úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 14:41

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: zákon polarity
PoslaťNapísal: Sob, 14. Jan 2012, 13:35 
Offline

Registrovaný: Ned, 31. Júl 2011, 10:01
Príspevky: 11
Počula som o zákone polarity - že ak niekto ide v niečom do extrému nakoniec skončí v opačnom extréme. Ako je to v snahe konať dobro? Ak niekto sa stále snaží konať len dobro nakoniec zákon polarity spôsobí, že vykoná niečo veľmi zlé? môže mi to niekto objasniť?

Viera


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Sob, 14. Jan 2012, 16:14 
viera píše:
Počula som o zákone polarity - že ak niekto ide v niečom do extrému nakoniec skončí v opačnom extréme. Ako je to v snahe konať dobro? Ak niekto sa stále snaží konať len dobro nakoniec zákon polarity spôsobí, že vykoná niečo veľmi zlé? môže mi to niekto objasniť?

Viera

Dobrý deň
Treba rozlišovať dobro-zlo a dobré-zlé.
Ak sa človek snaží konať dobro, nikdy nemôže prísť k extrému, ako Ste to nazvala a nestane sa nič "zlé", alebo správnejšie povedané, nemôže z toho vzniknúť zlo. Pojem dobré a zlé človek hodnotí subjektívne, a to na základe toho, čo práve prežíva vo svojom živote a tú ktorú situáciu hodnotí ako dobrú a zlú.
Naproti tomu dobro a zlo hodnotí duchovnú rovinu.
Lepšie to pochopíte, ak si prečítate článok:
http://www.poznanie.sk/clanky/dobre-zle.php


Hore
  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Sob, 14. Jan 2012, 17:45 
Offline

Registrovaný: Ned, 31. Júl 2011, 10:01
Príspevky: 11
Ďakujem za rýchlu odpoveď.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Ned, 15. Jan 2012, 20:21 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
viera píše:
Počula som o zákone polarity - že ak niekto ide v niečom do extrému nakoniec skončí v opačnom extréme. Ako je to v snahe konať dobro? Ak niekto sa stále snaží konať len dobro nakoniec zákon polarity spôsobí, že vykoná niečo veľmi zlé? môže mi to niekto objasniť?

Viera


Viero, konat dobro, je správné, ale je třeba vědět, co je dobré a co není. Např. poskytnout mhotnou pomoc člověku, který je momentálně v nouzi je správné, ale podporovat někoho, kdo pomoc druhých zneužívá správné není. Někdo lituje bezdomovce, ale naprostá většina z nich se do tohoto stavu dostala vlastním chtěním. Závislost na drogách, alkoholu, na hracích automatech je chtění každého žlověka. Dát možnost, aby se někdo postavil na vlastní nohy je správné, ale poskytovat pomoc, která je zneužívána pomoc není.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Uto, 17. Jan 2012, 21:22 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Viero, doplním svoji odpověď. Pomoci můžeme někomu nejen hmotně, ale i slovem. Nejlépe jak a komu pomoci poznáme svým srdíčkem - citem, ne tedy svým rozumem.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Str, 18. Jan 2012, 07:01 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
Zdravím Zdenku,
(zdravím chlapca v češtine, čo môže z úst Slováka nenaučeného na češtinu znieť komicky).
čo už?
Dnes mám chuť na odľahčovanie.

teda Zdeňku prosím povedz mi, prosím, to aj kameň ktorý hodíme do vzduchu aby letel, letí si slobodne?
Veď - ako čítam ... väčšina bezdomovcov, si svoj stav zapríčinila vlastným chcením.
(Neviem či som to presne citoval...)

Keď čítam ďalej o pomoci srdiečkom, spýtajte sa istej Terezy (zhodou okolností s nejakej Kalkaty...vraj Matka), čo si ona o tom asi myslí, že ... väčšina bezdomovcov, si svoj stav zapríčinila vlastným chcením.

Kto som už ja, aby som na túto otázku hľadal odpovede?
:)

Predsa Ti skúsim niečo našepkať:
...predstav si procesor v počítači, predstav si že je bezvadný ten procesor. Lenže ten počítač nemá funkčný antivír a z internetu takmer súvislo do neho lezú "víry".
V akom stave funkčnosti je asi ten počítač?
Chcel by si taký počítač?
A predsa je jeho hodnota neoceniteľná...
A tak sa pýtam, čo ten "servisák" z Kalkaty videl na "zavírených púočítačoch", a že ich tam bolo, a stále je. Prezradím Ti tajomstvo
:)
...a že tých zavírených počítačov na zemi je a určite dlho, dlho bude a ako blázni, nevedia o tom že sú chorí.
Ako by si liečil chorého, ktorý by ťa považoval za ..., keď by si mu povedal o jeho chorobe?
Správne...srdiečkom, lenže neexistuje "algoritmus" takej liečby.
Je to hronze "indi-vindi", hoci nejaké šance sú...
Myslím že si dosť dôvtipný na to, aby si zachytil (aj srdiečkom) čo Ti týmto hovorím.
ivo


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Str, 18. Jan 2012, 22:02 
Offline

Registrovaný: Uto, 15. Mar 2011, 21:45
Príspevky: 133
Ahoj Bracoki
Není komické kdo a jakou řečí mluví, důležité je, aby lidé kteří spolu komunikují, se navzájem slyšeli, co kdo říká, nebo píše.
Pro kámen platí fyzikální zákony, ale člověk má svobodmou vůli. Může si dělat, co chce, ale je za to plně odpovědný, za své myšlenky, slova a skutky. Člověk je tím, jaké je jeho chtění. Matky Terezy se ptát nemusím. Někde jsem tu na Poznanie psal o smyslu života. Co je rozum a cit. Rozumem si můžeme cokoliv zdůvodnit, omluvit naše rozhodnutí, ale jedině cit, který je projevem našeho ducha, nám správně poradí, jak komu pomoci. I odmítnutí pomoci někomu, může být pro dotyčného člověka pomocí.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Str, 18. Jan 2012, 22:59 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
Ahoj Zdenku.

Pro kámen platí fyzikální zákony, ale člověk má svobodmou vůli. Může si dělat, co chce, ale je za to plně odpovědný, za své myšlenky, slova a skutky. Člověk je tím, jaké je jeho chtění.

IB:...a čo je na tom zvláštne, (či dokonca "zlé") že nie sme na totožných názoroch, že si myslím o tom iné. čože už záleží na to čo si ja myslím?

Matky Terezy se ptát nemusím. Někde jsem tu na Poznanie psal o smyslu života. Co je rozum a cit. Rozumem si můžeme cokoliv zdůvodnit, omluvit naše rozhodnutí, ale jedině cit, který je projevem našeho ducha, nám správně poradí, jak komu pomoci. I odmítnutí pomoci někomu, může být pro dotyčného člověka pomocí.

IB:
- myslím, že si dobre uvedomuješ úskalia, riziká ako "rozumu" tak aj citu.
Rozum som do úvodzoviek nedal nedopatrením. Ide práve o rozum...
Takmer každý človek si pri tom slove spomenie na "chladný analytický kalkul".
Ja sa ale pýtam, (ak to má zmysel):
- je adekvátne tomu pojmu keď myslenie rozumom redukujeme len na ""chladné analytické prepočty"?
Kam, do ktorej kategórie by si zaradil podvedomie, či dokonca intuitívne formy myslenia?
Pre istotu: pýtam sa s ambíciou prebúdzať zvedavosť.
Ako to dopadne?....hm-hm.
ivo


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Štv, 19. Jan 2012, 00:15 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Dec 2011, 20:49
Príspevky: 11
Dobrý večer, dovolím si vstoupit do vašeho rozhovoru.
Chtěla bych se dotknout jen části toho o čem jste psali.
Pane Bračok, s Vámi se těžko popasuji ve znalostech, které máte, ale ty moje, jak jsem je poznala, k mému životu plně postačují.
Když vezměte kámen a hodíte...zde bych ráda řekla, že jeho let a pád, jak psal pan Zdeněk, je sice řízen fyzikálními zákony...ale co to jsou fyzikální zákony? Je to všechno vlastně jen působení Boží energie od Boha skrze celé Stvoření až sem na zem. Toto působení má svoje zákonitosti a fyzikální zákony jsou popisem tohoto působení na jednotlivé části přírody a my lidé jsme je objevili a změřili a zjistili, že to tak funguje ve stejných podmínkách stále stejně. Ten, kdo to zjistil, to pojmenoval a stal se slavným a žil tím celý svůj život. Je to dobře či není, nevím, ale cítím, že všechno je mnohem jednodušší a my bychom tato působení asi měli znát, ale měli bychom vědět, že pocházejí od Boha.
Také vše, co je Bohem stvořeno je stále stejné a nemění se. Je trvalé - bylo, je a bude.
Stejně tak bychom měli z věty - když vezmete kámen ... vnímat to, že ten kámen vzal do ruky člověk a hodil jím. Sice poletí a dopadne podle Božího působení a ne jinak, ale cíl a úmysl je lidský! A člověk má svobodnou vůli. jinak nikdo ve Stvoření tuto svobodnou vůli od Boha nedostal.
Svobodná vůle ale neznamená to, co si lidé myslí - můžeme si dělat, co chceme. I tato svobodná vůle je omezena Božími zákony! Jiné je házet kameny vybrané z pole na hromadu a jiné je vzít kámen a hodit po druhém člověku ze zloby, závisti či jiných podobných pohnutek.
Tedy vezmete kámen a hodíte a pak již vše se děje podle Božích zákonů...tomu pak říkáme osud = jak se do lesa volá, zak se z lesa ozývá. Ivana


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zákon polarity
PoslaťNapísal: Štv, 19. Jan 2012, 13:55 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
Ahoj Ivano.
...pane Bračok, s Vámi se těžko popasuji ve znalostech, které máte, ale ty moje, jak jsem je poznala, k mému životu plně postačují.

Milá Ivano, niekto sa tu chce pasovať?
:)
Je mi ľúto, v tomto neposlúžim. Jediné má zmysel, pomáhanie si.
Možem byť užitočný? - budem rád.
Mám s niekým o "čosi(?)" súperiť, znamená to pre mňa jediné - dovidenia.
Myslím, že toto je jasné.

Teda nemienim súperiť. OK?
Mienim predovšetkym prebúdzať zvedavosť. Takže:

...když vezměte kámen a hodíte...zde bych ráda řekla, že jeho let a pád, jak psal pan Zdeněk, je sice řízen fyzikálními zákony...ale co to jsou fyzikální zákony? Je to všechno vlastně jen působení Boží energie od Boha skrze celé Stvoření až sem na zem.

Môže mať působení Boží energie od Boha aj iné smerovanie ako...skrze celé Stvoření až sem na zem?
Čo tak imamnentné pôsobenie?
Prosím, odpusti mi, som leňochod.
:)
Skús si pozrieť čo to znamená imamnentné. Možno to vieš lepšie ako ja...
ja neviem, či vieš...
skús.

...Toto působení má svoje zákonitosti a fyzikální zákony jsou popisem tohoto působení na jednotlivé části přírody a my lidé jsme je objevili a změřili a zjistili, že to tak funguje ve stejných podmínkách stále stejně.

Veľmi presne si to povedala...to tak funguje ve stejných podmínkách stále stejně.
A potom si ako chrobáci hlúpo namýšľame, že "je to len tak , ako to vnímame my",
-s prepáčením- vraj ("vrchol božského stvorenia v prírode"). No, nie sme trošičku pyšný? Ako druh, ktorý si dáva takéto označenia....

....Ten, kdo to zjistil, to pojmenoval a stal se slavným a žil tím celý svůj život. Je to dobře či není, nevím, ale cítím, že všechno je mnohem jednodušší a my bychom tato působení asi měli znát, ale měli bychom vědět, že pocházejí od Boha.

Ten kto ...to zjistil, to pojmenoval a stal se slavným... nemusí byť človek, ktorého v porovnaní s inými akosi "uznávam", či čo.
Štatisticky vzatá evolučná úspečnosť ešte neznamená, že ten človek dosahuje zmysel svojho vlasntého bytia. Kto dosahuje zmysel svojho vlasntého bytia nepotrebuje byť "slávny". Sám zmysel je pre neho všetkým čo potrebuje.
či?

...Také vše, co je Bohem stvořeno je stále stejné a nemění se. Je trvalé - bylo, je a bude.
Áno! povedala si to veľmi presne.
Možno je problémom dosahovať to...co je Bohem stvořeno je stále stejné a nemění se.


...Stejně tak bychom měli z věty - když vezmete kámen ... vnímat to, že ten kámen vzal do ruky člověk a hodil jím. Sice poletí a dopadne podle Božího působení a ne jinak, ale cíl a úmysl je lidský!
Myslím že je prísľubom na dosahovanie zmyslu to, že nemáme rovnaké názory. Nevidím v tom nijaký problém a naozaj mi záleží iba na tom, aby si mohla žiť v súlade so svojimi názormi. Pokiaľ majú 2 ľudia dostatok sebaúcty dokážu si vážiť iný názor diskutujúceho.
Teda ja nemám ambíciu nikoho presviedčať, bolo by to proti môjmu dobru.
Takže si myslím, že človek nie je "prírodou", ktorá nepodlieha podmienkam svojho prostredia.
Poviem to takto:
- som presvedčený, že mojou prvou schopnosťou, z ktorej môžu vyplývať všetky ostatné (ktora neznámym spôsobom všetky ostatné moje schopnosti obsahuje) je moja schopnosť zachovávať sa v mojom bytí. Často sa jej hovorí pud sebazáchovi.
Uvedomujem si ho vo chvíľach keď mi je dobre?
Mám ti prezradiť tajomstvo?
Nie!
Neuvedomujem si ho, keď nemám problémy. Načo by mi vtedy bol, že?
A predsa v skrytosti moja 1. schopnosť neprastajne spoľahlivo funguje. Ty sama veľmi dobre vieš kedy si ho najčastejšie uvedomujeme.
To že si niečo neuvedomujem predsa ešte neznamená, že to neexistuje.

Naproti tomu si dosť často uvedomujem, že niečo chcem.
Ale keď niečo chcem (a preto tú vec považujem za dobrú) myslíš, že rozmýšľam nad tým prečo ju chcem (a prečo teda tú vec považujem za dobrú)?
Ďalšie tajomstvo?
Nie!
Ktože by sa zaoberal v dobe, keď "treba konať" príčinami svojich túžob.
Ale to že neviem o príčine svojej túžby, vari znamená že príčina mojej túžby neexistuje?
Hmm...
Ktorý úmysel by mohol byť z tohoto hľadiska lidský a ktoré ne-lidský?
Ja neviem, mne z toho vychádza ten, v ktorého základe je môj (málokedy uvedomovaný) pud sebazáchovi.
či?
Nie som si tým istý, ale zdá sa mi, že ak by pud sebazáchovi bola moja 1. schopnosť a ak uvažujem aj o imanentom Božom pôsobení (aj v človeku), ...vychádza ti z toho niečo?
Mne hej.
Vychádza nám rovnaké?
Nemusí...
:)


...A člověk má svobodnou vůli. jinak nikdo ve Stvoření tuto svobodnou vůli od Boha nedostal.
Tak to je dar, ktorý ma neprestajne fascinuje! A špekulujem o tom dare neprestajne ako "cigánsky dorast" :)))))
Len treba dobre rozlišovať čo to je slobodná vôľa a dôsledne ju odlišovať od svojvôle!
Asi...
Svojvôľu vnímam ako neslobodu, otročenie vlastnej neúplnosti.

Ale to neznamená, že ty s tým musíš súhlasiť. Verím že si už v tom trochu rozumieme.



...Svobodná vůle ale neznamená to, co si lidé myslí - můžeme si dělat, co chceme. I tato svobodná vůle je omezena Božími zákony!

Ak hovoríme o svobodnej vôli ja (iba ja, nikto iný to nemusí...) pri svobodnej vôli chápem stav ľudskej mysle, keď ľudskou mysľou myslí Boh. Pretože vtedy existovanie Boha chápem vo forme ľudskej mysle.
Môže sa to stať, hoci sa to stáva iba občas, ale prečo o to neusilovať, keď to ľudská prirodzenosť umožňuje?
človek je sám sebe najväčším pokladom, veď čo všetko umožňuje jeho existovanie!
Aké nesmierne je dielo Pánovo!
Fu!
Toto ma dokáže vždy emočne naštartovať.
Prečo teda človeka znevažovať a s "pokakanými plienkami vyhodiť aj dieťa"?
Myslím že každý z nás je génius, ...len o tom málokto vie, a málokomu je také vedenie niečo platné. Myslím to doslova.
:)
Každý zavírený počítať sa dá úplne vymazať a začať s kvalitou. Možno teraz myslím na počítač, možno na ľudskú myseľ.

...Jiné je házet kameny vybrané z pole na hromadu a jiné je vzít kámen a hodit po druhém člověku ze zloby, závisti či jiných podobných pohnutek.
Tedy vezmete kámen a hodíte a pak již vše se děje podle Božích zákonů...tomu pak říkáme osud = jak se do lesa volá, zak se z lesa ozývá.

Alebo...
:)
hádže slobodný človek po inom človeku (aj neslobodnom...) kameňom?
Si bez viny?
Hoď prvá.
...pozdravuje ťa Syn človeka, a s ním aj ja...
:)
Maj sa pekne.
:vanish:
Ivo


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 41 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.