úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 20:51

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Trilógia Matrix
PoslaťNapísal: Sob, 11. Júl 2009, 16:31 
Offline

Registrovaný: Ned, 21. Jún 2009, 15:09
Príspevky: 16
Mne sa táto trilógia veľmi páčila, aj keď tam bolo aj násilie, boje čo je pravda, no každopádne jednoznačne považujem za najlepšiu prvú časť. No rád by som sa spýtal, ako Vy ostatní, ak ste videli tú trilógiu, ako ju vnímate? Dalo vám to niečo?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Trilógia Matrix
PoslaťNapísal: Sob, 11. Júl 2009, 19:50 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Veľmi dobrý film plný hlbokých právd. Škoda však, že väčšinou si ľudia všímajú iba vonkajšie veci... a to podstatné úplne prehliadajú.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Trilógia Matrix
PoslaťNapísal: Sob, 11. Júl 2009, 19:58 
Offline

Registrovaný: Ned, 21. Jún 2009, 15:09
Príspevky: 16
Áno, tiež to tak vnímam. Ten film je plný hlbokých právd, keď som to videl prvýkrát, bolo to ako šok pre mňa.... a keď som si to pozrel dajme tomu i tretíkrát, zasa som tam objavil nové a nové súvislosti hlboko...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Trilógia Matrix
PoslaťNapísal: Pon, 13. Júl 2009, 10:24 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 21. Dec 2007, 13:13
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice
Salamien píše:
Áno, tiež to tak vnímam. Ten film je plný hlbokých právd, keď som to videl prvýkrát, bolo to ako šok pre mňa.... a keď som si to pozrel dajme tomu i tretíkrát, zasa som tam objavil nové a nové súvislosti hlboko...


Trilógia Matrix je naozaj zaujímavé komerčné spracovanie duchovného vývoja. A čo sa týka drastického alebo násilného spracovania, v starom zákone nie je o nič menej drastických scén, ako v tomto filme.

Po zhliadnutí 1. časti som si myslel, že som pochopil, že je to prirovnanie k osvieteniu a mystickému prebudeniu, ale potom prišla 2. a 3. časť a ja som neveril, že by sa v tom dalo ešte pokračovať ďalej...

Ale dalo sa a spracovali to naozaj zaujímavo a symbolicky správne. Z jasnovidného poradenstva viem, že aj osvietenie má svoje fázy, takže podklad k filmu musel písať človek, ktorý bol znalý týchto fáz. Nehovoriac už o tom, že 3. časť sa končí smrťou hlavného hrdinu, čo nie je veľmi typické pre americké filmy, najmä nie v dnešnej dobe. To tiež veľmi veľa napovedá o pozadí a skrytom symbolizme...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Trilógia Matrix
PoslaťNapísal: Pon, 13. Júl 2009, 13:45 
Offline

Registrovaný: Ned, 21. Jún 2009, 15:09
Príspevky: 16
Mňa ten film podnietil i k mnohým úvahám nad symbolikou mnohých postáv v tom filme, tiež som si všimol, že každá časť tej trilógie je o akýchsi odlišných fázach, trojka bola fakt zaujímavá, to vyvrcholenie a postavy ako Neo či agent Smith, aké protiklady, na jednej strane aké kontrasty a pritom, neviem ako Vám, ja som našiel medzi nimi mnoho spoločného. Vnímal som to tak, že obaja sa v podstate vydali na cestu oslobodenia sa od systému, veď i agent Smith nakoniec začal v ,,Systéme matrix" robiť neplechu..no som presvedčený o tom, že sa rozchádzali v motíve či cieli, čo chceli dosiahnuť. Mnohé hlášky z filmu boli zaujímavé ako, citujem z jednej stránky, kt. mna zaujali:

Morpheus: ,,Matrix je jen mentální projekce tvého digitálního já!
,,Lidské tělo vyrobí víc bioelektřiny než dvanáctivoltová baterie a vydá přes dvacet pět tisíc tepelných jednotek tělesného tepla. V kombinaci s jistou formou chemické fúze stroje získaly nevyčerpatelný zdroj energie."

Smith: Proč, pane Andersone. Proč? Proč? Proč to děláte? Proč? Proč vstáváte? Proč dál bojujete? Věříte, že za něco bojujete? Za víc, než svoje přežití? Můžete mi říct, co to je? Víte to vůbec? Je to svoboda? Nebo pravda? Anebo mír? Nebo snad láska? Iluze, pane Andersone! Jen šálení smyslů. Provizorní konstrukce ubohého lidského intelektu, který se zoufale snaží ospravedlnit lidem, který nemá vznam, ani účel. Všechno je to umělé, jako Matrix sám. I když, jen lidé mohli vymyslet něco tak fádního, jako je láska. Vždyť vy to už pane Andersone musíte teď vědět! Nevyhrajete! Nemá smysl dál bojovat! Proč, pane Andersone? Proč si nedáte říct!
Neo: Já se tak rozhodl." :)


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 5 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.