úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 20:37

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 35 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Krása ženy
PoslaťNapísal: Štv, 28. Feb 2008, 20:06 
Offline

Registrovaný: Ned, 13. Jan 2008, 15:29
Príspevky: 21
Úplne súhlasím s autorkou.
Vyrastala som v rodine, kde bol chlapec "niečo" a dievča "nič". Chlapec mal úžasné práva - na Veľkú noc chodil polievať a odmena bola vždy jeho, cez sviatky vinšoval, dostal peniažky.
A dievča? Na Veľkú noc bolo poriadne vyoblievané vodou a vinšovať nechodilo - vraj to prinášalo smolu. Počas návštev muselo dospievajúce dievča útrpne sedieť a mlčať, lebo "papuľnatú" ženu si žiadny chlap nevezme. Neporiadok muselo spratávať iba ono, lebo vraj neporiadok v dome tiež odrádza pytačov - vypovedá o tom, že mladá dáma je neporiadna.
A aké boli nároky na muža? Že ide do krčmy? Veď pracuje, tak si nejaké to pivo zaslúži! Upratať? Jaj, veď to je pod mužskú dôstojnosť! A dôsledok? Takíto muži boli sebci a tyrani a ženy - ak sa vôbec spamätali - zostali vychovávať svoje deti radšej samy. Ak sa nespamätali, trpia dodnes.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Pia, 29. Feb 2008, 16:12 
Offline

Registrovaný: Sob, 22. Dec 2007, 23:52
Príspevky: 21
Milá Beata,
musí to byť skutočne utlmujúce, ak je dievča vychovávané takým spôsobom, ako to opisujete vo svojom príspevku. Vôbec si to neviem predstaviť, pretože ako dieťa som také niečo nezažila. Je pravda, že skutočne ženskú výchovu dostane dnes máloktorá dievčinka, pretože matky ich nedokážu správne viesť. Ale našťastie sa už objavujú ženy, ktoré dokážu krásne vychovávať svoje ratolesti, pretože sami sú na to zrelé.
Nič nie je len tak, každý z nás sa narodil v presne takej rodine, ako to bolo preňho najlepšie, aj keď pri tom zažil veľa príkoria, bolesti a nespravodlivosti. Cesta vpred pre každého je poučiť sa. A také silné prežitia nechávajú v duši hlboké stopy.

Ale nechajme naše mamy, mnohé sa snažili vychovávať najlepšie ako vedeli. Teraz sme už dospelé a sami môžeme smerovať svoj život. K lepšiemu. Nerobiť chyby, ktoré sa nás tak bolestivo dotýkali, snažiť sa pochopiť, aká má žena vlastne byť. Má vykonávať rovnaké činnosti ako muž, alebo je celkom inak stavaná?

A poviem Vám, nikdy nečakajme, že sa začnú meniť druhí, začnime s tým my. Keď to človek dokáže, nie je to vôbec žiadne poníženie, skôr naopak, prináša to so sebou veľké potešenie a posilu kráčať životom ďalej. Aj keď sa nám „občas“ zatočí hlava :rolleyes: a padneme, zdvihnime sa, oprášme a skúšajme kráčať ďalej, opäť trochu inak.

Človek sa samozrejme musí vyrovnať so svojím detstvom. Tak si kľudne poplačme, prežime to, ale na nikoho sa nehnevajme a ani trošku neodsudzujme. Skôr odpustime. O čo viac ubližovali nám a to viac lásky rozdávajme my okolo seba, tak ako sme to potrebovali my a aj potrebujeme. Svieťme druhým ako toto :sunny:

A ešte jedna otázka: „Čo si myslíte, čo by najviac pomohlo dnešnej, často krát unaháňanej a vyčerpanej žene, skľudniť sa a získať v duši mier? Ako na to?“


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Sob, 01. Mar 2008, 21:04 
Offline

Registrovaný: Ned, 13. Jan 2008, 14:35
Príspevky: 168
Milá Anita a Beáta,

dovolím si reagovať ako muž na Vaše príspevky. Pozorne som si prečítal článok "Krása ženy" a musím súhlasiť s tým, že v mnohých prípadoch je výchova detí naozaj taká, ako je to popísané. Žiaľ, aj to je pravda, že ešte stále sa tieto veci prejavujú a to niekedy v skrytých formách.

Pozrime sa však na to, čo by mala žena robiť. Svojim jemnejším uspôsobením je určená ako "vedúca", kým muž svojim hrubším uspôsobením ako "vykonávajúci". Pretože žena jemnejšie vyciťuje, jej úlohou je prinášať krásu do stvorenia. Krásu vo všetkých oblastiach. A práve tá krása dnes chýba, pretože sú to muži, ktorí to žene bránia, ale žiaľ, mnohým ženám to vyhovuje.

Pozrime sa napríklad na "moderné" stavby - tie kovovo-sklenené konštrukcie, na "moderný" nábytok a podobne a opýtajme sa, kde je tam ukrytá práca ženy? Odpoveď je smutná - nikde, pretože všetky tieto veci navrhujú väčšinou muži. A to je chyba - žena svojim zmyslom pre krásu má určovať, ako to má vyzerať (nie rysovať, ale napríklad v obrazoch) a muž to má potom narysovať a vyrobiť.

To isté sa týka obliekania, aj keď tu je smutné to, že ženy sa priam ako bláznivé naháňajú za módnym šialenstvom. Prečo? Kde sú krásne odevy, ktoré by sa prispôsobovali telám a nie, aby sme sa im prispôsobovali my? Žiaľ, aj v tomto je problém, pretože aj výber látok pre prípadné šitie je veľmi obmedzený a navyše ktorá krajčírka vie šiť tak, aby to bolo aj pekné?

Nenamietajte, prosím, že každá žena by mala vedieť šiť, lebo to je taký istý scestný názor, ako keby mal každý muž vedieť vyrábať povedzme topánky. Niektoré ženy vyšívajú, iné šijú, iné kreslia, iné vedia navrhovať vzhľad parkov, záhrad, vidia v obrazoch krásne domy, nábytok...

V tomto vidím hlavný nedostatok toho, čo tu je - že žena je nútená robiť to, čo jej neprináleží a tak isto muž musí robiť to, čo neprináleží jemu. Lebo nemyslime si, že chyba je iba na jednej strane. V systéme, aký tu je, chýbajú vôbec "pracovné funkcie" (nerád používam toto slovo), kde by mala stáť žena. Ako môže napríklad muž vedieť, čo sú to ženské problémy? Ako môže muž rozhodovať o tom, čo je krajšie (tým netvrdím, že nemá mať aj on zmysel pre krásu), ako môže muž rozhodovať o tom, čo je lepšie pre deti... ?

Je mylný názor, že žena nepatrí do vedúcich funkcií. Patrí! Avšak nie v súčasnom ponímaní tohto slova, pretože dnes je "vedúca funkcia" automaticky chápaná ako "výkonná funkcia" a to je nesprávne. Výkonný má byť muž a vedúca má byť žena. Majú stáť vedľa seba bez toho, že by bol niekto niekomu nadriadený či podriadený, teda tak, aby sa dopĺňali. Muž v aktívnom, žena v pasívnom pôsobení. Presne tak isto, ako je to vo všetkých úrovniach stvorenia, kde je žena akoby o pol stupienka vyššie než muž. Platí to úplne všade a preto to musí platiť aj na Zemi, inak tu nikdy nebude Bohom chcená harmónia.

Ale pokiaľ si myslíte, že žena nemá pôsobiť "verejne", tak potom zabudnite všetky mená spisovateliek, pretože to, že napísali knihu je tiež verejné pôsobenie. Potom zabudnite na chrámové kňažné, lebo aj to je verejné pôsobenie. Potom zabudnite na speváčky, herečky, baletky... lebo to všetko je verejné pôsobenie.

A k výchove detí - materstvo nie je hlavná úloha ženy a preto je potrebné, aby sa na výchove detí podieľal rovnako muž ako žena. Inak sa potom bude stále opakovať to, čo tu už je po tisícročia. Žena nemá byť domáca slúžka, ale pani domu! A ak má rodina napríklad viac detí, kto iný ako muž sa má postarať o deti, ak je manželka napríklad chorá, v nemocnici alebo dokonca na pôrodnici? Kto iný, ako muž má prichystať domácnosť na príchod nového človiečika - zháňať, nakupovať, sťahovať nábytok... podľa pokynov ženy. A žiadnemu mužovi neodpadnú ruky, ak vyperie, navarí... To má vari všetko robiť žena iba preto, lebo muž je "strašne" unavený z práce? A vari práca doma je menej namáhavá? Oj nie, niekedy je ešte namáhavejšia, ale to je práve dôsledok výchovy - žena je "upratovacia gazdiná" a muž "musí" riešiť "dôležitejšie" veci.

A ako sa má podariť dnešnej žene nájsť potrebný kľud? Presne tak isto, ako mužovi - hľadaním Pravdy. Namiesto naháňania sa za falošnými "vzormi" pracovať sám na sebe. Z tohto nie je možné vyňať ani ženu, ani muža, lebo darmo sa bude jedna strana usilovať, ak jej tá druhá bude hádzať polená pod nohy.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Sob, 01. Mar 2008, 21:24 
Offline

Registrovaný: Ned, 13. Jan 2008, 15:29
Príspevky: 21
Julo - úplný súhlas.

Milá Anita22,
súhlasím aj s Vami. Všetko, čo prežijeme, je škola. Od nás samotných závisí, čo si zo "školy" zoberieme. Ak nájdeme Pravdu, potom si mnohé dokážeme vysvetliť.
Máte pravdu, odpustenie je nutné, lebo ak to neurobíme, zväzuje nás samotných. Aj trpké prežívanie je "školné" za to všetko, čo smieme spoznať.

Dnes vychovávam svoje deti. Môj syn sa učí variť, upratovať a chystám sa ho naučiť aj prať a žehliť. Veď čo sa v mladosti naučí, v dospelosti iba nájde. A nezáleží na tom, či to nájde na internáte, pri pobyte mimo domova, v cudzine alebo hoci len v susednom dome či byte. Tie "dôležité" mužské záležitosti ako je rúbanie dreva alebo čítanie novín môže zvládnuť aj popri tých najprozaicekjších "ženských" prácach. ;-)

A čo by najviac pomohlo dnešnej žene? Pochopenie a pomoc zo strany jej muža. V tom má tú najväčšiu fyzickú i morálnu istotu. A žena sa musí naučiť nekomunikovať v mužskej spoločnosti iba náznakmi, ale musí vedieť povedať aj to, čo jej vadí i to, čo vyciťuje ako správne. Veď v tom je jej najväčšia sila.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Ned, 02. Mar 2008, 00:16 
Offline

Registrovaný: Sob, 22. Dec 2007, 23:52
Príspevky: 21
Milá Beáta,
aj podľa mňa sa žena musí naučiť správne komunikovať. Neskrývať svoje city a dokázať ich správne, jemne a taktne vyjadriť. Niekedy sú skutočne ženy mužmi utláčané a oni sa nevedia brániť. Buď zostanú ticho, alebo sa príliš hnevajú. Ani jedno asi nebude správne, čo nám ukazujú reakcie nášho okolia - detí a mužov. A to je aj o tej správnej komunikácií, ale za ňou sa skrýva vnútorná sila. Ak máme vo veciach pevný vnútorný postoj, ak sme si isté, všetko ide oveľa ľahšie.

Takže tak, ako to napísal Julo, pracovať na sebe, naučiť sa mať rád, odpúšťať si, ale nehýčkať sa. Robiť čo najviac pekných vecí pre druhých, aby sme im nejako pomohli, potešili ich, povzbudili - to prináša najkrajšiu radosť a vypĺňa prázdne miesto v duši. Bohatstvo duše je podľa mňa schopnosť človeka žiť pre radosť a šťastie druhých. Taká dušička získava potom aj ten najkrajší rozlet - smerom Nahor a môže aspoň hmlisto tušiť, aký pre nás až nepochopiteľne dobrý je Jediný Darca života, lásky a šťastia pre všetky tvory.

Ale každý má tú svoju cestu inú. Ľudia dostali tak veľkú pomoc, ako túto cestu nájsť a ako po nej kráčať, že väčšia ani neexistuje. Tak teda kráčajme smerom len a len HORE. :heart2:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Ned, 02. Mar 2008, 05:13 
Offline

Registrovaný: Ned, 02. Dec 2007, 16:06
Príspevky: 40
Nie celkom súhlasím s názorom, že žena by mala navrhovať dizajn predmetov alebo určovať, čo a ako sa bude robiť. Prečo? Lebo všetky tieto veci sa týkajú hmotnosti a to je oblasť, kde je viacej doma svojím uspôsobením muž.

Rovnako sa mi nezdá, že by mala žena viacej rozprávať. Skôr naopak, žena by mala pôsobiť skôr neverbálne. Z toho, že sa žena snaží v domácnosti prejavovať verbálne a určovať, čo sa má a čo nemá robiť, a dokonca sa snaží riadiť i svojho muža, vzniká iba obrovské nešťastie.

Žena je odkázaná pôsobiť verbálne iba vtedy, keď už stratila spojenie so Svetlom (česť výnimkám). A ak nemá spojenie so Svetlom... nemá ani možnosť pôsobiť. Preto dnes žene vôbec neprináleží vedúce postavenie v žiadnej oblasti života až dovtedy, kým opäť nezíska spojenie so Svetlom. Až potom bude mať znovu prirodzenú autoritu a muž bude s láskou robiť to, čo bude cítiť pod vplyvom jej vyžarovania. A to bez toho, aby o tom musela hovoriť - bude jej k tomu stačiť vyžarovanie Svetla, ku ktorého prijímaniu je lepšie uspôsobená. Jej vnútorná krása bude potom muža podnecovať ku tvoreniu krásy v hmotnosti a viesť ho ku Svetlu tak, ako to má byť.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Ned, 02. Mar 2008, 08:49 
Offline

Registrovaný: Ned, 13. Jan 2008, 14:35
Príspevky: 168
Peter píše:
Nie celkom súhlasím s názorom, že žena by mala navrhovať dizajn predmetov alebo určovať, čo a ako sa bude robiť. Prečo? Lebo všetky tieto veci sa týkajú hmotnosti a to je oblasť, kde je viacej doma svojím uspôsobením muž.
...
Preto dnes žene vôbec neprináleží vedúce postavenie v žiadnej oblasti života až dovtedy, kým opäť nezíska spojenie so Svetlom.


Na úvod si dovolím jeden citát: "Skutočne vplyvnejšou a silnejšou časťou je vždy tá citlivejšia, teda tá negatívna alebo pasívna časť. Tá citlivejšia časť je vlastne určujúcou časťou, aktívna časť iba vykonávajúcou!"
Abd-ru-shin, Posolstvo Grálu, prednáška "Žena a muž".

Peter, ak žena nebude určovať, čo je pekné, teda nebude robiť to, k čomu je určená, tak to bude robiť stále muž, čo je nesprávne. A pekné má byť všetko - aj predmety alebo domy. Nehovorme však o dizajne, ale o tvare. Slovo dizajn je hrubé a ťažké, v slovenčine nemá svoje miesto. A žena neurčuje "dizajn", ale to, čo je pekné a ako to vidí ona. Vlastný technický návrh (teda aj "dizajn", konštrukčné plány a pod.) a realizáciu robí muž.

Žijeme v hmotnosti a aj práca ženy musí byť aj pre hmotnosť. Nemá robiť veci hrubé, ale primerane ľahšie a také, ktoré povznášajú nahor. Napokon, prečo žena rodí deti a nie muž, keď pozemské telo sa týka "iba hmotnosti"?

A ďalej, myslíte si, že tu v súčasnosti naozaj nie sú Ženy (schválne píšem veľké Ž), ktoré majú spojenie so Svetlom? Ja totiž zopár takých osobne poznám. :daisy-white: A tým veru prináleží vedúce miesto. Ale Vaše slová skôr svedčia o tom, o čom píše anita - "Niekedy sú skutočne ženy mužmi utláčané a oni sa nevedia brániť." Neutláčajte ich ani Vy, prosím. Z Vašich slov vzniká tento pocit.

anita22 píše:
podľa mňa sa žena musí naučiť správne komunikovať. Neskrývať svoje city a dokázať ich správne, jemne a taktne vyjadriť. Niekedy sú skutočne ženy mužmi utláčané a oni sa nevedia brániť.
...
Ľudia dostali tak veľkú pomoc, ako túto cestu nájsť a ako po nej kráčať, že väčšia ani neexistuje. Tak teda kráčajme smerom len a len HORE.


Úplne súhlasím, žena sa naozaj musí naučiť neskrývať svoje city. Ale ani muž nie je výnimka, lebo je zaužívané, že muž "musí" byť tvrdý a nesmie napríklad plakať. To je opačný extrém - prečo by aj muž nemohol povedzme plakať? Ale pomoc tu je už mnoho rokov a teraz je naozaj iba na nás, aby sme po ceste, ktorá je tam naznačená kráčali smerom len a len HORE. :heart2:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Ned, 02. Mar 2008, 09:10 
Offline

Registrovaný: Ned, 13. Jan 2008, 15:29
Príspevky: 21
Peter píše:
Rovnako sa mi nezdá, že by mala žena viacej rozprávať. Skôr naopak, žena by mala pôsobiť skôr neverbálne. Z toho, že sa žena snaží v domácnosti prejavovať verbálne a určovať, čo sa má a čo nemá robiť, a dokonca sa snaží riadiť i svojho muža, vzniká iba obrovské nešťastie.


Peter, neviem, či ženu poznáte z pozície dieťaťa alebo z pozície partnera, ale skôr to vyzerá na to prvé. Z nekomunikácie alebo z nesprávnej komunikácie vzniká najviac nešťastia. Prečo? Každý človek má vždy svoju predstavu o všetkom - a to aj o tom hmotnom ale aj o tom duchovnom a každý koná podľa seba. Pretože sme ľudia, naše predstavy bývajú úplne iné, než je Pravda. Spoločnou komunikáciou sa môžeme k Pravde viac priblížiť než individualistickou cestou mlčania. A ste si istý, že ak žena mlčí, vždy súhlasí? Neskrýva sa za mlčaním ženy mnohokrát bolesť a mlčí iba preto, lebo ju to zvyky a výchova od detstva tak naučili?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Ned, 02. Mar 2008, 13:20 
Offline

Registrovaný: Sob, 22. Dec 2007, 23:52
Príspevky: 21
Chcela by som ešte dodať niečo z vlastnej skúsenosti. Poznala som muža, ktorý mi vždy dával zelenú. Pýtal sa ma, ako by som to chcela ja, ako to vidím ja ... a skutočne ako keby sa chcel svojím spôsobom nechať viesť. Inak to nebol žiadny "ťuťko", pretože vo svojom zamestnaní zastával vedúce miesto a počínal si podľa mňa až obdivuhodne. (na to všetko, čo musel riešiť, nikdy by som sa tak nevedela obracať) No a tým, že bol tento muž, čo sa týka mňa, tak vnímavý, viete čo sa so mnou vnútri dialo?
Najskôr mi to dosť vadilo, pretože som nebola vôbec zvyknutá rozhodovať a bola som si celkom neistá. Ale postupne som sa učila a začala som naberať stále väčšiu istotu, pretože mi bola prejavená skutočná dôvera. A tak som začala získavať vlastnú sebadôveru. A tá ma viedla len k stále väčšej zodpovednosti za svoje rozhodnutia. Snažila som sa robiť to najlepšie, ako som len vedela, aby bolo okolo nás stále krajšie. To som mala šťastie, že som to mohla zažiť. Absolútne ma nenapadlo čo i len trošku zneužiť túto "prevahu", skôr som sa začala cítiť akosi lepšie, jemnejšie, tvorivejšie a úplnejšie.
Skrátka to, čo píše Julo (a nemusí to byť celkom správne, pretože sa stále vyvíjame a čas ukáže ako a čo ďalej) - všetka česť. A hlavne na muža, ktorý pozná Posolstvo, pretože mnohí z takýchto mužov sa pozerajú na ženy akosi - no neviem nájsť správny výraz. Skrátka som si uvedomila, že mnohí muži, ktorí Posolstvo vôbec nepoznajú sa k ženám dokážu správať s väčšou, prirodzenejšou úctou. Tak som si to všimla zo svojho okolia.
Stále sa tu bavíme o ženách, ktoré sa úprimne snažia o skutočnú čistotu všetkého, čo z nich vychádza. Skrátka sa snažia stať skutočnými ženami.
A mnohé po tom naozaj z celého srdca túžia. A muži im v tom môžu veľmi pomôcť.

Všetko.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Krása ženy
PoslaťNapísal: Ned, 02. Mar 2008, 14:28 
Offline

Registrovaný: Ned, 13. Jan 2008, 14:35
Príspevky: 168
anita22 píše:
Poznala som muža, ktorý mi vždy dával zelenú. Pýtal sa ma, ako by som to chcela ja, ako to vidím ja ... a skutočne ako keby sa chcel svojím spôsobom nechať viesť. Inak to nebol žiadny "ťuťko", pretože vo svojom zamestnaní zastával vedúce miesto

Ako keby ste písali čosi o mne :) Zastával som miesto "top manažéra" (po slovensky námestníka, ale, žiaľ, toto pomenovanie už nie je "in"). Z domu som bol zvyknutý, že mama domácnosť skrášľovala (výšivky a podobne) a moja staršia sestra "sťahovala" nábytok - povedala, ako sa jej to páči a potom s otcom som sťahoval. Ona s mamou zase vyprázdnili skrine a dali nazad prádlo - prácu sme si podelili podľa náročnosti.

Keď som sa oženil, prišla ku mne žena, ktorá pripomínala skôr" vyplašené vtáčatko", ako ženu. Jej matka ju "vychovávala" tak, že ešte rozhodovala aj o tom, čo si oblečie. Priamo jej kupovala veci bez toho, aby so ich moja manželka skúšala - nevodila ju ani do obchodov.

Ako prvé som ju teda učil obliekať sa podľa jej vlastného vkusu. Jej oblečenie nebolo vhodné ženy, akú som si (nielen ja) predstavoval ako Ženu. Preto som ju vodil ako "bludičku" po obchodoch a "musela" si nakupovať sama. Ani jej sa to zrejme zo začiatku nepáčilo, ale bola rada, že si konečne môže obliecť aj niečo pekné, čo sa jej samotnej páčilo.

Keď sme prišli na prvú návštevu ku svokrovcom, jej matka hneď úradovala: "Čo to máš na sebe?!" Až vtedy, hádam, po prvýkrát moja manželka pochopila, aký nesprávny tlak predtým musela na sebe znášať. Postupne sa začala meniť na Ženu s veľkým Ž.

O tom, že mnohí čitatelia Posolstva Grálu majú zvláštny vzťah k ženám viem. Sú to stále "iba čitatelia", tak isto, ako sú "iba veriaci" v cirkvách. Slovo síce čítajú, ale neprežívajú a iba o ňom hovoria. Zažil som veľa "plamenných" rečí, ktoré neboli nič iné, ako tirády. Stačí však, ak sa takýchto "čitateľov" opýtate napríklad na to, prečo je ako strážkyňa brány žena - Vasitha. Alebo prečo sú aj v hmotnosti bytostné strážkyne chrámov ženy. Väčšinou ich tirády skončia.

Žiaľ, nepochopili, že žena je paňou domácnosti. Pod domácnosťou vidia hneď "byt", ale že našou domácnosťou je stvorenie, zemeguľa, Slovensko ... a až kdesi na konci aj byt, to nevidia. Nechcú vidieť, že planéty vedú bytostné ženy - napríklad Gaia, ktorá riadi Zem. Nechcú vidieť, že krajiny riadia tak isto ženy - na Slovensku je to Tatrana, v Čechách Bohémia, v Nemecku Germana, v Španielsku Hispánia, vo Francúzsku Gália, v Taliansku Itália, v Rusku Rus... Vždy je to žena. Ale nie, oni radšej napíšu, že Tatry má na starosti bytostný muž Tátra. To, že v kastovnom systéme bytostných stojí "pod" bytostnou ženou Tatranou, to nenapíšu, lebo to nevedia (alebo radšej ani nechcú vedieť?).


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 35 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.