úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Uto, 19. Mar 2024, 05:34

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 8 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Strach ísť spať
PoslaťNapísal: Pon, 16. Dec 2013, 16:42 
Offline

Registrovaný: Pon, 16. Dec 2013, 16:24
Príspevky: 1
Ahojte. Už 8 mesiacov mám strach chodiť spať. A možno to vyznieva ako nejaký hlúpy malý problém, ale nepríjemne mi to zasahuje do života. Dozvedela som sa, že existuje akási snová paralýza. Človek má pocit, že sa zobudil, no nevie sa pohnúť a má pritom strašidelné halucinácie. Každého človeka to veľmi vystrašilo, že vraj ešte nič také strašidelné nezažili. Zažil to aj môj priateľ a istý čas mu trvalo, kým vedel chodiť spať. Mňa to vtedy veľmi vystrašilo, nevedela som spať. A dodnes keď idem spať, tak si kladiem otázku, čo keď sa mi to stane tiež? A ako by som to potom znášala? Miestami to vo mne vyvoláva až panický strach a neviem sa ani cez deň na nič poriadne sústrediť. Neviem ani zastaviť prúd myšlienok ohľadom toho. Neviete mi poradiť, ako by som to mohla prekonať?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Strach ísť spať
PoslaťNapísal: Pon, 16. Dec 2013, 17:53 
Offline

Registrovaný: Str, 25. Apr 2012, 10:37
Príspevky: 217
Bydlisko: Žilina
Mnohokrát sa mi stalo, že som sa zobudil a nemohol som sa krátky čas pohnúť pričom som bol pri plnom vedomí. Niekedy sa mi to stalo aj viackrát počas noci a nadránom, pred vstávaním. Tiež ma to spočiatku vydesilo, ale vždy sa to po krátkej chvíli napravilo a už som mohol ovládať svoje telo, takže som predpokladal, že to zdesenie vychádza len s mojich predstáv a myšlienok o tom, čo sa deje.

Liekom na to pre mňa bolo jednoducho tieto predstavy nevytvárať, keďže som zo skúsenosti prišiel na to, že je to len krátkodobý stav. Tento stav sa u mňa opakuje už len zriedka. Možno len párkrát do roka. :-D

Netvrdím, že viem, čo to spôsobuje, ale predpokladám, že je to náhly návrat ducha do tela, pričom ešte krátky čas trvá než nad ním získa kontrolu, i keď je už človek pri plnom vedomí.

Človek má pred spaním byť pokojný a nie si vytvárať v hlave desivé predstavy. Nakoniec sa môže stať, že prerastú do niečoho chronického a vznikne u neho fóbia, ktorá mu bude v živote nepríjemným bremenom. Liekom je vytvárať myšlienky s čistým citovým nábojom, tým budú nutkavé zle myšlienky slabnúť až sa nakoniec úplne stratia.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Strach ísť spať
PoslaťNapísal: Pon, 16. Dec 2013, 18:11 
Offline

Registrovaný: Štv, 17. Okt 2013, 10:10
Príspevky: 32
Dada píše:
A dodnes keď idem spať, tak si kladiem otázku, čo keď sa mi to stane tiež? A ako by som to potom znášala? Miestami to vo mne vyvoláva až panický strach ...


To, co napíšu, nebude asi taková rada, kterou očekáváte. Důvěřujte Vyšším silám a přijměte od nich případně vše, co přijít má, protože pokud to samovolně přijde, má to nějaký důvod. Avšak nepřivolávejte strachem něco, co vůbec přijít nemusí. Když se tím už předem zabýváte, tak to svým způsobem přivoláváte. Rada – více důvěřovat Bohu. Co musí přijít, to přijde, co nemusí přijít – v tom vědomě volit.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Strach ísť spať
PoslaťNapísal: Pon, 16. Dec 2013, 18:50 
Offline

Registrovaný: Str, 30. Okt 2013, 13:55
Príspevky: 72
Milá Dada, ak sa niekto bojí chodiť spať, to nie je hlúposť. Strach môže ovplyvniť kvalitu spánku a spánok je pre človeka veľmi dôležitý.
Spánková paralýza - tak sa možno volá to, čo ste popísala a čoho sa bojíte. Spánková paralýza býva zaradená medzi poruchy spánku. Každý desiaty človek ju zažil aspoň raz v živote a možno každý tisíci spánkovú paralýzu zažíva opakovane. Za výskytom spánkovej paralýzy môže byť stres. Tiež to môže byť únava, zima v miestnosti, choroba, isté fóbie. No a môže sa jednať i o kombináciu viacerých vplyvov, ako sú chlad, nepravidelná strava, nepravidelný biorytmus.
Existujú spúšťače spánkovej paralýzy, medzi ktoré patria vyššie uvedené faktory, postresový stav, nepravidelná strava, nedostatok odpočinku, podriemkávanie cez deň, spánok s vysokou podložkou pod hlavou. Tiež tesne po takom type snenia, kedy si spiaca osoba uvedomuje, že sa jej sníva. V takomto prípade je tento stav charakteristický.
Prežiť niečo takéto je väčšinou nepríjemné. Niektorí ľudia, ktorí majú za sebou takýto zážitok - neradi spia na cudzom mieste, neradi zaspávajú sami. Je vhodné intenzívnejšie dbať o celkovú psychohygienu. Pred spaním je dobré najmenej hodinu už nepiť povzbudzujúce nápoje, vyvetrať spálňu, pomáhajú upokojujúce farby v interiéri spálne. Pred spaním si doprajte bylinkový kúpeľ, napríklad levanduľový, alebo jazmínový. Vrelo odporúčam modlitbu, rozjímanie pri sviečke.
Ak sa Vám nepodarí zaspať do 20 minút po ľahnutí si do postele, nečakajte dlhú dobu na spánok, radšej si niečo príjemné čítajte.
Milá Dada, prajem Vám, aby sa Vám hlavne podarilo nebáť sa niečoho, čo sa Vám osobne nikdy nestalo. Skúste na vec zmeniť uhol pohľadu. To bude prvá polovica úspechu.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Strach ísť spať
PoslaťNapísal: Pon, 16. Dec 2013, 18:58 
Offline

Registrovaný: Str, 25. Apr 2012, 10:37
Príspevky: 217
Bydlisko: Žilina
Rosa píše:
Tiež tesne po takom type snenia, kedy si spiaca osoba uvedomuje, že sa jej sníva. V takomto prípade je tento stav charakteristický.


Áno, toto môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Strach ísť spať
PoslaťNapísal: Pon, 16. Dec 2013, 19:16 
Offline

Registrovaný: Str, 30. Okt 2013, 13:55
Príspevky: 72
Matej.Vrabec píše:
Rosa píše:
Tiež tesne po takom type snenia, kedy si spiaca osoba uvedomuje, že sa jej sníva. V takomto prípade je tento stav charakteristický.


Áno, toto môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.


Toto snenie sa nazýva lucídne snenie. Bdelé, jasné snívanie.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Strach ísť spať
PoslaťNapísal: Pon, 16. Dec 2013, 19:46 
Offline

Registrovaný: Str, 25. Apr 2012, 10:37
Príspevky: 217
Bydlisko: Žilina
Rosa píše:
Rosa píše:
Tiež tesne po takom type snenia, kedy si spiaca osoba uvedomuje, že sa jej sníva. V takomto prípade je tento stav charakteristický.


Toto snenie sa nazýva lucídne snenie. Bdelé, jasné snívanie.


Raz som sa uprostred noci "zobudil", trochu som sa zľakol a chcel som zapnúť svetlo na lampe, ale nešlo to. Bolo to akoby to vôbec nebol sen. Vtedy som sa skutočne náhle zobudil hneď s jasným vedomím a došlo mi, že som pred chvíľou nebol v tele. Chvíľu som sa nemohol pohnúť, ak si dobre spomínam a potom som znova zaspal.

Dáva to celkom zmysel. Duch sa počas spánku odpúta od tela a jasne si uvedomuje, čo sa deje rovnako ako keby bol pri vedomí v tele, potom sa náhle do tela vráti, pričom jeho vedomie ostáva úplne jasné, len spojenie s telom ešte nie je celkom pevne uchytené, tak musí chvíľu čakať, teda je na krátku chvíľu paralyzovaný, a keď je to pre človeka nový stav, tak môže cítiť aj strach.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Strach ísť spať
PoslaťNapísal: Pia, 10. Apr 2015, 10:22 
Offline

Registrovaný: Pia, 10. Apr 2015, 10:15
Príspevky: 1
Já na spánkovou paralýzu trpím od 13ti let. V průběhu času moje stavy velice eskalovaly. Dostával jsem se do stavů vědomí, ve kterých jsem slyšel hlasy a viděl postavy. Ačkoliv někdo může říct, že se jedná o dar, pto mě to byli minuty hrůzy, ve kterých sem se cítil svázaně a nepohodlně.

Prý se jedná o poruchu spánku, která funguje naopak jak somnambulie (náměšíčnost). Při somnambulii bdí část mozku starající se o pohyb těla, zatímco mozek spí. Při spánkové paralýze je to naopak, tělo bdí a mozek spí.

Mě tyhle stavy už velice omezovali. Jak je nadpis vlákna, bál jsem se jít spát. Proto jsem se rozhodl s tím něco dělat a pořídit si nějaký přípravek fungující na přírodní bázi. Pořídil jsem si mučenku - http://www.arkokapsle.cz/produkt/mucenka-31. Od té velice doby mám hlubší spánek a do těchto stavů se nedostávám (jednou za půl roku, oproti předchozím každoměsíčním zkušenostem". Zaplaťpánbůh. Doporučuji všem které trápí ta záhadná nemoc zvaná "spánková paralýza"


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 8 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.