úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 22:17

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 
Autor Správa
PoslaťNapísal: Sob, 01. Dec 2007, 12:49 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 15:43
Príspevky: 7
Je asi nespochybniteľné, že v minulosti v štátoch, v ktorých malo náboženstvo dominantné postavenie, bola morálka ľudí aj celková kultúrna úroveň na vyššej úrovni, než je to tam, kde vládne ateizmus. Viera v učitú nadpozemskú spravodlivosť sa asi postupne pretavila do ľudských vlastností. Čo myslíte?


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Pia, 04. Jan 2008, 18:35 
Offline

Registrovaný: Pia, 04. Jan 2008, 18:08
Príspevky: 3
Dobrý den.
Omlouvám se, pokud má reakce bude málo jasná. Zatím se "tu" nevyznám" a trochu mi vadí, že nemohu sledovat text, na který reaguji...

Nejsem si jistý, zda je to tak, jak uvádíte. Jistě je pozorovatelný pokles celkové morální úrovně ve společnostech, kde větší část lidí odmítá uvažovat o možnosti existence jednotného Stvořitele. Avšak mám za to, že snahy zavést v daném místě náboženství nějakým státotvorným aktem, nevedly k jednoznačnému rozkvětu (národa, země, členů společnosti). Pokud za stát odpovědní správci nebudou mít dostatečně jasné poznání všech zákonitostí a sami se dle toho nedokáží řídit, nemohou obyvatelstvu poskytnout o nic větší užitek, než mají v "bezvěrectví".

Ono uvádějící "heslo" - "Náboženský, nebo ateistický stát?" - se mi jeví málo šťastně zformulované. Šťastnější možnost vnímám spíše ve smyslu "SPOLEČNOST, KTERÁ SE ŘÍDÍ ZÁKONY STVOŘENÍ" - i když takováto formulace jakožto přívlastek názvu země asi sotva kdy bude uskutečněna. - Nicméně - věřím, že tento smysl může být naplňován.

Josef Sojka.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Str, 09. Jan 2008, 10:31 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 15:43
Príspevky: 7
Dobrý deň.

Text, na ktorý reagujete, vidieť môžete. Nachádza sa v dolnej časti stránky, na ktorej píšete odpoveď.

Určite máte pravdu v tom, že samotné zavedenie náboženského štátu nič nerieši. Mal som na mysli skôr stav obyvateľstva, ktorý sa v starých národoch odrážal aj v štátnom usporiadaní. Ako jeden príklad z mnohých môže slúžiť starý Egypt, vyspelosť jeho kultúry v porovnaní s okolitými štátmi po celé stáročia.
Aby nedošlo k omylu, keď hovorím o náboženstve, mám na mysli uctievanie jedného alebo viacerých božstiev.
Nehovorím, že bolo vo všetkých štátoch majúcich náboženstvá na prvom mieste vždy všetko správne, určite nie, ale ich vyspelosť sa mi javí byť omnoho vyššia ako u ostatných.
Chcel by som pri tejto príležitosti citovať výrok Ľudovíta Štúra:

"Národy, ktoré odvrhli Kráľovstvo Božie, Spravodlivosť, opravdivé ľudské konanie, zabudli na Boha a zaujímali sa len o to "ostatné", teda len o svetské veci, rad za radom upadli, a tento výrok sa aj v budúcnosti ukáže ako pravdivý. Vzchopme sa, Slovania!"

(Ľ. Štúr: „Slovanstvo a svet budúcnosti“)


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Pia, 11. Jan 2008, 16:42 
Offline

Registrovaný: Pia, 04. Jan 2008, 18:08
Príspevky: 3
Dobrý den.
Ano, už "to funguje". Před tím jsem si toho nevšiml.

Co uvádíte, myslím, platí. Alespoň pro období, o kterém máme nějaké širší informace.

Josef Sojka.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 4 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 29 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.