úvodobsahfórum
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Aktuálny čas je Štv, 28. Mar 2024, 18:31

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 12 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Pia, 30. Máj 2008, 16:41 
Offline

Registrovaný: Str, 14. Máj 2008, 18:07
Príspevky: 15
cafko, ja by som sa chcel spytat ako to je s tym vnimanim lebo clovek nemoze wnimat stale len pritomnost ....
musi rozmyslat aj nad tym co sa stalo aby sa s toho mohol poucit a zasa pranovat do buducnosti co spravit.......
ci som to len zlepochopil....... ????
dik za odpoved


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Sob, 31. Máj 2008, 18:38 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Samozrejme, človek má plánovať veci do budúcnosti a poučiť sa z minulosti. Ale nemá v spomienkach na minulosť a v predstavách budúcnosti žiť. Ako to ale vyzerá v praxi? Každý neustále dookola hovorí o tom, čo bolo, čo sa stalo, čo videl, počul, robil, dosiahol... alebo spomína na to, čo bolo pekné alebo nepekné, pridáva k tomu vlastné názory, ospravedlňuje sa, obviňuje sa... a celý ten čas skoro úplne prehliada prítomnosť. Ale iba prítomnosť je skutočná.

Rovnako tak predstavy a snívanie o budúcnosti sú ďaleko od plánovania budúcnosti – a počas toho snívania človek premárňuje jediný čas, v ktorom môže svoju budúcnosť vedome tvoriť – prítomnosť.

Myslieť na prítomnosť sa nedá - rozum je pomalý a kým sa snaží uchopiť prítomný okamžik, ten je už dávno minulosťou. V prítomnosti sa dá iba žiť - ale to musí byť človek bdelý a nesmie mať hlavu zapratanú spomínaním a predstavami (čo mnohí majú často takmer bez prestávky).

Dúfam, že to je už jasnejšie. Ak nie, skúste nazrieť do tejto knihy: http://www.poznanie.sk/knihy/ticho-promlouva.php a hlavne, vyskúšajte to, čo sa v článku bdelé vnímanie písalo. To, čo je prítomný okamžik, sa totiž nedá vyjadriť slovami a ani obsiahnuť rozumom – to musíte zažiť vy sám.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Sob, 31. Máj 2008, 19:35 
Offline

Registrovaný: Str, 14. Máj 2008, 18:07
Príspevky: 15
dikes za super odpoved uz mi to je jasnejsie .......
PS: nemusis mi vikat bo mam len 14 :D:D:D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Sob, 20. Sep 2008, 11:58 
Offline

Registrovaný: Str, 14. Máj 2008, 18:07
Príspevky: 15
no tak ti teraz pisem som to skusal a ked som si uvedomoval co robim a presne coho sa dotýkam a wsetko ostatne tak sa mi zdalo ze som doteraz iba spal no je to dost tazke stale to vnimat aspon pre mna a este jeden poznatok je ze potom ked som uz nedokazal viac vnimat tak ulne akby som zacal robit veci este automatickejsie napríklad ze som asi nechal 3 kluce w zamku z wonka co sa mi dovtedy nestavalo alebo som si polozil prnkatko podvedome a vobec som nevedel de zobral som si druhe to som znova nekde uplne podvedome polozil ze som nemal sancu si spomenut de som ho dal tak cem spytat ci to neni wedlajsi ucinok toho ;-) alebo ci som ja taky dilino :D:D:D:D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Bdelé vnímanie v praxi
PoslaťNapísal: Sob, 20. Sep 2008, 16:52 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
Milý Tombo, veľmi pekne. Iba ten, kto veci vyskúšal, môže vedieť. Tí čo sa uspokojili s čítaním sú podobní pútnikom, ktorí si iba čítajú o ceste, na ktorú nikdy nevykročili a sedia za pecou.

Teraz je aspoň vidieť, že byť bdelý nie je také ľahké, ako sa zdá. Je to však dôležité, lebo duchovný spánok vedie k duchovnej smrti. Bdelý treba byť stále; iba ak je človek vedomý a žije v prítomnosti, môže žiť naplno.

Byť bdelý zvyšuje aj kvalitu života - veď ako môže mať človek z niečoho radosť, keď si to nevšimol? Cieľom toho článku samozrejme nie je iba bdelosť „k okoliu“, ale hlavne bdelosť ducha a obrátenie pozornosti do vnútra. To ale príde postupne samo, začať treba od začiatku.

Čo povedať k tomu, keď to nešlo. Ľudia robia často chybu, lebo namiesto toho, aby boli bdelí, venujú pozornosť iba tomu, čo robia - a to vyčerpáva. Bdelosť ale nie je vo vypätí pozornosti, ale v uvoľnení. Skutočná bdelosť je to, keď sa človek nesústreďuje na niečo konkrétne, ale je pozorný ku všetkému. Totiž v momente, keď si človek uvedomuje jednu vec, všetko ostatné mu uniká. Bdelosť je stav, keď človek nevníma nič konkrétne - až potom dokáže vnímať všetko. Musí byť bdelý, ako by bol v priestore plnom nebezpečných zvierat, ktoré môžu kedykoľvek zaútočiť, a nevedel, či sú veľké alebo malé, koľko ich je a ani kde striehnu...

Prajem veľa úspechov v bdelosti
ďalší typ na zdokonalenie vnímania: Bdelé vnímanie v praxi


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Ned, 19. Júl 2009, 13:41 
Offline

Registrovaný: Ned, 12. Júl 2009, 14:12
Príspevky: 36
Zaujalo ma vyjadrenie o chôdzi. Naozaj je to obrovká škoda, že chôdzu používame väčšinou len na "komerčné účely". Pokojná cielená chôdza je napríklad aj vynikajúca príležitosť, ako sa môžeme spojiť s našimi duchovnými pomocníkmi, je to príležitosť, ako ich môžeme nechať ku nám prehovoriť. Ešte raz ale podotýkam, musí to byť pokojná, cielená chôdza, nie taká, že nám práve pred nosom ušiel autobus a my nemáme inú možnosť, ako dostať sa na miesto určenia pešo... :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Pon, 27. Júl 2009, 21:34 
Offline

Registrovaný: Str, 14. Máj 2008, 18:07
Príspevky: 15
nj .. ja som teraz na to bdele wnimanie trochu zanewrel bo ziwot je rychli a tak ako je on rychlo tak sa to aj rychlo wytrati ..... ale urcite s tym chcem zacat teraz som cital jednu knizku a tam pisali presne to co ty tu ..........keď sa človek nesústreďuje na niečo konkrétne, ale je pozorný ku všetkému. Totiž v momente, keď si človek uvedomuje jednu vec, všetko ostatné mu uniká..........a urcite ked clowek wnima wiac ziwot mu menej preteka cez prsty .....


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Uto, 28. Júl 2009, 12:12 
Offline
Administrátor stránky

Registrovaný: Pia, 09. Nov 2007, 01:54
Príspevky: 201
jupitera píše:
Zaujalo ma vyjadrenie o chôdzi. Naozaj je to obrovká škoda, že chôdzu používame väčšinou len na "komerčné účely". Pokojná cielená chôdza je napríklad aj vynikajúca príležitosť, ako sa môžeme spojiť s našimi duchovnými pomocníkmi, je to príležitosť, ako ich môžeme nechať ku nám prehovoriť. Ešte raz ale podotýkam, musí to byť pokojná, cielená chôdza, nie taká, že nám práve pred nosom ušiel autobus a my nemáme inú možnosť, ako dostať sa na miesto určenia pešo...

Byť bdelý môžeme byť pri akejkoľvek činnosti. Pri chôdzi je to iba vhodná príležitosť a trochu ľahšie, lebo nepotrebujeme pri nej využívať toľko rozum ako napríklad pri práci. A dokonca to ide ešte ľahšie práve pri rýchlej chôdzi, lebo sa musíme viacej sústrediť na okolitú realitu (a nemáme toľko času rozmýšľať).

Bdelé vnímanie je v skutočnosti o prebudení sa duchom. Bdelosť k vonkajším veciam okolo nás je iba začiatkom ku samotnej duchovnej bdelosti, k vedomému bytiu duchom. Pri takej bdelosti však vôbec nepotrebujeme počúvať žiadne hovorené hlasy, lebo to, čo je správne a čo nie, budeme cítiť sami v sebe "svojím" duchom.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Str, 29. Júl 2009, 20:00 
Offline

Registrovaný: Sob, 06. Sep 2008, 19:27
Príspevky: 47
:idea: Potvdzujem,že je úžastné byť bdelý ku všetkému. Hoci ako invalid sa dostanem len do mesta,ale to mi vôbec neprekáža vnímať všetko čo sa deje.......... stromy dávajú pozit. energiu a vône podla druhov,kvietky takisto sa nám prihovárajú aké sú nádherné a rôznych farieb, vtáčiky prídu blízko a podľa druhov viem čo mi hovoria, chrobáčiky,mravčeky všetko napreduje a prihovára sa nám.......len škoda,že je nás tak málo čo to vnímame. Je to super pocit popracovať na sebe a po rokoch sa stať bdelým vo svojom živote. :daisy-red:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Bdelé vnímanie
PoslaťNapísal: Sob, 01. Aug 2009, 16:15 
Offline

Registrovaný: Ned, 12. Júl 2009, 14:12
Príspevky: 36
... Pri takej bdelosti však vôbec nepotrebujeme počúvať žiadne hovorené hlasy, lebo to, čo je správne a čo nie, budeme cítiť sami v sebe "svojím" duchom.[/quote]
Duchovnými pomocníkmi som nemyslala ľudí z tohto sveta, myslela som tým bytosti, ktoré sa nachádzajú v jemnejších úrovniach hmotnosti a ktoré nás sprevádzajú po celý náš život, a taktiež dušičky, ktoré sú nám rovnorodé a tento svet už opustili. Myslím si, že práve stav bdelého vnímania je stav, v ktorom sa môžeme s týmito pomocníkmi v plnosti spojiť a nechať sa nimi viesť. Môžu nám veľmi pomôcť a my môžeme zároveň spätne pomôcť im.
Naozaj by bolo super, keby sme sa naučili byť bdelí pri akejkoľvek činnosti, myslela som si však, že pomalá chôdza, prechádzka v lese, meditcia, alebo relaxačný beh by mohli byť pre tých, čo to ešte neskúšali, prvým vykročením.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 12 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © Group, Style.