úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 14:07

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Pia, 25. Jan 2008, 22:20 
Offline

Registrovaný: Pia, 25. Jan 2008, 22:11
Príspevky: 1
ahojte. mám na všetkých otázku... po dlhom bádaní, čítaní, hľadaní som sa rozhodla stať vegetariánkou, ale neviem ako na to :blush: ... stačí tak zrazu začať?nič viac? len zrazu prejsť rovno na vegetariánsku stravu?

a ako skĺbiť rodinu, prípravu stravy v domácnosti s vegetariánstvom? :?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Pia, 25. Jan 2008, 23:21 
Offline

Registrovaný: Sob, 22. Dec 2007, 23:52
Príspevky: 21
S vegetariánstvom by som vôbec nezačínala. Viete, tých rôznych rád, čo sa týka stravovania, bolo do dnešného dňa až až. Kedysi sa hovorilo, aké dôležité je jesť veľa mäsa, potom zas niektorí ľudia začali tvrdiť, že tráviaca sústava človeka je uspôsobená na vegatariánsku stravu, a tak sa skáče z extrému do extrému. A vždy sa nájdu znalí ľudia, ktorí Vám svoj názor, ako sa zdravo stravovať, povedala by som "vedecky" zdôvodnia. Jesť čiste rastlinnú stravu dočasne pre očistu organizmu je určite veľmi priaznivé pre telo aj ducha. Ale pri dlhodobom vegatariánstve človek stráca silu. To, na čo bolo telo dlhé tisícročia zvyknuté, to sa mu náhle zoberie a duch človeka sa nedokáže v plnej miere cez toto telo uplatniť na zemi. Vždy sa predsa hovorí, že zlatá stredná cesta je tá najlepšia. Platí to aj v stravovaní. Samozrejme, že sa treba snažiť jesť čo najvýživnejšie, voliť len kvalitné mäso a nie príliš často, veľa zeleniny, ovocia, dodržiavať pitný režim (výborná je čistá voda - ale skutočne čistá), obiloviny, rôzne semienka atď. Keď zvolíte túto cestu, nebudete mať ani problémy so stravovaním v rodine. Všetko je samozrejme na Vašom rozhodnutí, čo je vždy spojené so zodpovednosťou. S telom treba zaobchádzať ohľaduplne a byť k nemu pozorný.
Veľa šťastia :sunny:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Sob, 26. Jan 2008, 01:27 
Offline

Registrovaný: Sob, 26. Jan 2008, 01:06
Príspevky: 6
Rastlinná strava! Prináša celkom správne zjemnenie ľudského tela, zušľachtenie i posilu a veľké ozdravenie. Tým je aj duch ešte viac povznesený. Avšak to všetko ešte nie je pre ľudstvo dneška. Pri týchto snahách a v týchto bojoch chýba rozvážne vodcovstvo.
Dnešnému telu za žiadnych okolností nestačí bezprostredne iba rastlinná strava, ako sa o to ľudia často pokúšajú. Je celkom dobré, ak sa prechodne a u chorých možno aj roky požíva rastlinná strava. Dokonca sa to aj vyžaduje, aby sa ňou niečo vyliečilo, alebo jednostranným posilnením niečo napravilo. Zmena stravy však nemôže byť trvalá. Potom sa musí pomaličky znovu začať so stravou, na ktorú sú dnes ľudia zvyknutí, ak si má telo podržať svoju plnú silu. Zdanie zdravia klame.
Iste dobre padne, keď aj zdraví ľudia občas nejaký čas jedia len rastlinnú stravu. Bezpochyby sa budú cítiť zdravo a budú pociťovať i voľný rozlet svojho ducha. To však so sebou prináša zmena. Lebo každá zmena občerstvuje aj duchovne.
Ak ale zrazu začnete dodržiavať jednostrannú stravu trvalo, ani nezbadáte, že v skutočnosti slabnete a stávate sa v mnohom citlivejšími. Pokoj a vyrovnanosť vo väčšine prípadov nie je silou, ale slabosťou určitého druhu. Prejavuje sa príjemne a nie skľučujúco, pretože nemá pôvod v chorobe.
Táto vyrovnanosť sa podobá vyrovnanosti ešte zdravej staroby, nehľadiac na slabnúce telo. Aspoň slabosť tohoto druhu je znateľne bližšia než slabosť z choroby. Telo v dôsledku toho, že mu chýba to, na čo bolo po tisícročia navyknuté, nemôže zozbierať toľko pohlavnej sily, koľko jej potrebuje duch k úplnému splneniu svojho účelu v hmotnosti.
Prvým stupňom prechodu je obmedzenie sa len na biele mäso, to znamená: hydinu, teľacinu a jahňacinu okrem zvýšeného množstva rastlinnej stravy.
„Neprehliadajte svoje telo!" chcel by som výstražne zavolať jedným. Druhým zase obrátene: „Myslite na svojho ducha!" Potom to vyvstane práve zo zmätkov súčasnosti.

z knihy: VO SVETLE PRAVDY


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Sob, 26. Jan 2008, 03:39 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Zdravím. Ak sa rozhodujete o tom, ži jesť alebo nejesť mäso, mohli by Vám pomôcť vidieť hlbšie súvislosti naše dva články:
Po duchovnej stránke článok Vegetariánstvo, a po telesnej článok Bylinožravec alebo mäsožravec?.

Určite je dobré obmedziť konzumáciu mäsa na normálnu mieru a nájsť, ako to predo mnou pekne napísala Anita, zlatú strednú cestu. Ale k rozhodnutiu musíte prísť svojím vlastným poznaním sama. Prajem veľa šťastia.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Pon, 17. Mar 2008, 10:58 
Offline

Registrovaný: Pon, 17. Mar 2008, 10:35
Príspevky: 4
Ladybird, ak si sa rozhodla stať vegetariánkou, tak kľudne choď do toho. Myslím tým vegetariánstvo nielen ako rastlinnú stravu, ale aj mlieko a mliečne výrobky. Ja som sa stal vegetariánom "zo dňa na deň". Mäso nejem už vyše 6 rokov, a po fyzickej aj psychickej stránke sa cítim veľmi dobre. Pred rokom som bol na rozbore krvi a doktorka vravela že takú dobru krv dávno nevidela. Že väčšinou vegetariánstvo nedoporučuje, ale u mňa má na to iný názor. Zo začiatku som mal problém, čo jesť, aby som nemal stále to isté, ale už mám kopec receptov a neviem čo skôr variť :-) Ak sa chceš stať vegetariánkou, tak nevidím v tom žiadny problém. Akurát namiesto "odborníkov", ktorým sa to bez mäsa nedá, si preštuduj radšej rady odborníkov, ktorým vedia žiť aj bez toho.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Pon, 17. Mar 2008, 11:44 
Offline

Registrovaný: Pon, 10. Dec 2007, 03:25
Príspevky: 14
ahoj. no moc s čistým vegetarianstvom nesuhlasim, ale neodsudzujem. ja si myslím, že najoptimálnejšie je ak človek má delenú stravu. ludský organizmus nie je stavaný na vegetarianizmus,nie každému to prispeje. sú vitaminy bohužiaľ, ktoré sa machadzajú v živočíšnych potravinách. v zelenine sú obsiahnuté len neplnohodnotné bielkoviny, ktoré sú tak isto potrebné ako plnohodnotné a to ich nájdeš len v živočíšnej strave. je lepšie si urobiť do mesiaca očistný týžden ako telo radikálne zmeniť. :) je na tebe čosi vezmeš ku srdcu.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Pon, 17. Mar 2008, 13:10 
Offline

Registrovaný: Pon, 17. Mar 2008, 10:35
Príspevky: 4
no ja som zas čítal aj také informácie, že ľudské telo nie je stavané na mäsitú potravu. a čo sa týka tých bielkovín, takisto som opačného názoru, myslím že v rastlinnej strave + mliečne výrobky je ich dostatok pre fungovanie zdravého ľudského tela. ale čo sa týka diskusie ohľadne vegetariánstva, je to ako čo bolo skôr, či vajce alebo sliepka :-) ale je pravda, ako si napísal: Je na tebe, čo si vezmeš k srdcu :heart2:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Pon, 17. Mar 2008, 14:56 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Citácia:
no ja som zas čítal aj také informácie, že ľudské telo nie je stavané na mäsitú potravu.
Tie informácie prehliadajú fakt, že medzi surovým a vareným mäsom je obrovský rozdiel. Tu je vegetariánstvo a konzumácia mäsa z hľadiska toho, či je človek bylinožravec alebo mäsožravec, rozobrané širšie. A určite treba vegetariánstvo posudzovať najmä z duchovného hľadiska, lebo načo je človeku dobré byť vegetarián, ak pri tom chradne duchom?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Pon, 17. Mar 2008, 15:41 
Offline

Registrovaný: Pon, 10. Dec 2007, 03:25
Príspevky: 14
troška by ste mali poštudovať odbornú literatúru a zistili by ste že nie možné všeobecne stanoviť, že človek mal by jesť zeleninu, lebo nemá na to prispôsobený chrup,žalúdok,sliny.... treba si zobrať aj do úvahy kedy a čo jesť. nemôžete povedať ťažko pracujúcemu človeku, aby nejedol mäso lebo to neni zdravé. je rozdielný potreba prísunu energie človeku, ktorý sedi celý den pri počitači a tomu, ktorý vykonáva ťažkú fyzyckú pácu. inú potrebu má dospievajúci človek a inú dôchodca.
mali by ste troška sa uvedomiť a nepozereť sa na úplne všetko z duchovného hladiska.
nechcem všs urážať ani byť dajakým rebelom ale nevedomosť môže mať aj katasrofálne dôsledky. :book:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: vegetariánstvo - ako naň?
PoslaťNapísal: Uto, 18. Mar 2008, 11:26 
Offline

Registrovaný: Pon, 17. Mar 2008, 10:35
Príspevky: 4
..čo sa týka tej fyzickej námahy. Okrem iného chodievam už pár rokov do talianska na sezónu, kde makáme každý deň desať hodín na poli, zbierame jabká a hrozno, čo je fyzická námaha bez pochýb. A robotu zvládam minimálne tak, ako ostatní "mäsožravci". A každý deň, keď je pekne ešte chodievam po šichte 17km na korčuliach. Ostatní už len sedia a kukajú, odkial mám toľko energie. A roboty som mával teraz prechodné, a väčšinou to bolo o fyzickej námahe. Takže si nemyslím, že vegetariánska strava má na toto vplyv.
..a k tomu chradnutiu :D Od vtedy, ako som začal byť vegetariánom sa cítim oveľa lepšie po fyzickej stránke. Neviem, čo je to zápcha alebo bolesti brucha. Neviem, odkiaľ máš také info.. Už vyše 6 rokov som vegoš a nemám pocit, že by som chradol, práve naopak.
..a čo sa týka doho duchovna a vegetariánstva, myslím že to ide ruka v ruke.. nejdem to rozpisovať, ak tak http://www.harekrsna.cz/cvs/menu/filozo ... tarianstvi
- je tam viac odstavcov, a je to dost zaujímavé


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 48 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.