aniž by sám při tom něco požadoval. Může tak odhodit symbolicky mnohou karmu a tím svého ducha osvobodit. Při správném postoji je v tom vždy nový začátek. Tak to bylo míněno. Neznamená to však, že nemůže jako člověk cítit bolest, ale ta by neměla nade vším převažovat ...

To, co zde popisuji je stav jaký má být, ke kterému samozřejmě vede určitá cesta, kterou se musí projít skrze prožití.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Ako by to malo byť
PoslaťNapísal: Sob, 16. Nov 2013, 10:27 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 09. Mar 2013, 16:10
Príspevky: 226
Pokud lituji, že mám nějakou ztrátu, tak je to sebeláska, protože lituji sebe! Je to možná tvrdě napsáno, ale je to tak ...

Samozřejmě že tak ohromně vypjaté případy, jako je např. to zastřelení dítěte přímo před očima, je jedno z nejnáročnějších prožití, které může nastat, ale přesto alespoň zpětně může dojít ke smíření se s tím (protože přímo v okamžik takovéhoto katastrofálního úmrtí to bude pro tu duši podle mě minimálně trochu, nebo spíš více nepřirozené úmrtí tak jako tak) a pokud člověk ví, že život pozemskou smrtí nekončí, a právě nebude litovat sám sebe, tak to dokáže (alespoň postupně) přijmout a vyjít z toho snad dokonce i posílen...


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 38 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 37 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.