www.poznanie.sk
http://duchovno.poznanie.sk/

ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA
http://duchovno.poznanie.sk/viewtopic.php?f=4&t=702
Stránka 1 z 2

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Str, 04. Jún 2014, 20:51 ]
Predmet príspevku:  ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

I. Život Origena (185 n.l. - 254 n.l.)
    Origenes pochádzal z bohatej egyptskej rodiny. Jeho rodičia ako ich predkovia boli kresťania. Jeho rodné mesto, Alexandria bolo v tom čase baštou gréckej vedy a kresťania v ňom tvorili menšinu. Prvé vedomosti získal Origenes od svojho otca, ktorý ho zoznamil s Bibliou. V r.202 zomrel Leonidas, Origenou otec, mučenickou smrťou. Otcovský majetok zhabali a Origenes sa musel postarať o svoju matku a šesť súrodencov. Dával hodiny z jazykov a z dejepisu. Čoskoro sa začal venovať teológii.
    Podľa niektorých prameňov viedol Origenes už v roku 202/203 školu katechétov v Alexandrii ako nasledovník Elemensa z Atén, a stal na jej čele až do roku 231. Obraňoval cirkevnú vieru proti heretickým skupinám, napríklad gnosticizmu. V čase prenasledovania kresťanov pravidelné vyučovanie ani nebolo možné, ale zo začiatku k nemu prichadzali vzdelaní pohania, aby sa niečo dozvedeli o svojich vlastných božstvách. Neskôr z nich niektorí zomreli ako kresťanskí mučeníci.
    Tiež už pokrstení kresťania si u Origena prehlbovali svoju vieru. Jeho žiaci mali možnosť spoznať aj iné formy viery, aby sa s nimi mohli lepšie vysporiadať. Súčasťou vyučovania bola aj matematika, geometria, astronómia a ostatné antické vedy. Hlavným cieľom bola teológia. Cesta cez svetské ( prírodné) vedy mala ľudí naučiť rozšírovať si poznanie pozorovaním stvorenia. Ukážka z jeho diela De principiis 1.1,6: „Náš rozum teda spoznáva, že nemôže spoznať Boha osebe takého, aký je; ale z nádhery jeho diela a z krasy jeho tvorov môže spoznať Otca všehomíra“.
    Poslednú pravdu potom žiak rozpoznal v slovách Kristových. Origenes významným spôsobom prispel k výskumu Biblie; naučil sa po hebrejsky a porovnal pôvodný text so všetkými známymi gréckymi prekladmi ( dielo známe ako Hexapla).

    Origenes podnikol niekoľko ciest do Ríma; neskôr k miestodržiteľovi do Arábie, ktorý si želal, aby Origenes učil. Odtiaľ cestoval do Palestiny. V roku 218 alebo 222 ho pozvala cisárová matka Severa Alexandra do Antiochie, aby jej predniesol niečo zo svojej teológie.

    Potom, čo sa Origenes medzitým stal významnou a slávnou osobnosťou, vrátil sa v roku 231 do Palestiny, kde ho zvolili za presbytera. Alexandrijský biskup Demetrius, ktorý žiarlil na Origenovu slávu, využil tuto príležitosť, aby ho odsúdil na dvoch egyptských synodách z dôvodu, že Origenovo zasvätenie spadalo do Demetriovej kompetencie jeruzalemského biskupa. Origena exkomunikovali a vyhnali. Odobral sa do Cézarei, kde tento rozsudok neuznávali a tam založil novú školu, ktorá si čoskoro získala vysoké uznanie.

    Cirkev často poverovala Origena, aby rôzne heretické skupiny navrátil do lona pravej viery; preto sa často zúčastňoval aj synodálnych rokovaní.
    Počas prenasledovania kresťanov za cisára Décia v roku 249 uväznili a mučili aj Origena; mal byť upálený, ale podarilo sa mu získať slobodu. Zomrel v roku 254 v Cézarei alebo v Týre.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Str, 04. Jún 2014, 21:08 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

II. Origenovo učenie.
V ďalších riadkoch poukažeme na podstatné časti Origenovho učenia v jeho diele De Principiis, zaujímajúce v jeho písomnostiach osobitné postavenie, ktoré nakoniec viedli až k jeho odsúdeniu. Toto dielo je prvým systematickým spracovaním kresťanskej vierouky. Názov diela môže znamenať základy učenia, hlavná náuka, ale aj východiská alebo prvé veci. V tomto diele ide predovšetkým o základné princípy bytia. Pôvodné grécke znenie sa nám nezachovalo. K dispozícii je len latinský preklad od Rufina, ktorý vznikol v roku 398. Nezodpovedá však plne pôvodnému textu, pretože Rufinus v origenistických sporoch koncom štvrtého a začiatkom piateho storočia Origenovo učenie obraňoval a chcel zabrániť, aby bolo odsudené ako kacírske. Preto odstránil najodvažnejšie formulácie.

Výpustky a prepracovania sa týkali hlavne nasledovných tém:
• Učenie o Trojici,
• Povaha Krista,
• Predexistencia duše,
• Vzkriesenie a
• Koniec sveta.

Rufinus v predhovore svojej knihy zdôrazňuje, že pri prekladaní hodlá postupovať tak, že latinský čitateľ v nich nenájde nič, čo by sa odklaňalo od našej viery. Ďalej konštatuje, že Origenové knihy sú na mnohých miestach skreslené zlovoľnými heretikmi a pokračuje: „Kde sme teda v jeho knihách našli niečo, čo odporovalo jeho vlastným, pravoverným učiteľským výrokom o Trojici, ktoré sa nachádzajú na iných miestach, tak sme to ako sfalšované alebo nevhodné vynechali alebo sformulovali podľa normy, ktorú sme opakovane nachádzali u neho samého.“

Rufinus síce píše, že nevkladali nič vlastné, ale jeho želanie ochrániť Origena pred obvinienami vystupuje do popredia tak silno, že musíme počítať s určitými zmenami v textoch.

Hieronymus pracoval na vernom preklade, ktorý by mal odhaliť nesprávne učenia v De Principiis. Tento sa nezachoval. Časti z neho sa nachádzajú v jeho liste Avitovi. Aj listy ostatných Origenových odporcov a taktiež listy jeho ochrancov dovoľujú vyvodiť niektoré závery o pôvodnom znení textu. Niektoré odseky pôvodného gréckeho textu sa nachádzajú vo Filokálii, v jednej antológii.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Str, 04. Jún 2014, 21:10 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

III. Niektoré body z De Principiis

• Boh je bezbytostný a nezmerateľný.

Ťažko povedať, do akej miery sa pôvodne vyučoval subordinatianizmus ( podriadenie Syna Otcovi; podriadenie Ducha Svätého Synovi), pretože Rufinus vykonal úpravy obzvlášť v tomto bode. Ak keď Arius vyšiel z radov origenistov, predsa nemožno Arianizmus dávať na rovnakú úroveň s Origenovou náukou.

• Stvoriteľ je zreteľne oddelený od stvorenia.
• Prvé stvorenie nebolo materiálne.
• Vo stvorení existujú stupne; rozličné nemateriálne úrovne a pozemsky viditeľný svet.
• Anjeli, ktorým sa odnechcelo hľadieť na Boha, padli do hlbších oblastí; stali sa napríklad démonmi alebo ľuďmi. Mravne veľmi nízko stojaci ľudia sa výnimočne môžu narodiť aj vo zvieracích telách.
• Hmotný svet vznikol len v dôsledku zlyhania anjelov.
• Zem je pre človeka miestom, kde sa vychováva.
• Každý osud je samo- spôsobený; slúži ako liek na predchádzajúce pochybené postoje a konania. Životné okolnosti na Zemi dávajú človeku príležitosť učiť sa a vyvíjať sa k dobrému.
• Pri každom osude treba vychádzať zo spravodlivosti a dobroty Stvoriteľa.
• Cieľom človeka je návrat do vysokých (nemateriálnych) úrovní. Všeobecným cieľom stvorenia je Apokatastáza ; návrat všetkých vecí na miesto, ktoré zodpovedá ich prirodzenosti.

Pre človeka to znamená: stáť sa podobný Bohu a z podobnosti sa môže stať zjednotenie, lebo v konečnom naplnení bude Boh všetko vo všetkom.

• Apokatastáza sa naplňuje v mnohých etapách a stupňoch. Pre človeka to znamená: preputovanie mnohých vývojových stupňov.
• Na základe toho, čo bolo povedané, dostávame určitý druh putovania duši; od anjela k človeku a zase späť k anjelom ( s prípadným zostupom až k zvieraťu). V tomto putovaní duší má človek možnosť vrátiť sa viackrát na Zem ako človek.
• Existuje postupnosť po sebe nasledujúcich svetových cyklov; to znamená, že vždy bude existovať pád vysokých bytosti a s ním aj vznik svetov. Keď jeden hmotný svet zanikne, bude nasledovať ďalší. Vždy tu pritom bude neviditeľný svet pred svetom viditeľným.
• Origenes nazýva dušu ako niečo prostredné medzi slabým mäsom a silným chcením ducha. Duch alebo Nús- niekedy hovorí Origenes aj o rozume- je v človeku to najvyššie. Podľa Origena sa Nús pádom stal dušou ( Psyché).
• Za nedostatky vo svete sú zodpovedné tvory, nie Stvoriteľ.
• Aj hviezdy sú oduševnené.

Za zmienku stojí nasledovné: Ako sme už spomenuli, Rufinus sa pokúša dostať dielo De principiis do podoby, ktorá nedovoľuje, aby na Origena padlo podozrenie z kacírstva. Napriek tomu dielo obsahuje miesta, ktoré poukazujú na predexistenciu, putovanie duší a reinkarnáciu; zdá sa, že tieto miesta nenarážali v r.398 na žiaden odpor.

Origenove myšlienky boli pochopiteľné iba vzdelancom.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Str, 04. Jún 2014, 21:22 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

IV. Origenov význam
Origenes je muž skvelého nadania, najväčší učenec a ďaleko najplodnejší teologický spisovateľ prednicijského obdobia, a preto ho prezývali aj oceľový alebo železný; bol najplyvnejším teológom gréckej cirkvi vôbec a najvýznamnejším cirkevným činiteľom pred Augustínom. Basil Studer je toho názoru, že na prelome štvrtého a piateho storočia bol Origenes známy na celom kresťanskom Západe.

K Origenovmu významu pre neskoršie storočia treba poznamenať iba toľko:
Hoci Origena počítali medzi cirkevných kacírov, jeho De principiis sa odpisovalo v kláštoroch a tak sa rozširilo z Talianska cez Francúzsko do Nemecka a Strednej Európy. Spolu s Origenovym dielom putovali aj varovania o jeho bludnom učení.

Pre Tomáša Akvinského bol Origenes duchovným otcom arianizmu. Danteho sferické telá blažených pripomínajú Origena; v Božskej komédii sa Origenes ani medzi kacírmi nenachádza.

Dva protikladné posudky z čias reformácie: Erazmus si Origena vážil tak veľmi, že ho chválil ako kňaza a najlepšieho vykladača svätého písma. Luther odsunul Origena pre jeho špekulatívnu a moralizujúcu teológiu bokom a priklonil sa radšej k Augustinovmu učeniu o milosti a vyvolenosti.

Dva príklady z čias osvietenstva:
V Leibnizovej filozofii nám Origena pripomína svet slobodných duchov a vyslobodenie všeobecnou preduchovnenosťou. Leibniz sa rok pred smrťou v liste Remondovi výslovne priznal k Origenovi a jeho syntéze kresťanstva a platonizmu.
Aj pri Lessingovi musíme myslieť na alexandrijského filozofa; všezahrňajúca, k veku večného evanjelia blížiaca sa výchova ľudskej rasy, znovuvtelenie duše po smrti a snáď aj predstava cyklického vzniku svetov. Otázka, či treba Origena počítať medzi heretikov alebo nie, je predmetom diskusii do dnešných čias. Závery sa rôznia podľa toho, akým spôsobom sa ten-ktorý autor na to pozerá. Zaujímavé je, že napriek oficiálnemu odsúdeniu Origena cirkvou v šiestom storočí sa ešte aj dnes zastáva názor, že bol mužom cirkvi, ktorý sa usiloval o pravú vieru.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Str, 04. Jún 2014, 21:29 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

Čerpané zo spisu VŠETKO MUSÍ BYŤ NOVÉ, ktorého autorom je Eduard Hurta starší.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Sob, 07. Jún 2014, 16:00 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

Najvýznamnejšie Origenovo dielo sa nazýva De Principiis.
Dielo De Principiis (O princípoch) je rozdelené do štyroch kníh.
Jednotlivé knihy diela De Principiis sú rozdelené do niekoľkých hláv.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Sob, 07. Jún 2014, 16:17 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

PRVÁ KNIHA pozostáva z úvodu a z ôsmych hláv.

DRUHA KNIHA pozostáva z jedenástych hláv.

TRETIA KNIHA pozostáva z jednej hlavy.

ŠTVRTÁ KNIHA pozostáva z jednej hlavy.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Ned, 08. Jún 2014, 20:23 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

Každá hlava je rozdelená do jednotlivých odstavcov, ktoré sa číslujú.

Napríklad:

    De Principiis 1,1.6: "Náš rozum teda spoznáva, že nemôže spoznať Boha o sebe takého, aký je; ale z nádhery Jeho diela a z krasy Jeho tvorov môže spoznať Otca všehomíra."
    Tomu označeniu De Principiis 1,1.6 treba rozumieť tak, že daný citovaný text sa nachádza v Prvej knihe, v Hlave 1 a v 6 odstavci diela De Principiis.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Ned, 08. Jún 2014, 20:49 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

PRVÁ KNIHA POZOSTÁVA Z TÝCHTO HLÁV:
    0. ÚVOD,
    1. Prvá Hlava: O BOHU,
    2. Druhá Hlava: O KRISTOVI,
    3. Tretia Hlava: O SVATOM DUCHU,
    4. Štvrtá Hlava: O ZNÍŽENÍ ALEBO PÁDE,
    5. Piata Hlava: O ROZUMNÝCH BYTOSTIACH,
    6. Šiesta Hlava: O KONCI ALEBO ZAVRŠENÍ,
    7. Siedma Hlava: O NEHMOTNÝCH i HMOTNÝCH BYTOSTIACH a
    8. Osma Hlava: O ANJELOCH.

Autor:  Filip Jendrichovsky [ Ned, 08. Jún 2014, 21:47 ]
Predmet príspevku:  Re: ORIGENES, ŽIVOT A UČENIE ORIGENA

DRUHA KNIHA POZOSTÁVA Z TÝCHTO HLÁV:
    Prví Hlava,
    Druhá Hlava: O NEPRERUŠENOM BYTÍ HMOTNEJ PRÍRODY,
    Tretia Hlava: O ZAČIATKU SVETA A JEHO PRÍČINÁCH,
    Štvrtá Hlava: O TOM, ŽE JE JEDEN BOH ZÁKONA I PROROKOV A OTEC JEŽIŠA KRISTA,
    Piata Hlava: O SPRAVODLIVOM I DOBROM,
    Šiesta Hlava: O VTELENÍ KRISTA,
    Siedma Hlava: O SVATOM DUCHU,
    Osma Hlava: O DUŠI,
    Deviata Hlava: O SVETE I O POHYBOCH ROZUMNÝCH TVOROCH, AKO DOBRÝCH, TAK I ZLÝCH, I O ICH PÁDOCH,
    Desiata Hlava: O VZKRIESENÍ I SÚDE, O PEKELNOM OHNI A TRESTOCH a
    Jedenásta Hlava: O OBETOVANIACH.

Stránka 1 z 2 Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/