úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 21:57

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 9 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Dobro
PoslaťNapísal: Sob, 27. Dec 2008, 04:56 
Offline

Registrovaný: Pia, 26. Dec 2008, 18:02
Príspevky: 10
Pekny den prajem

Z prv nez zacnem, vopred sa ospravedlnujem za moje pripadne pravopisne chyby, ...som madarskej narodnosti.

Som veriaci, nabozny clovek, a temy nabozenstva a viery, ako aj zivota vobec, ma vzdy zaujimali skor z hladiska prirodzenosti nez z tradicnych definovani vier a nevier. Napriklad, uz davno si lamem hlavu aj nad tym, ako vysvetlit co je dobro cloveku, ktory sa na to pyta. Je totiz dla mojich skusenosti tazsie zodpovedat niekoho ineho otazku takehoto obsahu. Dnes clovek presvedceny o zdravosti svojej filozofii, viery, (dalej clovek A) casto naraza na ludi (dalej clovek B) majuc ine,ba az nezlucitelne nazory. Alespon teda nezlucitelne clovekom B, ktory vatsinou namietky ponuka, alebo aj casto nuti. Osobne nemam problemy pochopit v zivote nieco metaforicky, a teda z onej metafory vytazit informacie ktore su potom (hadam) vseobecne platne.
- Mam totiz pocit ze len veci, moralne hodnoty, inak nazivame, no v skutku zijeme (reagujeme na svet) rovnakym sposobom. -
Casto v dialogu (cloveka typu A s clovekom typu B) pri pokusoch cloveka A o onu metaforizaciu, podobenstvo, (teda jeho pokus o jednoduchsie vyjadrenie viery cloveka B, s ucelom aby cloveku B nebolo vyjadrovanie sa clovaku A az tak cudzie ako sa to na prvy pohlad zda) je clovek A okrem toho ze vysmiaty, hned na to zasipany dalsimi v minulosti uz spisanymi vykladmi zo slovnikov, z Biblie a pod. A vlastne od toho momentu to uz nie je dialog ale monolog cloveka B.
- Dufam ze neodbacam, no pravdepodobne je o to tazsie vseobecne vyjadrit co je dobro, ako tazko sa tu ja snazim vysvetlit onu prekazku sa k tomu v zivote dopracovat. -
Teda. Pre lepsiu orientaciu: Hovorim tu o ludoch vo vekoch 15 - 35. Ludia typu B su zvatsa neveriaci, ateisti, satanisti, neskuseny, sklamany a pod., a zostatok vyplnaju naopak veriaci takeho druhu, ktory z nejakych pricin sa nevyjadruju inak nez ako im Biblia diktuje, presnejsie katechizmus, kedze Biblia je tazke citanie na jeden hlt. Okrem slova dobro som sa uz samozrejme rozpraval aj o inych veciach s ludmi typu B, ako napriklad aj o tom co je pravda, alebo Boh, ci naopak co je zlo, Lucifer, a pod. Povatsine som sa vsak dockal len velmi mala z osobnych nazorov ludi, ktore su miestami sice infantilne, ale zato boli pre mna casto cennejsie.
Moja zatial zkonstruovana definicia dobra:
Dobro je pochopenie zakonitosti prirody a hospodarenie nimi v ramci zachovy jej (prirody) prirodzeneho vzniku, vyvoja a zaniku. Tak, dufam ze dospejem, aj k lepsim definiciam, teda definiciam onym vseobecnym, alebo vseobecnejsim, platnom vzdy a vsade, ale hlavne ktore by boli zrozumitelne kazdemu cloveku a ktore by boli mozno schopne zmazat aj one prekazky medzi vyjadreniami veriacich a neveriacich (mladych ludi). Teraz vsak o to prosim ludi ktory sa tu na tomto forume pohybuju, ktory verim ze su tu s minimalne takou vaznostou ako aj ja, a ktory z tohoto prispevku pochopili ze mi nejde o to aby som (ako ludia typu B) pokusal ostatnych ci vedia vobec co je dobro, a zahadzal ich inymi nazormi, ale len o pokus najst priemernu obycajnu prirodzenu definiciu.

S pozdravom, Jozef Miklos


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dobro
PoslaťNapísal: Sob, 27. Dec 2008, 15:08 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Dobrý deň.
Ak som Vás správne pochopil, tak ukazujete na nedostatočnosť použitia teoretických náboženských poučiek v bežnom živote.

Určite sa musí duchovný život vniesť do praktickej roviny. Ono vlastne nejde ani tak o to, čo máme „v hlavách“ a akého názoru sa držíme (katolíckeho, evanjelického, budhistického... či iného), ale ako sa naozaj správame - či okolo seba šírime lásku, porozumenie a svetlé vibrácie, alebo či sa s niekým hádame, pri čom šírime „v mene Pravdy“ nenávisť, odsudzujeme druhých a sme namyslení na tie naučené poučky, ktoré často opakujeme bez kúsku citu.

Z môjho uhla pohľadu je dobro to, čo prospeje duchu – urobí nás vedomejšími, chápavejšími, vnímavejšími – jednoducho duchom slobodnejšími a živšími. Človek sám o sebe je vo svojom vnútri dokonalý – je na ňom ale nalepených veľa názorov, zvykov, zlozvykov... To všetko mu zabraňuje vidieť jasne hodnoty života v jeho dokonalej jednoduchosti. Preto ako dobro vidím to, čo človeku pomôže sa zbaviť všetkého strnulého a nízkeho (čo nemusí byť vždy ľahké a príjemné).

Nie sú to slová o láske a náboženských veciach, ktoré potrebuje druhý človek od nás počuť – on potrebuje tú lásku z nás cítiť.

Majte sa pekne


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dobro
PoslaťNapísal: Ned, 28. Dec 2008, 23:33 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 21. Dec 2007, 13:13
Príspevky: 128
Bydlisko: Košice
davinci píše:
Napriklad, uz davno si lamem hlavu aj nad tym, ako vysvetlit co je dobro cloveku, ktory sa na to pyta.


Tu by som rád uviedol citát z Bible:

"Evanjelium podľa Matúša - kapitola 19
17 "Prečo sa ma pýtaš na dobré? Len jeden je dobrý. Ale ak chceš vojsť do života, zachovávaj prikázania!" "

Dobro je u dobrého, inými slovami absolútne dobro musíme hľadať tam, kde On, ono je... teda nie na fyzickej úrovni...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dobro
PoslaťNapísal: Pon, 29. Dec 2008, 06:13 
Offline

Registrovaný: Pia, 26. Dec 2008, 18:02
Príspevky: 10
Dobry den prajem

Dakujem Vam velmi pekne za odpoved pan spravca; nedostava sa mi vzdy odpovede na urovni.
Myslim ze ste sa uz krajsie vyjadrit nemohli co sa slova dobro, lasky tyka. A aj na tom nieco je, ze je nabozenstvo tak trochu vykrojom dnesneho spolocenstva, akoby tabu (ak som Vas spravne pochopil).

S pozdravom J.M.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dobro
PoslaťNapísal: Pon, 29. Dec 2008, 06:28 
Offline

Registrovaný: Pia, 26. Dec 2008, 18:02
Príspevky: 10
Citácia:
"Prečo sa ma pýtaš na dobré? Len jeden je dobrý. Ale ak chceš vojsť do života, zachovávaj prikázania!"


Dakujem za spravu pan fazon, s odpovedou rovnako cennou ako bola predosla od pana spravcu. Pocitujem, ze som na spravnom mieste medzi spravnymi ludmi.
Ale ak Vas to neurazi, este by som rad pozistoval od ludi aky maju nazor na ten zvany "diskusny model" ktory opisujem v prispevku s nazvom Slovickarstvo. Vase posolstvo vsak ponechavam v srdci.

Este raz dakujem, s pozdravom J.M.


Hore
 Profil  
 
PoslaťNapísal: Uto, 30. Dec 2008, 19:53 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
davinci píše:
ze je nabozenstvo tak trochu vykrojom dnesneho spolocenstva
Ono je problém možno aj v tom, že za pekne znejúcimi slovami a metaforami, ktoré sú iba akýmsi vonkajším šatom, sa často nič skutočne hlboké u človeka, ktorý ich hovorí, neskrýva. Viacej sa o tom píše v článku Boh ťa miluje. Rovnako tak nie vždy musí byť ateista neveriacim, ale možno iba neverí kvôli tej povrchnosti, ktorú vníma u akože "veriacich". Článok: Ateista Majte sa pekne.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dobro
PoslaťNapísal: Pon, 23. Jan 2012, 06:49 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
Ahoj Jozef.

Tvoj pokus najst priemernu obycajnu prirodzenu definiciu dobra:

Dobro je pochopenie zakonitosti prirody a hospodarenie nimi v ramci zachovy jej (prirody) prirodzeneho vzniku, vyvoja a zaniku...
má (myslím) aj iné ambície.
Nie je to (podľa mňa) len nejaká technická téma, ale téma zásadná.
Takpovediac kardinálna.
Je úplne jedno či A, alebo B - kto z nás svoje dobro nehľadá?
Otázna je efektívnosť takého snaženia.

Myslím si, že si veeeeľmi dobre uvedomuješ to, že nehovoríš o nejakej veci, dannej raz a pre vždy, ale ktorá v rôznych vzťahoch nadobúda iné význami.
- čo je A dobrom môže byť pre B zlom.
Dokonca aj u toho istého A, či B v rôznych podmienkach môže nadobúdať iné význami.
Hat bazmek...
:)
ako s odľahčením občas konštatujeme, tí ktorí zaspávame a prebúdzame sa v tomto pohraničí (ja poznám len pár slov z "orságu").
Ťažko sa to hľadá, ale skúsme nehľadať...
:)

Je to vážna vec.
Aby som však netrepal len samé prázdne vety, skúsim sa opýtať (s ambíciou) na vytvorenie (pre diskusiu blahodárneho) pnutia:

Kto ... možno pochopí zakonitosti prirody a hospodari s nimi v ramci zachovy jej (prirody) prirodzeneho vzniku, vyvoja a zaniku... ?

Ja!
Nie?
Tu ide mne o mňa samého, primárne a prioritne!
Takže si otázku na "dobro" asi ťažko zodpoviem, bez toho, aby som sám zostupoval sám do svojho vnútra, bez vnútorného "upratovania", následného vyhodnocovania s očakávaním blízkej syntézy zistení.
(asi je ilúziou očakávať že odpoveď - kvalitná hodnotná - sa dá zistiť pri "pive")

Idea , nápad je predsa (mne sa to tak zdá) proces!
Driemalo sa Ti , keď si mal naposledy nejaký dobrý nápad?
Veta, akákoľvek, z ktorej v mysli nevyplýva skutočný pohyb (dianie), nie je formálna podstata idei. Sú to len strnulé písmená papiery.
Asi...

Chcem prísť k dobrému nápadu? Asi sa nevyhnem štartu "kozmickej lode", ktorá musí prejsť jednotlivými etapami svojho letu, aby mohla prúdiť medzihvieznym priestorom.
Život mysle, ktorý je sám sebe východsikom a cieľom - asi tak nejak by som "strnulými slovami na papiery" popisoval "neblúdivé blúdenie" mysle. Blúdenie krajinou zmyslu.
Asi tak by som popisoval skutočné moje - možno že aj ľudské - dobro.
Teda asi nie nejaká veta, (je mojim dobrom) ale skutočnosť-dejné dianie v mysli. Asi tak by so to videl.

Dobrom je niečo ako stav mysle, kedy sa vnej súvislo objavujú nápady, ...zaujímavé, niektoré nelogické ale majúce zmysel , úsmev vzbudzujúce, najrôznejšie....
Niektoré aj dobré nápady, ktoré s neskôr v praxi tak ukážu.

Aký je rozdiel medzi milovníkom hudby a muzikantom?

Niečo ako nekončiaci sa "orgazmus", ale neunavujúci, nevyčerpávajúci! Naopak prinášajúci nové a nové príležitosti k novému dianiu. Dianiu, ktoré nemá koniec!
Z krásna vychádzajúce, ku krásnu smerujúce.
To je predsa dôsledne individuálna záležitosť!
...hoci možno inšpirujúce aj pre iných.
Nie?

Ale čo to zamená? Ako sa to dá dosahovať? Môžem ja preto urobiť niečo?
hmmm... hat bazmek...
:)
Dá. Ale pivo tu nepomôže...

ahoj
ivo


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dobro
PoslaťNapísal: Pon, 23. Jan 2012, 17:31 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
bracoki píše:
Dobro je... Čo je pre A dobrom môže byť pre B zlom... Nie je to (podľa mňa) len nejaká technická téma, ale téma zásadná.

Možno by boli veci jasnejšie a jednoduchšie, ak by sme rozlišovali medzi dobrým a zlým a dobrom a zlom ako takým. Kým dobré a zlé by sme ponechali v hmotnej rovine ako subjektívny náhľad každého človeka na vec podľa toho, či mu vyhovuje alebo vadí, dobrom a zlom by sme nazývali veci z pohľadu duchovného. Dobrom by bolo potom pre každého rovnako to, čo nás vedie k naplneniu duchovného zmyslu nášho života, zlom to, čo nás zatemňuje, vedie nesprávnym smerom a duchovne uspáva.

Viac na túto tému môžete nájsť v článku Dobré a zlé


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Dobro
PoslaťNapísal: Pon, 23. Jan 2012, 23:49 
Offline

Registrovaný: Sob, 10. Dec 2011, 21:12
Príspevky: 26
Dobre!

Mooooože byť.
:roll:
teda hľadajme obsah duchovného zmyslu nášho života, som zvedavý...čo nájdeme...
"kce" sa nám? Dáva to niekomu zmysel?
ib


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 9 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.