úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 17:44

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: 666
PoslaťNapísal: Pia, 22. Máj 2009, 10:18 
Offline

Registrovaný: Pon, 17. Mar 2008, 20:14
Príspevky: 12
Veľmi pekný článok, ale pokiaľ viem tak odborníci sú v dnešnej dobe presvedčený o tom, že to je číselná šifra cisárovho mena. Keď k tomu pridáme približnú dobu vzniku, tak najviac to sedí asi na cisára Domiciána, ale keďže niektoré ranné verzie apokalipsy uvádzajú dokonca nie číslo 666, ale 616 možnosti sa nám rozširujú aj na cisára Nera prípadne na Caligulu. Ja osobne som videl tie prepočty a podľa mňa to najviac sedí na cisára Domiciána. Keďže autor v tej dobe nemohol otvorene písať proti cisárovi(alebo mohol, ale bol by prenasledovaný a spis by bol ničený) pomohol si takýmto spôsobom, keďže si bol istý, že prvé kresťanské zbory tomu rozumieť budú a netušil, že si nad tým budú lámať hlavu ľudia v 21. storočí. Už na začiatku zjavenia máme vymenované cirkevné zbory, ktorým je určené. Autorovi článku vyjadrujem hlbokú vďaku za jeho pohľad na túto záležitosť, ale v tomto prípade sa prikláňam k názoru, že ide o vnášanie neautentických myšlienok do Biblie, keďze každý jeden spis z tejto knihy treba skúmať v kontexte doby v ktorej vznikal a udalostí ktoré sa udiali tesne pred jeho napísaním, na ktoré väčšinou autor takýmto spôsobom reagoval.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: 666
PoslaťNapísal: Uto, 26. Máj 2009, 02:05 
Offline

Registrovaný: Pon, 25. Máj 2009, 00:10
Príspevky: 17
Bydlisko: Beňadiková
...každý článok treba študovať v kontexte doby v ktorej vznikol...je to velký omyl brat moj.Keby si chcel študovať človeka v kontexte doby kedy bol stvorený asi ťažko by ti bolo.Každý kontext Biblie či Evan. nám určený do prítomnosti lebo v tej dobe kontext nemal váhu ani výpočet ........ak budeš chcieť bratu o tomto viesť rozhovor tak sa ozvi na mojom Skype možeme chatovať... cupino62


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: 666
PoslaťNapísal: Str, 27. Máj 2009, 10:53 
Offline

Registrovaný: Pon, 17. Mar 2008, 20:14
Príspevky: 12
Keby si chcel študovať človeka v kontexte doby kedy bol stvorený asi ťažko by ti bolo...Človek v dobe kamennej, boronzovej a zvlášť človek v súčastnosti mal iné myšlienkové pochody, mentalne koncepty a iné hodnoty a na tom trvam(keby to tak nie je tak by sme mali parny stroj o 1000 rokov skor) . napríklad slovo spravodlivosť mohol chápať inak hinduista, inak Riman "pohan" o 500 rokov neskor a inak Riman krestan o dalsich 1000 rokov neskor. To je fakt, ktory nemozme prehliadat...Každý kontext Biblie či Evan. nám určený do prítomnosti lebo v tej dobe kontext nemal váhu ani výpočet...tak sorry, ale tejto vete moc nerozumiem, ale dodatočne upozorňujem, že v niektorých prípadoch treba rozlišovať medzi vedeckým prístupom, ktorý je o relatívnych hodnotách a "duchovným prístupom" (neviem či je to najšťastnejší výraz) kde sa už bavíme v rovine absolútnych hodnôt. Každopádne bibliu odporúčam skúmať aj ako literárny fenomén.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: 666
PoslaťNapísal: Str, 27. Máj 2009, 11:29 
Offline

Registrovaný: Pon, 25. Máj 2009, 00:10
Príspevky: 17
Bydlisko: Beňadiková
Myslim,že sme odbočily od prvotnej témi 666,ala to je dobre,lebo možeme si lastne upresniť globál a význam tejto úžasnej knihy PRAVDY....čo si ty predstavuješ pod pojmom skúmať ako literárny fenomén.Lebo možno sa mýlim v odpovedi ale to je výraz skorej tak pre pohanov,ktorých si tieš velmi vážim lebo majú tieš svoju vieru,ktorej sa držia. ajoj...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: 666
PoslaťNapísal: Str, 27. Máj 2009, 13:07 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
bororox píše:
Človek v dobe kamennej, boronzovej a zvlášť človek v súčastnosti mal iné myšlienkové pochody, mentalne koncepty a iné hodnoty a na tom trvam(keby to tak nie je tak by sme mali parny stroj o 1000 rokov skor)...

Duchovné hodnoty platia stále, lebo Pravda je večná a nemenná. Sebectvo zostáva sebectvom v dobe kyjakov rovnako ako v dobe vesmírnych lodí, láska večne láskou.

Jánovo zjavenie nemalo nič spoločné s vtedajšími podmienkami (a už vonkoncom nie s menom nejakého cisára), lebo bolo prijaté nadpozemsky, duchom. Ján píše: "V deň Pánov som bol vo vytržení ducha..."

Rozum pripútaný k zemi sa nikdy nedotkne sveta ducha. K čomu je vlastne dobré sa v duchovnej oblasti zaoberať všelijakými materialistickými výpočtami a "vedeckými" teóriami? Preto, aby si mohol človek povedať, že jeho samého sa hrozby v Jánovom proroctve netýkajú, že sa vlastne ani nemusí zmeniť a môže pokojne duchom spať, ako doposiaľ?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: 666
PoslaťNapísal: Str, 27. Máj 2009, 14:23 
Offline

Registrovaný: Pon, 25. Máj 2009, 00:10
Príspevky: 17
Bydlisko: Beňadiková
...AJOJ...to si ty bratu?Neviem či táto odpoved bola určená mňe lebo ja som sa pýtal na tú literárnu podobu zaujímavého kontextu.Ale to nevadí-pokúsim sa s pomocou Božou odpovadať.Píšeš bratu že pravda je nemenná,ale nepíšeš čo tým myslíš,či Boha či niečo iné.Náš slovnik je ešte málo vyvinutý aby sme jedným slovom mysleli obaja to isté.Obaja vieme,že Boh je PRAVDA a ten je nemenný.No slovo pravda vo všeobecnom chápaní može byť menná a aj je....čo je dnes pravdou zajtra to neplaťí,napr.Je dnes liek na AIDS-opatrne povedané-nie.Zajtra to už nemusí byť pravdou.Som dnes zdravý?-zajtra to nemusí byť pravdou.Správne to bolo pýsané v článku ,že obaja debatujúci sa musia upresniť či alebo čo tým alebo tým slovom myslia-ináč sa debata pre debatujúcich može stať nepohodlná presnejšie nepochopená...ajoj...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: 666
PoslaťNapísal: Str, 27. Máj 2009, 15:25 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Jan Machabejský píše:
Neviem či táto odpoved bola určená mňe...
Zdravím Vás. Nebola. Komu to patrí sa dá vidieť, keď sa pozriete na vrch citácie (ak tam je napísané meno).
Jan Machabejský píše:
Píšeš bratu že pravda je nemenná,ale nepíšeš čo tým myslíš ... Boh je PRAVDA a ten je nemenný ... slovo pravda vo všeobecnom chápaní može byť menná... Správne to bolo písané v článku ,že obaja debatujúci si musia upresniť či alebo čo tým alebo tým slovom myslia
Píšete správne, "Pravda" je nemenná, ale ľudská "pravda", alebo lepšie povedané "ľudské názory", sa menia. Stačí, že tú hlbokú nemennú a večnú Pravdu píšem s veľkým "P" a tú ľudskú s malým "p"?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: 666
PoslaťNapísal: Štv, 28. Máj 2009, 12:39 
Offline

Registrovaný: Pon, 17. Mar 2008, 20:14
Príspevky: 12
...Duchovné hodnoty platia stále, lebo Pravda je večná a nemenná. Sebectvo zostáva sebectvom v dobe kyjakov rovnako ako v dobe vesmírnych lodí, láska večne láskou...Nerozumieš rozdielu absolútne a relatívne? Lebo na moje konštatovania v medziach rozumu, ktorý je relatívny a obmedzený mi odpovedáš v rovine, ktorá je nemenná. Ja ani nehovorim o duchovnych hodnotach, ale o človeku a ten sa mení a vyvíja. Čo ešte považovali v prvej polovici 20. storočia za dôležité to je dnes považované za prežitok(napríklad Freud atď)...Jánovo zjavenie nemalo nič spoločné s vtedajšími podmienkami (a už vonkoncom nie s menom nejakého cisára), lebo bolo prijaté nadpozemsky, duchom. Ján píše: "V deň Pánov som bol vo vytržení ducha..."...Tak v škole nás to učili inak a tvrdia to aj ľudia, ktorý bibliu prekladali...čo si ty predstavuješ pod pojmom skúmať ako literárny fenomén...Nevieš čo je to literárny fenomén??? Naštudujte si aj nejaké vedecké publikácie o problematike opierajúce sa o jazykové rozbory prípadne o archeologické nálezy.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: 666
PoslaťNapísal: Štv, 28. Máj 2009, 13:57 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
bororox píše:
...absolútne a relatívne?
Samozrejme že áno. Práve preto sú stránky poznania venované viac tým stálym hodnotám, nie ľudským názorom, ktoré sa neustále menia. Veď ako nám môže osožiť slepá viera v to, čo nám niekto povedal a ľudské názory, ktoré sú dnes také, a zajtra zase opačné?

bororox píše:
...vedecké publikácie o problematike opierajúce sa o jazykové rozbory prípadne o archeologické nálezy.
Archeologické nálezy a pôvodné texty sú v poriadku – iné je to však s hypotézami, v ktorých sa ľudia snažia rozumom potom veci vysvetľovať. O snahe využiť takéto teórie pre mocenské záujmy ani nehovoriac. Duchovné je ale rozumom nedosiahnuteľné a preto zaoberanie sa takými vedátorskými teóriami človeka iba zdržiava od toho, aby mohol uviesť duchovný odkaz v Biblii do reálneho života. A bez toho je zaoberanie sa Bibliou úplne bezcenné.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: 666
PoslaťNapísal: Štv, 28. Máj 2009, 15:16 
Offline

Registrovaný: Pon, 17. Mar 2008, 20:14
Príspevky: 12
...Práve preto sú stránky poznania venované viac tým stálym hodnotám, nie ľudským názorom, ktoré sa neustále menia....S veľkým percentom článkov na tejto stránke aj vnútorne súhlasím a autorom veľmi pekne ďakujem...Veď ako nám môže osožiť slepá viera v to, čo nám niekto povedal...to platí dnes, ale napríklad v takom stredoveku keď ľudia nevedeli čítať potrebovali vzdelancov, ktorý by im bibliu prečítali príp. objasnili avšak cirkev ako inak zaspala a spí dodnes...a ľudské názory, ktoré sú dnes také, a zajtra zase opačné?...To tiež podľa mňa tiež nemusí byť až také negatívum, keď sa tomu priradí správna hodnota, pretože je tu badať istý vývoj a posun vpred...Duchovné je ale rozumom nedosiahnuteľné a preto zaoberanie sa takými vedátorskými teóriami človeka iba zdržiava od toho, aby mohol uviesť duchovný odkaz v Biblii do reálneho života. A bez toho je zaoberanie sa Bibliou úplne bezcenné...Podobné veci tvrdia kresťanský fundamentalisti. Mali by ste problém s tým keby sa ukáže, že Váš článok 666 je matúci a že je to skutočne číselná šifra? Ja tvrdím pozrime sa aj na názor odborníkov, ktorý štúdiu biblie zasvätili svoj profesionálny život, priraďme tomuto názoru hodnotu, ktorá mu prináleží a garantujem Vám, že sa posunieme iba dopredu.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.