úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 16:34

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Nicholas Nickleby
PoslaťNapísal: Pia, 17. Jan 2014, 00:19 
Offline

Registrovaný: Str, 25. Apr 2012, 10:37
Príspevky: 217
Bydlisko: Žilina
Vrelo odporúčam film Nicholas Nickleby aj knihu Život a dobrodružstvá Nicholasa Nicklebyho od Charlesa Dickensa. Ide o príbeh mladého muža, ktorý prechádza rôznymi udalosťami v živote, pričom vždy jedná podľa ušľachtilých hodnôt. Nechýba tu jeho boj s temnotou v podobe jeho strýka, ktorý baží po peniazoch. Film aj kniha sú podané krásne humorným spôsobom, ale kniha dá človeku viac.

Film je možné stiahnuť tu:
http://www.ulozto.sk/xXjwmXt/nicholas-n ... dabing-avi


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nicholas Nickleby
PoslaťNapísal: Pia, 17. Jan 2014, 17:20 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Pozrel som si film. Je to príbeh z typického anglického prostredia a väčšina filmových scén je natočená v temnom prítmí čo dáva dielu pochmúrny nádych a nie veselý. Zloba ukázaná vo filme je typicky anglická. Navonok človek vypadá vznešene je dobre oblečený a býva v drahom dome je zo vznešenej šľachtickej alebo vyššej vrstvy, no vo vnútri je to ukážka priameho zla bez akéhokoľvek súcitu či citu. Prvý krát v živote som videl takéto nezáživné vyschnuté živé mŕtvoly keď som bol v Londyne. Pripadal som si ako v inom veľmi cudzom svete keď som na vlastné oči videl lordov. Takýchto kamenných, pyšných a bez života ľudí som nikde na Slovensku nikdy nevidel a myslím, že taký ľudský chlad nieje nikde inde v Európe. Podobné zlo som videl len v dokumentárnych filmoch z primitívnej Afriky alebo Indie, ale to anglické zlo je obalené vysokou civilizovanosťou a zdanlivou noblesou. Samozrejme, že obyčajný prostý ľudia sú iný je v nich viac života a dobra. Sám poznám veľmi citlivého anglického kamaráta ktorý ušiel zo Anglicka a žije na Slovensku a mám ho v celku rád. Mám rád aj anglickú prírodu a architektúru ale nedokázal by som tam žiť práve kôli ľuďom, sú to iné vibrácie, hoci len na typickom anglickom trhu kde sú výrazné ľudské charaktery národa. Veľmi obdivujem ľudí čo ostali žiť v zahraničí a prijali cudziu kultúru, ja by som to asi nedokázal, ale je to aj otázka zvyku.

Anglicko vždycky bolo v rozpore z kontinentálnou Európou. Nemecko a Rakúsko-Uhorsko bolo na prelome 19. a 20. storočia na vyššej úrovni či už materiálnej, priemyselnej alebo duchovnej preto sa Anglicko snažilo v prvej svetovej vojne rozbiť Rakúsko-Uhorskú monarchiu aby neohrozovalo postavenie Britskej koruny.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nicholas Nickleby
PoslaťNapísal: Pia, 17. Jan 2014, 17:58 
Offline

Registrovaný: Pon, 05. Nov 2012, 21:05
Príspevky: 843
Bydlisko: Nová Ľubovňa
Sam osobne poznám jedného anglického spisovateľa. Stretol som sa s ním v kláštore v Rakúsku. Svojou povahou som ho inšpiroval k napísaniu románu. Uvádza mňa vo svojej knihe. Z osobnej skúsenosti viem, že Angličania sú chladný ľudia.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nicholas Nickleby
PoslaťNapísal: Pia, 17. Jan 2014, 19:02 
Offline

Registrovaný: Str, 25. Apr 2012, 10:37
Príspevky: 217
Bydlisko: Žilina
Možno som sa zle vyjadril. Film aj kniha boli pre mňa osobne komické, ak aj nie veselé. Kniha však omnoho viac.

Sám som bol minulý rok niekoľko mesiacov v Anglicku. Angličania sú takmer vždy nesmierne zdvorilí. Niekedy to až preháňajú. Napríklad, keď môj brat dostal vďaka ich zdravotníckemu systému okuliare zadarmo a ja som ich bol vyzdvihnúť, tak sa mi ešte aj poďakovali, keď mi ich dávali do ruky. Keď som sa vrátil na Slovensko a v stánku som si kúpil bagetu, pričom predavačka pritom pôsobila trochu otrávene, tak som sa musel vnútorne zasmiať, aspoň to bolo úprimné a nie tak nepríjemne prehnane zdvorilé. Aj tu na Slovensku však napríklad predavačky v Tescu musia ďakovať, keď u nich nakúpite, majú to nariadené.

V Anglicku majú svoje potreby vcelku ľahko zabezpečené. Majú dosť vysokú minimálnu mzdu a to 6,30 libier na hodinu, avšak ja osobne som mal dojem, že o to ľahšie padajú do všemožných vášní a nerestí, ktorým môžu vďaka peniazom dávať ľahší priechod.

Ja osobne som tam nemohol vydržať a po pár mesiacoch som ušiel späť na Slovensko. Všetko sa mi tam javilo pochmúrnejšie ako na Slovensku, ešte aj to počasie.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nicholas Nickleby
PoslaťNapísal: Sob, 18. Jan 2014, 18:12 
Offline

Registrovaný: Pon, 01. Okt 2012, 23:42
Príspevky: 505
Neviem čim to je ale zakaždým keď prejdem hranice Slovenska do cudziny, tak cítím iné vibrácie a inú atmosféru. Neviem či je to zmenou vyžarovania zemského podložia a inou krajinou a geológiou alebo je to dôsledok spravovania krajiny inými a inak sa zachvievajúcimí ľudskými duchmi. Rozmýšlam, že to môže byť aj aura národa, lebo stačí aby som zašiel len pár kilometrov od Bratislavy do Rakúska a už tu zmenu atmosféry a nálady cítim, hoci som geologicky ešte v rámci Bratislavy. Tiež je zaujmavé, že inak vnímam cudzincov keď ich v cudzine pozorujem a iný dojem mám keď s nimi prídem do osobného rozhovoru a kontaktu, ale to je už asi psychológia. :D


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.